,

Telewizja włoska w kilku krótkich słowach

przez bedy

Jeżeli się komuś wydaje, że doskonale zna Włochy i Włochów, bo był raz czy dwa razy na wycieczce we Włoszech – to najprawdopodobniej się grubo myli, to co widział lub poznał to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jednym ze sposobów lepszego poznania jest niewątpliwie telewizja – włoska oczywiście.

Żeby poznać dobrze ten kraj, podobnie jak Francję, Hiszpanię czy Turcję, nie wystarczy pojechać tam raz czy dwa. Żeby zwiedzić same zabytki potrzebne jest co najmniej kilkakrotne odwiedzenie Włoch. Ale jak wiadomo wycieczki skoncentrowane na zwiedzaniu są męczące, bo nafaszerowane dużą ilością atrakcji do zobaczenia, nie ma wtedy ani chwili na wypoczynek czy wręcz złapanie oddechu, warto zatem pojechać po raz kolejny do Włoch tym razem na wypoczynek, w lecie nad morze a w zimie w góry na narty. Ale czy nawet wielokrotne odwiedzenie Włoch pozwoli nam poznać ten kraj i jego mieszkańców – zdecydowanie nie. Bowiem odwiedzając miejsca takie jak Wenecja, Asyż, Monte Cassino, Pompeje, Pisa, Florencja czy zabytkowe części Rzymu nie natkniemy się tam na prawdziwych typowych Włochów. Nie mamy okazji odwiedzić ulubionych kawiarenek czy restauracji, do których chadzają Włosi, nie będzie nam dane także wstąpić do najmodniejszych sklepów, w których oni uwielbiają robić zakupy, nie odwiedzimy kultowych fryzjerów czy wizażystów, nie natkniemy się na ulubione miejsce spotkań młodzieży, nie pójdziemy wtedy także do teatru, opery czy choćby kina, bo nie ma na to czasu. Zwiedzając lub wypoczywając we Włoszech mamy tak naprawdę okazję spotkać i natknąć się jedynie na przewodników oraz sklepikarzy sprzedających pamiątki. Podczas takich wycieczek nigdy nie zapuścimy się w dzielnice willowe czy osiedla, na których mieszkają Włosi, nie chodzimy w okolicy ich miejsc pracy takich jak biura, fabryki, szkoły, uczelnie, szpitale, komisariaty policji. A właśnie tam dzieje się prawdziwe życie tak samo jak u nas w Polsce, w naszym środowisku – ale czy jest ono takie samo, tego nie dowiemy się jadąc na wycieczkę zorganizowaną lub na wczasy do kurortów. Warto za którymś razem wybrać się w samodzielną podróż samolotem, autokarem lub samochodem ze znajomymi, po to żeby dotrzeć do miejsc, których nie ma na trasie standardowych wycieczek. Warto także wybrać się w okresie, gdy dane miasto lub region ma jakieś swoje lokalne święto i być naocznym świadkiem tego jak są obchodzone te uroczystości, bo jak doskonale wiemy Włochy to kraj bardzo zróżnicowany i z tradycjami, które dotrzymuje się po dzisiejsze czasy. Jest jeszcze jeden sposób poznania kultury, mentalności oraz zainteresowań Włochów, dla tych którzy nie są z natury podróżnikami lub nie mogą sobie pozwolić na takie podróże. Jest to także propozycja dla tych co są w ogóle ciekawi świata. Tym sposobem poznania jest telewizja.

Telewizja włoska jest skierowana głównie do Włochów

(mimo iż można ją oglądać na całym świecie) i dlatego na pewno dzięki niej można się dowiedzieć co lubią Włosi, jakie mają gusta i zainteresowania, ponieważ o powodzeniu programów czy seriali decyduje oglądalność, a skoro pewne programy mają kolejne edycje, a seriale kolejne sezony to wniosek jest prosty – Włochom się to podoba.

Telewizja włoska bardzo różni się od polskiej, jest zdecydowanie ciekawsza, mając do dyspozycji tak samo jak w Polsce tylko 6 podstawowych kanałów jest w stanie wygrać z naszą. W kolejnych artykułach zamierzam to udowodnić oraz gorąco wszystkich zachęcić do zainteresowania się propozycjami włoskiej telewizji, jak również do jak najczęstszego jej oglądania.

