,

Weekend w Paryżu

przez bedy

Paryż stał się kultowym miastem – co do tego nie musimy nikogo przekonywać. Dla wielu jest to najpiękniejsze, a zarazem najbardziej elektryzujące miejsce na świecie. Nic dziwnego, że co roku miasto to odwiedzane jest przez tysiące turystów z całego świata. A jeśli ktokolwiek z Was nie miał jeszcze okazji, by odwiedzić stolice Francji, to z pewnością miał okazje podziwiać to miasto za sprawą jego obecności w popularnych filmach, czy serialach.

Zarówno obraz Paryża, jak i Francji zresztą mieliśmy okazje odtworzyć sobie przy okazji rozgrywanych tam w tym roku Mistrzostw Europy w piłce nożnej. To co jednak przyciąga do Paryża chyba najbardziej, to oczywiście Wieża Eiffla. Symbol Payża, Francji, przez wielu uznawana za najpopularniejszą budowle na świecie. Turystów odwiedzających do miasto przyciąga jak magnez i chociażby dlatego zdecydowanie warto ją zwiedzić. W związku z tym zanim zdecydujemy się na podróż do Paryża warto o Wieży Eiffla dowiedzieć się nieco więcej.

 

 

A miało jej nie być

Jako oficjalny rok zakończenia budowy Eiffla podaje się rok 1889, a jej założycielem jest Gustav Eiffel – francuski inżynier i konstruktor. Początkowo została zbudowana na potrzeby paryskiej wystawy światowej właśnie w 1889 roku. Jako ciekawostkę warto dodać, że wystawa ta miała upamiętnić nie tylko rewolucje francuską, ale i ukazać poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne jakie zaczęto osiągać w tamtych latach. Po 20 latach Wieże Eiffla chciano rozebrać, jednak jego założyciel nie wyraził na to zgody i w tym celu założył na niej labolatorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Dziś moglibyśmy śmiało powiedzieć, że podejmując taką decyzje – miał przysłowiowego nosa, bowiem od momentu ukończenia budowy Wieże Eiflla odwiedziło ponad 200 milionów turystów.

 

W ciągłej renowacji

Na przestrzeni wieków Wieża Eiffla zostawała poddawana licznym renowacjom. I tak oto jej wysokość zmieniała się w roku 1991, 1994, oraz 2000.

 

Sama Wieża Eiffla ma 300 metrów wysokości. Jej całkowita masa, to około 10 tysięcy ton. Choć nam sam szczyt wieży prowadzi aż 1665 stopni, to w przypadku całej konstrukcji wyróżnia się trzy podstawowe piętra. Na kilku z nich znajdują się tarasy widokowe. Samo wnętrze Wieży Eiffla, to także kawiarenki, czy restauracje. Wszędzie można dostać się za pomocą windy.

 

Wieża Eiffla – ciekawostki

Na konstrukcje Wieży Eiffla mają wpływ czynniki pogodowe. Dlatego też podczas silnego wiatru wieża może się przesunąć się na bok (nawet do 7 centymetrów), a w czasie upałów zwiększać swoją wysokość nawet do 18 centymetrów. Do 1930 roku Wieża Eiffla była najwyższą budowlą na świecie (do czasu powstania Chrystel Bulding w Nowym Jorku). W samą budowę Wieży Eiffla zostało zaangażowanych aż 300 robotników. Wieża Effla siedem lat Wieża Effla jest przemalowywana (w celu uniknięcia korozji). Do tego celu używa się około 60 ton farby.

 

Oświetlenie w hołdzie i nie tylko

To co wyróżnia Wieżę Eiffla, to także jej oświetlenie, które zmienia się nie tylko wraz z porą dnia, ale i okoliczności takich jak święta państwowe, czy Nowy Rok. Do jednego z wyjątków można zaliczyć datę 14 listopada 2015 roku, gdzie po serii zamachów wieży nie podświetlono na znak żałoby.

 

Nie tylko w Paryżu

Jeśli nie masz możliwości dotarcia do Paryża, a jesteś wielbicielem Wieży Eiffla, to możesz podziwiać jej odpowiedniki w Las Vegas, czy czeskiej Pradze. Cóż, niech każdy sam oceni jak daleko tym alternatywom do oryginału.

 

A co poza nią?

Jak się okazuje nie tylko wieża Eiffla fascynuje wielbicieli stolicy Francji. Zakochani w Paryżu cenią sobie nie tylko jego zabytki, ale i sam klimat miasta, jego urokliwe uliczki, parki, czy ogrody wypełnione kwiatami. Samo miasto aż tętni od kultury miejscowych grajków i malarzy prezentujących swoje piękne dzieła. Paryż, to także kawiarenki, często ulokowane w środku miasta, czynne do późnych godzin nocnych. Krótko mówiąc Paryż, to miasto w którym turysta w każdym wieku możne znaleźć coś dla siebie.

 

http://www.matimpex.pl/Wycieczki/Francja/Weekend-w-Paryzu.html?tripFrom=6

Poprzedni

Korzyści zwiedzania Warszawy z przewodnikiem…

Narty we włoskim Livigno – wyciągi narciarskie, stoki, infrastruktura dla narciarzy – wypożyczalnie, szkółki dla dużych i małych, co można robić oprócz szusowania po stokach

Następny

Dodaj komentarz