Wakacje w Chorwacji – obostrzenia covidowe i ubezpieczenie turystyczne

przez bedy

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków, więc nic dziwnego, że wielu z niecierpliwością oczekiwało informacji o zniesieniu obowiązujących tam obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Czy dzisiaj można już bez obaw podróżować na Półwysep Bałkański? Jak się przygotować do takiego wyjazdu?

Dobra wiadomość brzmi tak, że dziś zasady wjazdu do Chorwacji są już znacznie prostsze niż jeszcze kilka tygodni temu (https://mubi.pl/poradniki/koronawirus-w-chorwacji/). Co się zmieniło? Na co trzeba uważać podczas wypoczynku w tym pięknym kraju? Czy należy się na niego w specjalny sposób ubezpieczyć?

Wjazd do Chorwacji, pobyt i powrót możliwe niemal bez ograniczeń!

Jeżeli planujesz spędzić letni urlop właśnie w Chorwacji, możesz już nie uwzględniać w tych planach przygotowań do podróży pod kątem spełnienia wymogów wjazdowych. Te przestały bowiem tam obowiązywać 9 kwietnia, gdy zniesiono obostrzenia związane z epidemią COVID-19 dla wszystkich wjeżdżających do kraju bezpośrednio z terytorium UE lub Strefy Schengen. Oznacza to, że dla podróżujących do Chorwacji z Polski:

  • nie są obowiązkowe szczepienia,
  • nie są obowiązkowe testy przed i po przyjeździe,
  • nie jest obowiązkowa kwarantanna.

Ale uwaga: jeśli Twoja podróż prowadzi tranzytem przez kraje nienależące do UE lub Strefy Schengen (np. Serbię) i to z ich terytorium wjeżdżasz do Chorwacji, musisz udowodnić, że tranzyt odbył się bez zbędnego zatrzymania. Ponadto w przypadku podróży samolotem wszyscy pasażerowie mogą zostać poproszeni o wypełnienie formularza lokalizacyjnego, choć nie stanowi to już obowiązku.

Jeszcze prostsza jest sytuacja w przypadku podróży powrotnej do Polski. W naszym kraju zniesione zostały bowiem już wszelkie ograniczenia wjazdowe. Nie ma obowiązku przedstawiania certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie lub status ozdrowieńca, nie trzeba także przechodzić obowiązkowej kwarantanny wjazdowej.

A co z samym pobytem w Chorwacji? Również nie masz się czym przejmować. Jedynym pozostałym w mocy nakazem jest obowiązek noszenia maseczek ochronnych przez pracowników i pacjentów służby zdrowia, a także instytucji pomocy społecznej.

Chorwacja, COVID-19, EKUZ i ubezpieczenie zdrowotne

Czy brak praktycznie jakichkolwiek obostrzeń równa się stuprocentowemu poczuciu bezpieczeństwa podczas pobytu w Chorwacji? Oczywiście nie – w końcu epidemia COVID-19 bynajmniej się nie skończyła, a nawet jeżeli nie obawiasz się koronawirusa, nie uodparnia Cię to na inne kłopoty zdrowotne.

W tych podczas wyjazdu pomóc może Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można wyrobić bezpłatnie we właściwym oddziale NFZ. Dzięki posiadaniu tego dokumentu jego właściciel będzie mógł liczyć na to, że w nagłym wypadku otrzyma pomoc publicznej służby zdrowia danego kraju całkowicie za darmo lub za symboliczną opłatą (w Chorwacji mowa o pokryciu ok. 1-5% kosztów usługi medycznej). Co jednak z innymi sytuacjami, np. zwykłą wizytą u lekarza, czy urazem, który nie zagraża życiu pacjenta?

Wówczas niestety turysta będzie musiał ponieść już cały wydatek na leczenie z własnej kieszeni, co w przypadku prywatnej opieki lub hospitalizacji może kosztować kilkadziesiąt euro, nie wspominając o bardziej zaawansowanych świadczeniach, czy np. transporcie medycznym do kraju. Jak się ustrzec takich kosztów?

Odpowiedzią jest ubezpieczenie kosztów leczenia, czyli część każdej polisy podróżnej, dzięki której to ubezpieczyciel ponosi cenę za leczenie klienta za granicą do ustalonej kwoty (tzw. sumy ubezpieczenia). Należy pamiętać, że koszty usług medycznych poza Polską mogą być znacznie wyższe niż w kraju, dlatego nie warto oszczędzać na tej sumie. 100 000 zł na wyjazd do Chorwacji to absolutne minimum, a że zwiększenie limitu oznacza zwykle wydatek rzędu kilku-kilkunastu złotych, warto wybrać większą kwotę.

Nie tylko koszty leczenia – co może zawierać ubezpieczenie do Chorwacji?

Pokrycie kosztów leczenia to absolutnie podstawowy element każdej polisy turystycznej, ale na nich się nie kończy. Ponadto ubezpieczenie podróżne zawiera jeszcze:

  • ubezpieczenie NNW (zapewnia odszkodowanie po trwałym uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku),
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (zapewnia pokrycie kosztów w razie jeśli to Ty wyrządzisz komuś szkodę),
  • ubezpieczenie assistance podróżne (może obejmować usługi medyczne, prawne, informacyjne itp.).

A to jedynie elementy, które pojawiają się praktycznie w każdej standardowej ofercie ubezpieczenia dla turystów. Poza nimi każdy podróżny może bowiem rozszerzyć zakres ochrony o usługi, które będą mu potrzebne. Należą do nich m.in.:

  • ubezpieczenie bagażu do zgubienia, uszkodzenia lub kradzieży;
  • ubezpieczenie sportowe dla turystów lubiących amatorską aktywność fizyczną;
  • ubezpieczenie uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych;
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego własnego lub wypożyczonego;
  • ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży lub odwołania imprezy turystycznej;
  • klauzule dodatkowe (np. alkoholowa, chorób przewlekłych, wojny i terroru).

Pamiętaj, aby zawsze dobierać ubezpieczenie do własnych potrzeb oraz kierunku i celu wyjazdu. Przykładowo, jeśli planujesz wczasy na plaży czy poświęcone na zwiedzanie, raczej nie przyda Ci się rozbudowana polisa dla aktywnych, z kolei wybierając się na urlop z dziećmi lub zwierzętami, pewnie warto będzie zadbać o jak najwyższe OC prywatne itd.

Poprzedni

Włochy last minute – włoskie wakacje pełne relaksu

Weekend w Rzymie – Co warto zobaczyć?

Następny

Dodaj komentarz