Wenecja to jedyne tak popularne miasto które de facto położone jest na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Jak podaje się w wielu źródłach miasto rozłożone jest na 118 wysepkach, połączonych przeszło 400 mostami.
Fakt ten stawia Wenecji miano miasta kanałów. W konsekwencji tego nie ma w tym mieście (przynajmniej w ścisłym centrum), ani korków samochodów, autobusów gdyż cały transport odbywa się drogą wodną lub po prostu pieszo. Najbardziej popularny w Wenecji transport wodny odbywa się przy pomocy tak zwanego vaporetto – czyli tramwaju wodnego co nadaje jeszcze bardziej kolorytu temu specyficznemu miastu.
Przyjrzyjmy się jednak jak wygląda Wenecja w liczbach. Powierzchnia Wenecji wynosi 412 km² (porównywalnie powierzchnia Warszawy wynosi nieco ponad 500 km²). W Wenecji żyje nieco ponad 266 000 ludzi ale liczba ta nieporównywalnie zmienia się w okresie letnim czy też w okresie organizowania wielkich imprez w tym mieście a jest ich naprawdę wiele. Wspomnieć można o popularnym na całym świecie karnawale weneckim słynącym z bawiących się poprzebieranych ludzi i sławiennych już masek zasłaniających ich twarze. W Wenecji odbywa się również ważny festiwal filmowy. W tych też okresach jak i okresach świąt Wielkanocnych, świąt Bożego Narodzenia do Wenecji przybywa najwięcej turystów. Mimo tego napływu miasto to nie jest miastem tłocznym i hałaśliwym dlatego wiele osób wybiera właśnie Wenecję ze względu na jej przytulność i spokój.
O tym że miasto to nie jest tak zatłoczone jak inne miasta we Włoszech świadczą statystyki. Zagęszczenie Wenecji jest 4 razy mniejsze niż zagęszczenie Krakowa, natomiast 13 razy mniejsze w stosunku do zagęszczenia Neapolu.
Warto zapamiętać jeszcze dwie bardzo ważne informacje na temat Wenecji. Otóż miasto to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na architekturę i specyficzne położenie jak również patronem tego przepięknego ‘daru turystycznego’ Włoch jest święty Marek którego relikwie złożone są w jednym z najpiękniejszych kościołów świata czyli bazylice nazwanej jego imieniem.
Będąc w Wenecji warto zwiedzić również Plac św. Marka, Piazzetta di San Marco, pałac Dożów (Palazzo Ducale), most Westchnień (Ponte dei Sospiri), wieża zegarowa (Torre dell’Orologio), Prokuracja (Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove), most Rialto, Kanał Grande (Canale Grande), Santa Maria della Salute, Kościół San Giorgio Maggiore, Dzwonnica św. Marka w Wenecji, Palazzo Venier dei Leoni, Ca’ Rezzonico, Ca’ Pesaro, Palazzo Grassi i wiele wiele innych cudownych miejsc.
Jeszcze taka informacja dotycząca transportu. Najlepiej do Wenecji wybrać się samolotem. Naszym lotniskiem docelowym będzie w tym przypadku Marco Polo z którego czy to autobusem czy też pociągiem dostaniemy się do centrum miasta.