,

Sycylia od kuchni

przez Patrycja Kaminska

Kuchnia sycylijska jest ściśle związana z różnymi wydarzeniami kulturowymi i historycznymi, które dotknęły ten region, dlatego też jest on tak bogaty i ciekawy pod względem kulinarnym. W sycylijskich przepisach znajdziemy ślady różnych kultur i narodów, które osiedlały się tam na przełomie wieków. Przyglądając się potrawom z kuchni sycylijskiej można mimochodem prześledzić historię tej wyspy.

Na początek przyjrzyjmy się ogólnym cechom sycylijskiego sposobu gotowania i głównym różnicom w porównaniu do innych regionów Włoch. Po pierwsze, na Sycylii używa się prawie wyłącznie oliwy z oliwek extravergine, zarówno do gotowania, jak i przyprawiania potraw. Bardzo rzadko stosuje się masło czy smalec. Podstawowymi składnikami kuchni sycylijskiej są warzywa, owoce morza i ryby przygotowywane na przeróżne sposoby, natomiast mięso nie jest zbyt popularne. Szczególne miejsce w kuchni tego regionu zajmuje tradycja „kuchni ulicznej”, która polega na sprzedawaniu na ulicach tanich dań czy przekąsek, przygotowywanych na szybko.

 

Jednym z najpopularniejszych produktów sprowadzanych z Sycylii do innych części Europy są niewątpliwie czerwone pomarańcze, jednak wyspa słynie także z kaparów i ryb.  Jeśli chodzi o najbardziej charakterystyczne sycylijskie dania, to na pewno znajdzie się między nimi caponata (potrawka z bakłażana) oraz arancini (kulki z risotto i mozarellą).

 

Zdecydowanie najwięcej w kuchni sycylijskiej pozostało po Arabach, którzy władali wyspą w okresie Średniowiecza. Ślady tej kuchni są widoczne głównie w sycylijskich słodyczach. W arabskim stylu jest np. stosowanie brzoskwiń, cukru, cytrusów, słodkich melonów, ryżu, szafranu, rodzynek, fig, cynamonu, orzeszków piniowych i goździków do przygotowania gorących dań.

 

Kolejne kulinarne oddziaływania obcych kultur na Sycylię to przywiezienie suszonego dorsza przez Normanów, oraz sprowadzenie egzotycznych produktów z Nowego Świata za pośrednictwem Hiszpanów, m.in. pomidorów, kakao i kukurydzy. Natomiast w Katanii, zasiedlonej niegdyś przez Greków, najbardziej widoczne są właśnie wpływy z kuchni greckiej, z kolei w innych częściach wyspy znajdziemy elementy kuchni północno-afrykańskiej w postaci kaszy kuskus.

Poprzedni

Wpływy włoskie w Argentynie

Santo Stefano – Dzień Świętego Stefana we Włoszech

Następny

Dodaj komentarz