Włoscy fizycy zabawili się w detektywów i odkryli, że dzieło sztuki znajdujące się w prestiżowej weneckiej kolekcji Peggy Guggenheim, jest fałszywe.
Najwięksi znawcy sztuki i eksperci od 1970 roku próbowali ustalić czy obraz, który prawdopodobnie stanowi część dzieła „Contraste de Formes”, jest autentyczny. Seria ta została namalowana przez francuskiego artystę Fernanda Legera w latach 1913 oraz 1914.
Obraz do tej pory znajdował się w Wenecji, w kolekcji Guggenheim, podczas gdy Douglas Cooper, ekspert w zakresie malarstwa Legera, prowadził badania nad autentycznością dzieła. Podejrzewano bowiem, iż może być ono fałszywe. Jego starania, w których wzięło udział grono innych badaczy, spełzły jednak na niczym.
Dopiero naukowcy z florenckiego Instytutu Fizyki Nuklearnej odnieśli sukces w tej sprawie, wykorzystując nową metodę badawczą do ustalania daty obiektów. Nowa technika zwana jest „bomb peak” i nigdy przedtem nie była używana w świecie sztuki.
„Jesteśmy teraz absolutnie pewni, że obraz jest fałszywy. Zagadka została rozwiązana”, powiedział przedstawiciel instytutu. Fizycy wykryli fałszerstwo badając niewielki fragment niepomalowanego płótna, stanowiącego część obrazu.