Kanały telewizji włoskiej

są dostępne również w Polsce, za darmo poprzez najzwyklejszą satelitę, jak również odpłatnie, gdy korzysta się z satelity Polsatu, Cyfry +, n i innych telewizji kablowych w blokach. Jest oczywiście bardzo wiele stacji możliwych do odbioru w ten sposób, są to stacje lokalne, regionalne, prywatne, ale najważniejsze w nich to przede wszystkim telewizja publiczna RAI oraz jej prywatna konkurentka Mediaset. Spośród szerokiej gamy jakie mają do zaoferowania w Polsce za darmo dostępne są między innymi: Rai1, Rai2, Rai3, Raisport, Raistoria. Telewizja prywatna natomiast to Mediaset, której właścicielem jest Silvio Berlusconi, a dyrektorem PierSilvio Berlusconi (syn), z której bogatej oferty dostępne w Polsce są tylko 3 kanały: Canale 5, Italia 1, Retequatro. We Włoszech można odpłatnie w abonamencie miesięcznym oglądać rożnego rodzaju pakiety Mediaset Premium.

Wiodącym kanałem telewizji publicznej jest Rai1

tam odbywają się programy na żywo, konkursy, festiwale, wybory miss itd., tam emitowane są filmy i seriale wyprodukowane przez TV RAI – można ten kanał określić jako włoski rozrywkowo-filmowy. Rai2 jest związane ze sportem, szczególnie piłką nożną, praktycznie cala niedziele krąży wokół tematu piłki. Są tutaj także seriale amerykańskie. Podobnie jest na Rai3, tutaj raczej są seriale zagraniczne i nie ma programów na żywo o charakterze rozrywkowym, jeżeli już to prędzej publicystyczne. Na Rai3 są także relacje z różnych zawodów sportowych, oprócz piłki nożnej.

Canale 5

wiodąca stacja Mediaset przyciąga największą ilość widzów. Na tym kanale filmy nie są podstawą ramówki tutaj główną rolę pełnią programy na żywo, typu konkursy, programy publicystyczne, programy przed i popołudniowe, ale przede wszystkim wieczorne show. Aczkolwiek jest tez kilka sztandarowych seriali tego kanału.
Na kanale Retequarto z reguły są seriale zagraniczne (francuskie, niemieckie, amerykańskie), najczęściej o tematyce kryminalnej.
Kanał Italia 1 poświęcony jest tematyce fantasy i s-f, również są to filmy i seriale zagraniczne.
Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie filmy zagraniczne emitowane we włoskiej telewizji są dubbingowane. Głosów do dubbingu użyczają znany i popularni aktorzy.

Program ramówki telewizyjnej podzielony jest na przedpołudniowy, popołudniowy, wieczorny, jeżeli emitowane są tylko filmy, wieczór dzieli się na dwie części prima serata (od 21) i seconda serata (od 23). Jeżeli natomiast wieczorem jest program na żywo wtedy zaczyna się po 21, a kończy po północy tuż przed 1.
Propozycja programowa jest bardzo zróżnicowana, są programy związane z muzyką, z tańcem, z gotowaniem, teleturnieje, reality show i talent show oraz programy z udziałem gwiazd i sław. Do programów typu konkursy z udziałem gwiazd zapraszani są nie tylko aktorzy, piosenkarze czy prezenterzy telewizyjni, ale w dużej mierze także sportowcy np. szermierze, lekkoatleci, piłkarze, narciarze, kolarze, pływacy.
Rodzaje show: to reality show, talent show, show z udziałem gwiazd. Większość z tych programów połączona jest z glosowaniem widzów za pomocą smsów lub telefonów, od nich zależy dalszy los uczestników konkursu.
Każdy program rozrywkowy, ale również publicystyczny ma swoich stałych od lat prowadzących. Do programów typu reality zapraszani są ponadto komentatorzy (znane osoby, które wyrażają swoje opinie o uczestnikach programu i ich zachowaniu). Mogą to być np. dziennikarze, psychologowie, socjologowie, pisarze, prezenterzy z innych programów.

Niedzielna telewizja włoska

W niedziele zarówno na Rai1 jak i Canale 5 jest kilkugodzinny program niedzielny, do którego zapraszani są goście, z którymi przeprowadzane są wywiady, ponadto są występy piosenkarzy, tancerzy; omawiane są także najgorętsze tematy tygodnia.

