PODZIEL SIĘ
Ocen ten tekst

Włoscy fizycy zabawili się w detektywów i odkryli, że dzieło sztuki znajdujące się w prestiżowej weneckiej kolekcji Peggy Guggenheim, jest fałszywe.

Najwięksi znawcy sztuki i eksperci od 1970 roku próbowali ustalić czy obraz, który prawdopodobnie stanowi część dzieła „Contraste de Formes”, jest autentyczny. Seria ta została namalowana przez francuskiego artystę Fernanda Legera w latach 1913 oraz 1914.

 

Obraz do tej pory znajdował się w Wenecji, w kolekcji Guggenheim, podczas gdy Douglas Cooper, ekspert w zakresie malarstwa Legera, prowadził badania nad autentycznością dzieła. Podejrzewano bowiem, iż może być ono fałszywe. Jego starania, w których wzięło udział grono innych badaczy, spełzły jednak na niczym.

 

Dopiero naukowcy z florenckiego Instytutu Fizyki Nuklearnej odnieśli sukces w tej sprawie, wykorzystując nową metodę badawczą do ustalania daty obiektów. Nowa technika zwana jest „bomb peak” i nigdy przedtem nie była używana w świecie sztuki.

 

„Jesteśmy teraz absolutnie pewni, że obraz jest fałszywy. Zagadka została rozwiązana”, powiedział przedstawiciel instytutu. Fizycy wykryli fałszerstwo badając niewielki fragment niepomalowanego płótna, stanowiącego część obrazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here