,

Sycylia czy Sardynia – na której z tych wysp spędzić wakacje?

przez bedy

Wakacje we Włoszech to świetny pomysł, ale niekoniecznie trzeba ograniczać się do Toskanii, podążania szlakiem architektury renesansu czy przeciskania się przez tłum turystów w kierunki Koloseum w Rzymie. Spełnieniem marzeń o cudownej włoskiej przygodzie może okazać się wyjazd na jedną z dwóch największych włoskich wysp. Sycylia lub Sardynia to propozycja dla tych, którzy szukają klimatycznych smaczków.

Dwie wyspy – podobne, a tak różne

Łączy je z pewnością łagodna aura przez wiele miesięcy w roku i możliwość wspaniałego wypoczynku praktycznie dla każdego. Wyspy kuszą zwolenników leniwego spędzania czasu na plaży, jak i fanów zwiedzania ciekawych miejsc. Jednak jakże odmienne są tam krajobrazy, inne też atrakcje, a nawet miejscowi ludzie. Na Sardynię lub na Sycylię organizowane są wyjazdy przez biuro podróży, ale oczywiście można pojechać również samodzielnie. Niezależnie od wyboru i tak warto wynająć na miejscu samochód lub choćby skuter, aby eksplorować jak najdalsze okolice na własną rękę.

Magiczna Sycylia

Ta największa wyspa na Morzu Śródziemnym idealnie nadaje się na wakacje rodzinne. Większość znanych kurortów nadmorskich, jak Cefalu czy Taormina, może poszczycić się ładnymi plażami oraz komfortowymi hotelami z mnóstwem atrakcji dla najmłodszych. Dorośli też nie będą się nudzić, ponieważ Sycylia to raj dla amatorów sportów wodnych. Panują tam świetne warunki do żeglowania i nurkowania. Wzrok przyciągają także aktywne wulkany, a wśród nich oczywiście słynna Etna.

Praktycznie na każdym kroku widać, że na tej wyspie krzyżowały się wpływy wielu cywilizacji i stąd tak ogromna różnorodność zabytków. Niektóre z nich są wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tak jest z Doliną Świątyń – wspaniałym obszarem archeologicznym z kilkoma greckimi świątyniami i nekropoliami łukowymi z VI i V wieku p.n.e. czy barokowymi miastami w dolinie Noto. Nie można też pominąć amfiteatrów z czasów starożytnego Rzymu i antycznej Grecji, a takie znajdują się w okolicach Taorminy i Syrakuz. Na pewno warto także zwiedzić Katanię, Palermo czy Mesynę i oczywiście zajrzeć do lokalnych restauracji, aby spróbować caponaty z duszonych warzyw czy spaghetti al nero di sepia i wypić kieliszek najbardziej znanego wina z Sardynii, czyli Marsala.

Urocza Sardynia

Ta nieco mniejsza wyspa jest rajem zarówno dla miłośników spokojniejszego wypoczynku wśród pięknej przyrody, jak i zwolenników trekkingu. Liczne pasma górskie zachęcają wręcz do wędrówek. Co więcej, na skalistą Sardynię chętnie zjeżdżają również ci, którzy kochają wspinaczkę. Nie zawiodą się osoby szukające relaksu na piaszczystych plażach. To doskonałe miejsce na wypoczynek dla amatorów windsurfingu i kitesurfingu.

Koniecznie trzeba zobaczyć najpiękniejszą grotę na wyspie, czyli jaskinię Neptuna. Trudno pozostać obojętnym wobec uroku starożytnego miasteczka Nora, założonego jeszcze przez Fenicjan. Warto też pojechać do wielokulturowego Cagliari i zwiedzić skalne grobowce Nuragi.

Wizyta na wyspie nie byłaby w pełni udana bez skosztowania przysmaków tamtejszej kuchni. Sardynie słynie z prostych, ale pysznych dań z owoców morza, ryb czy szynki z owcy. Nie może oczywiście zabraknąć wina oraz wyjątkowych serów. Zjedzenie jednego z nich wymaga nie lada odwagi. Casu marzu, zarejestrowany jako produkt regionalny, to ser z żywymi larwami much.

Poprzedni

10 najpiękniejszych włoskich wysp – zobacz!

Perugia

Następny

Dodaj komentarz