,

„Umierające miasto” w Ligurii

przez Monika Pietryga

Gorreto – miasteczko położone w Ligurii, w północnych Włoszech, ma najstarszą populację w Europie. Średnia wieku to 65,1 lat.

Gorreto to niewielka miejscowość, w której znajduje się zaledwie jeden bar, jeden sklep spożywczy, niewielki hotel, restauracja i sklep z materiałami budowlanymi. Miasto leży między Genuą i Piacenzą, w Dolinie Trebbia, nazwanej niegdyś przez Ernesta Hemingway’a najpiękniejszą doliną na świecie.

 

Pomimo swojego uroku, Gorreto stoi w obliczu poważnego problemu, wspólnego dla wszystkich mniejszych miejscowości włoskich: istnieje ryzyko, że już za kilkanaście lat stanie się „miastem duchów”. Ma zaledwie 94 mieszkańców, których średnia wieku wynosi 65,1 lat. Narodziny nowego mieszkańca – dziecka rumuńskiej pary Eusebio i Gabrieli Garbin, które przyszło na świat 2013 roku, były wielkim wydarzeniem.

 

Gęstość zaludnienia w Gorreto to zaledwie 0,7 osób na kilometr kwadratowy, niemalże jak na Alasce, gdzie gęstość zaludnienia wynosi 0,4 osób na kilometr kwadratowy. Latem jednak, w poszukiwaniu spokoju i ciszy, do malowniczej miejscowości przybywa wielu turystów, a populacja wzrasta do 2000 tysięcy.

 

W przyszłości Gorreto może podzielić los Bagnoregio, miejscowości w Lacjum, w której żyje zaledwie 6 mieszkańców. Miasto stało się atrakcją turystyczną i znane jest jako „Civita di Bagnoregio – umierające miasto”.

Poprzedni

Bolonia: otwarcie lokalu dla niepełnosprawnych

ABC o zwiedzaniu Włoch jachtem żaglowym

Następny

Dodaj komentarz