„Vincere”

przez bedy

Benito Mussolini to jedna z najlepiej znanych postaci w historii Italii. Czy jednak wiemy o nim wszystko? W 2009 roku powstał film w reżyserii Marco Bellocchio p.t. „Zwycięzca” (wł. „Vincere”). Opowiada on o sekretnym skandalu z życia Duce – jego pierwszej żonie i pierworodnym synu, o których większość z nas nigdy nie słyszała. Główną bohaterką filmu jest Ida Dalser – kobieta, która zakochuje się w tyranie, poświęca dla niego wszystko i to wszystko traci. Doprowadzona na skraj szaleństwa, podejmuje desperacką walkę o prawdę i własną godność.

Włochy, lata 20. XX wieku, Benito Mussolini, zagorzały socjalista, stawia sobie jeden cel – poprowadzenie kraju ku lepszej przyszłości. Jego wzniosłe przemówienia, pełne pasji i idealizmu, zyskują coraz większą popularność. Urokowi charyzmatycznego wodza ulega także piękna kobieta – Ida Dalser, która z dnia na dzień zakochuje się w nim bez pamięci. Jednak w tym czasie, Mussolini bardziej niż uczucia, potrzebuje wsparcia finansowego. Oddana mu Ida, sprzedaje cały swój majątek, by sfinansować rewolucyjną gazetę „Il Popolo d’Italia” i rozwijającą się właśnie Partię Faszystowską. Z namiętności kochanków rodzi się pierworodny syn Mussoliniego – Benito Albino.

Po I wojnie światowej (w czasie, której Mussolini wstąpił do armii) Ida znajduje ukochanego w szpitalu. Tu jednak okazuje się, że ma on już nową żonę – Rachelę Guidi. Duce publicznie wyrzeka się Idy oraz małego Benito, niszczy dokumenty potwierdzające pierwsze małżeństwo oraz akt narodzin syna. W obawie przed wyjściem prawdy na jaw – umieszcza Idę w zakładzie psychiatrycznym. Z dnia na dzień życie bohaterki zamienia się w koszmar. W warunkach rosnących wpływów faszyzmu, jej walka o prawdę, staje się coraz bardziej irracjonalna. Prywatne doświadczenie boleśnie wykorzystanej i w końcu doprowadzonej do szaleństwa kobiety, wyprzedza traumę, jaka ostatecznie stać się miała udziałem milionów mieszkańców Włoch.

Marco Bellocchio z niezwykłą pasją ukazuje dotychczas pomijaną, czarną kartę w biografii włoskiego dyktatora. Z perspektywy pierwszej żony, przedstawia „śmierć” Mussoliniego i narodziny sterowanego przez własne obsesje Duce. Film pokazując kulisy życia i władzy, jednej z najważniejszych postaci w historii Włoch, unaocznia nam współczesny upadek wartości, prywatne lęki w życiu publicznym, oraz propagandową rolę mediów w kształtowaniu masowych zachowań. Włosi przyjęli ten film z nieukrywanym entuzjazmem, doszukując się w nim odniesień do współczesnych rządów Berlusconiego.

„Vincere” to produkcja zrealizowana z ogromnym rozmachem, wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych festiwalach filmowych. Fabuła mknie do przodu w tempie allegro furioso, sceny miłosne przeplatają się z uniesieniami podczas politycznych wieców. Monumentalna, urzekająca siła wyrazu, poruszająca muzyka, świetna obsada (m.in. Giovanna Mezzogiorno, Fausto Russo Alesi, Filippo Timi), sprawiają, że losy głównej bohaterki, wciągają widza od pierwszych minut trwania filmu.

„Zwycięzca” to film o kobiecie, która przez miłość zostaje doprowadzona do szaleństwa, i jej walce o odzyskanie własnej godności. Ten fascynujący dramat historyczny ukazuje nieprzeciętny obraz obsesji i fascynacji złem, któremu wystarczy nałożyć artystyczną maskę, by nabrało wręcz hipnotycznej siły wyrazu.

trailer: http://www.youtube.com/watch?v=XeaRJxJcp7E&feature=fvw

Poprzedni

Pięć sprawiedliwych. Kobiety przeciw Berlusconiemu.

Ruby na balu debiutantek. Od imprez bunga bunga do białych rękawiczek

Następny

Dodaj komentarz