,

Szokująca propozycja Ligi Północnej:

przez Malgorzata Karkota

Pordenone – Przywódca Ligi Północnej w regionie Friuli Wenecja Julijska zwrócił się do związków zawodowych z taką właśnie propozycją. Uzasadnienie: „Pracujący Włosi produkują majątek dla przyszłych pokoleń w naszym kraju”.

O tej opinii wiele się mówi w ostatnich dniach i wzbudza ona nieustające polemiki, gdyż dla jednych niebezpiecznie zbliża się ona do postawy dyskryminującej, zaś dla innych granica została już dawno przekroczona. Ale Danilo Narduzzi, szef Ligi we Friuli Wenecji Julijskiej, nie ma żadnych wątpliwości: „Jeżeli Electrolux będzie zwalniać pracowników, nie powinno to dotyczyć ludzi z Pordenone. Jeśli ktokolwiek miałby stracić pracę, to przede wszystkim obcy”.

 

Narduzzi skontaktował się z organizacjami związkowymi w regionie, proponując „pakt solidarności i opieki” wobec rodzimych pracowników. Jego zdaniem, plan ten powinien zostać wprowadzony szybko przez firmy, gdyż nie w porządku byłoby przerzucać skutki kryzysu na barki mieszkańców Pordenone. Przywódca Ligi twierdzi też, że odwołuje się do doświadczeń różnych krajów z ostatnich lat, gdzie dane państwa wprowadzają przepisy chroniące przede wszystkim ludność autochtoniczną. Jak twierdzi „jedyna różnica, jest taka, że kiedy robi to Obama, mówi się o środkach niezbędnych w czasach kryzysu”. Po czym dodaje: „A kiedy robi to ktoś inny, od razu zarzuca mu się rasizm”.

Narduzzi zamierza też wspierać organizacje związkowe w obronie praw włoskich pracowników w międzynarodowych przedsiębiorstwach.  Jego zdaniem, wielkie firmy korzystają z włoskiej siły roboczej tylko przez jakiś czas, po czym przenoszą się do krajów, w których praca jest tańsza. Tylko, że w czasie świadczenia usług na terytorium włoskim korzystają  z licznych zwolnień podatkowych i refundacji kosztów świadczeń społecznych, co nigdy się nie zwraca.

 

Jak twierdzi Narduzzi, „ci, którzy od pokoleń wytwarzają majątek i bogactwo tego kraju, powinni być bezwzględnie otoczeni ochroną”.

Poprzedni

Kolejni Tunezyjczycy we Włoszech. Sytuacja krytyczna

Miasteczko Św. Walentego

Następny

Dodaj komentarz