,

Transport kolejowy we Włoszech, ceny biletów, rodzaje pociągów

przez bedy

Infrastruktura kolejowa we Włoszech jest dobrze rozwinięta. Mimo że duża jej część wymaga modernizacji można ją zaliczyć do najlepszych w Europie. Koszty podróżowania koleją we Włoszech nie są wygórowane i oczywiście zależne są od typu pociągu którym podróżujemy (zaliczane są natomiast do najtańszych nie tylko w Europie zachodniej).

Rodzaje pociągów we Włoszech

W słonecznej Italii możemy podróżować pociągami od najwolniejszych, najtańszych – Regionale, przez Diretto, Interregionale, Espresso, InterCity i InterCity Plus do najszybszych, kursujących między większymi miastami, pociągów EuroStar.

Ceny pociągów we Włoszech

Średnio za 250 kilometrów podróży pociągiem typu Regionalne zapłacimy 10 – 12 euro. Ten typ pociągu zatrzymuje się na większości stacji dlatego czas podróży wydłuża się. Jeżeli pociągiem InterCity Plus na trasie Neapol – Rzym przemieścimy się w ciągu nieco ponad 2 godzin, to wybierając Pociąg Regionalne nasza podróż potrwa 3 h.

Skasuj bilet przed wejściem do pociągu

Korzystając z Włoskich Kolei Państwowych (Ferovie dello Stato), należy pamiętać o skasowaniu biletu przed wejściem do pociągu. Kasowniki są rozmieszczone na wszystkich stacjach, najczęściej przy filarach i mają żółty kolor. Należy też wiedzieć iż większość biletów są biletami okresowymi. Jeżeli zakupimy dzisiaj bilet z Rzymu do Mediolanu to będzie on ważny od dziś do jakiegoś okresu (najczęściej 2 – 3 miesiące) i w tym okresie musimy go wykorzystać.

To co może wydawać się dziwne to to że we Włoszech nie ma zniżek dla studentów. Są oni traktowani jak normalni pasażerowie. Karta ISEC czy Euro 26 nie daje nam żadnych zniżek na podróże koleją po Włoszech.

Mimo że ulg nie ma dla studentów to co jakiś czas można skorzystać z ofert w szczególności na pociągi wyższej kategorii, czyli de facto te najdroższe.

Poprzedni

Włoskie Uniwersytety prywatne czy publiczne?

Ciężko ciężko i jeszcze raz ciężko

Następny

Dodaj komentarz