,

W Ciampino archeolodzy odkryli posiadłość znanego Rzymianina

przez Patrycja Kaminska

Włoscy archeolodzy dokonali ciekawego odkrycia. Podczas wykopalisk w miejscowości Ciampino niedaleko Rzymu natrafili na willę Rzymianina Marcusa Valeriusa Messali Corvinusa, którego podopiecznym był rzymski pisarz Owidiusz.

Marcus Valerius Messala Corvinus był rzymskim politykiem i wodzem, ale także pasjonował się literaturą. Jego podopiecznym i częstym gościem w jego domu był słynny rzymski poeta Owidiusz.

 

Naukowcy zastanawiają się teraz jaki wpływ miała ta przyjaźń na twórczość Owidiusza. Archeolodzy wykopali bowiem doskonale zachowane posągi znajdujące się w posiadłości Messali i stąd pojawia się pytanie, czy pod wpływem Owidiusza, który w swoim dziele opisał mit Niobe, oraz jej nieszczęsnych synów i córek, Messala umieścił w swojej posiadłości ich posągi, czy może ich obecność w domu jego mecenasa zainspirowała Owidiusza do opisania tego mitu w „Przemianach”.

 

Odkrycie rzymskiej willi jest niezwykle cenne dla miejscowości Ciampino, która będzie teraz mogła spodziewać się wielu turystów chcących zobaczyć słynne posągi.

Poprzedni

Smog nad Rzymem – ograniczenia w użyciu samochodów

Pierwsza rocznica katastrofy statku Concordia

Następny

Dodaj komentarz