Stacje telewizji publicznej i Mediaset bardzo ostro rywalizują ze sobą o telewidzów, co daje dobre efekty dla widzów, bo jest w czym wybierać. Jednak czasami walka jest zbyt ostra i trudno zdecydować co w dany wieczór oglądać bo opcji jest zbyt dużo. Generalnie jednak dzięki tej konkurencji powstają bardzo dobre filmy, seriale oraz programy rozrywkowe.

Włosi posiadają bardzo szeroką gamę własnych programów rozrywkowych, aczkolwiek mają także zakupionych kilka popularnych formatów zagranicznych znanych także  polskim widzom, a są to między innymi „Taniec z gwiazdami”, „Taniec na lodzie”, „Ciao Darwin”, teleturnieje „Milionerzy”, „Koło fortuny”. Większość z tych programów zarówno rodzimych jak i zagranicznych cieszy się tak wielką popularnością, że z roku na rok oglądamy kolejne ich edycje.

Wiadomo, podobnie jak w Polsce, Włosi również mają zakupionych kilka seriali amerykańskich, niemniej jednak największą furorę robią filmy produkcji włoskiej. Filmy te można podzielić na różne grupy i kategorie. Kręcone są filmy kinowe i telewizyjne, jak również cała masa seriali. Seriale można sklasyfikować jako mini serie (od 2 do 6 odcinków), seriale sezonowe (10-13 odcinków, w roku mogą być jeden lub dwa sezony) i są również telenowele, tasiemce emitowane codziennie (ilość odcinków trudna do przewidzenia). Jeżeli chodzi o tematykę można dokonać podziału na obyczajowe, komedie, kryminalne, przygodowe i historyczne. Dzięki tym mini serialom lub serialom możemy przekonać się jak wygląda życie Włochów w pracy i w domu z rodziną. Natomiast dzięki programom rozrywkowym możemy poznać zainteresowania Włochów, a także posłuchać występów prawdziwych gwiazd włoskiej sceny muzycznej.

Włoska telewizja posiada studia największe na świecie

– w Rzymie i Mediolanie. Niektóre programy, a wręcz stacje przypisane są do jednego z tych miast, tak np. studia Rai2 są w Mediolanie natomiast Rai1 w Rzymie. Oczywistą rzeczą jest także, że studia Mediasetu są w Mediolanie. Każdy program ma swoje studio, w którym może pomieścic ogromną widownię oraz własną przepiękną scenerię, jakże charakterystyczną dla każdego z programów, która pozostaje do następnej jego edycji. Niektóre z programów prowadzonych na żywo odbywają się nie w studiu a w teatrach, tak jest np. w przypadku „Ballando con le stelle” czy „I raccomandati”.
Ponadto pewne imprezy odbywają się poza Rzymem czy Mediolanem w stałych już od lat miejscach – wybory Miss Italia w Salsa Maggiore, a Festiwal muzyki włoskiej w San Remo.

W kolejnych artykułach będę opisywała najbardziej popularne programy jakie obecnie są na antenie włoskich stacji telewizyjnych zachęcając tym samym do ich oglądania, jak również kilka tych, które już się nie pojawiają, a były interesujące.
Chciałam jeszcze zaznaczyć że nie ma się co przejmować brakiem lub słabą znajomością języka włoskiego, podczas oglądania niektórych z tychże programów nie jest ona konieczna, będę zaznaczała czy program jest łatwy czy trudny dla osób nie znających języka. Uważam, że warto zainteresować się, bo oferta włoskich stacji telewizyjnych jest naprawdę bardzo bogata i zróżnicowana, praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Otwórzmy się na Włochy, korzystajmy z tego co jest nam dane i dostępne, nie przeskakujmy przyciskiem pilota dalej gdy napotkamy na stację włoską, zatrzymajmy się, zainteresujmy – nie szukajmy tylko tego co polskie, bo tak jest łatwiej, bez wysiłku.


Ten artykuł jest pilotem całego cyklu artykułów jakie będą poświęcone zarówno programom rozrywkowym jak i filmom i serialom emitowanym w dostępnych u nas stacjach telewizyjnych. W każdym następnym artykule będę szczegółowo nakreślała charakterystykę każdego z nich osobno. Zachęcam serdecznie do czytania, a następnie do ochoczego i bez zbędnego zastanawiania się oglądania, choćby po to żeby się przekonać jak jeden czy drugi program lub film naprawdę wygląda.

Poprzedni

„Natale a Beverly Hills”

Pitti Immagine

Następny

Dodaj komentarz