Wenecja

przez redakcja

Planując podróż do Wenecji, najważniejsze jest, by do walizki zapakować przede wszystkim dużo czasu. To miejsce słynie z  romantycznej scenerii kanałów weneckich i wożących turystów gondolierów. Jednak obowiązkowo trzeba przejść się wąskimi, pełnymi uroku, rozlanych w letnim słońcu i spowitych zimową mgłą uliczkami, wejść na wieżę jednego z zamków i podziwiać lazurową panoramę miasta. Odnaleźć choć jedną lodziarnię, by zasmakować iście włoskich lodów. Daj się zaprosić Wenecji na niezapomniany urlop.

Złota jesień, słoneczne lato, czy karnawałowa zima? Kiedy odwiedzić Wenecję?

„La Serenissima“ – jak nazywana jest przez Włochów piękna Wenecja, ze względu na swoje położenie, charakteryzuje się dość zmiennym klimatem. Bliskość Morza Adriatyckiego zapewnia nie tylko dużą wilgotność powietrza, ale jak na włoski klimat, serwuje także dość mroźne zimy.

W okresie od listopada do marca temperatura spada nawet poniżej 0 stopni Celsjusza. Wiosna jest cieplejsza i w okolicach kwietnia i maja temperatura utrzymuje się przez większość dnia na poziomie 21 stopni Celsjusza.

Kto lubi wygrzewać się na morskiej plaży np. lido di Venezia, powinien na urlop wybrać lipiec lub sierpień, gdzie temperatura sięga 28 stopni Celsjusza. Ciepła jest również jesień – między 17 i 18 stopni. Wenecja potrafi być też bardzo deszczowa – zwłaszcza w kwietniu, czerwcu i listopadzie.

Zima w Wenecji

Zimą turystów czekają dwie dodatkowe atrakcje:

  • Acqua Alta, czyli… powódź. Nie należy się jednak niczego obawiać. Miasto rzeczywiście jest nieco podtopione, ale Wenecjanie tworzą specjalne przejścia w postaci drewnianych mostów, po których można nadal swobodnie spacerować. Dodatkowo zamarznięta, zwłaszcza na placu św. Marka woda tworzy piękną taflę lodu, na której cudownie mienią się kolory odbitych domów. Kto lubi niskie temperatury i niecodzienne krajobrazy, to zdecydowanie również w okolicach stycznia czy lutego powinien odwiedzić Wenecję – miasto, do którego miłość nie zamarza nawet zimą.
  • Karnawał – podczas którego Wenecja jest kolorowa od strojów, masek, korowodów i parad. Wszystko okraszone huczną muzyką i zakończone wielkim pokazem sztucznych ogni.

Najlepszy czas na zwiedzanie Wenecji – to wiosna i jesień, kiedy łagodne temperatury pozwolą cieszyć się urokami miasta, a hotele i restauracje nie są aż tak przepełnione gwarem turystów.

Jak dolecieć do Wenecji?

W pobliżu Wenecji znajdują się dwa lotniska: w samej Wenecji i w Treviso. Tanich połączeń możemy szukać też do Bergamo (koło Mediolanu). Bliżej Wenecji lądują samoloty LOT np. z Warszawy i z Krakowa – Easyjet. Do Wenecji dolecimy również z Berlina (Easyjet) i Wizzairem z Pragi. Warto jednak sprawdzić wcześniej różne kombinacje połączeń, ponieważ bilety o każdej porze roku są dość drogie. Możemy natomiast sporo zaoszczędzić i to nawet 300 złotych jeśli wybierzemy połączenie do Treviso z Berlina zamiast Warszawy.

Z Bergamo do Wenecji dojedziemy pociągiem. Musimy wsiąść w autobus linii ATB na lotnisku i dojechać do dworca kolejowego, a stamtąd już pociągiem do Wenecji.

Z Treviso do Wenecji jest około 40 km. Dojedziemy autobusem (transfer możemy wykupić także online) albo tak samo pociągiem. Jeśli wykupimy transfer, to nie musimy martwić się o połączenie czy zakup biletu. Autobus jednak odchodzi o konkretnej godzinie, jeśli nie zdążymy odebrać bagażu i się spóźnimy, to transfer przepadnie.

Jak podróżować po Wenecji?

Wenecja jest miastem położonym na wodzie, poprzecinanym wieloma kanałami. Nic więc dziwnego, że transport, również miejski odbywa się najczęściej właśnie na wodzie. Kursują tam autobusy wodne, które dowożą ludzi na oznakowane przystanki. Oprócz tego gondole – to obowiązkowa taksówka, którą choć raz powinniśmy przepłynąć z punktu A do punktu B, i to bez znaczenia na cenę.

Koszt wycieczki gondolą w Wenecji

Koszt wycieczki to bowiem około 80 Euro, ale jeśli jest więcej chętnych, to możemy się podzielić kosztami. Jeden gondolier zabiera maksymalnie 6 osób. Oprócz tego na turystów czekają mniejsze, szybsze i wolniejsze łodzie, które również przewiozą nas w konkretne miejsce.

Poza tym z Piazzale Roma odchodzą autobusy i tramwaje. Koszt przejazdu tramwajem wodnym to 7,50 euro za 75 minut jazdy (czas liczy się od skasowania biletu). Możemy jednak kupić całodzienny bilet w cenie około 20 Euro. Wtedy możemy cały dzień korzystać z tramwajów wodnych (poza liniami wypływającymi poza obszar Wenecji i na połączenia z lotniskiem).

Wenecja z lotu ptaka

Wenecję można podziwiać na różne sposoby. Można opłynąć ją gondolą czy wodnym autobusem, to bardzo dobra alternatywa, ponieważ wiele murów i pałaców widoczna jest tylko od strony wody. Można godzinami błądzić po wąskich, kolorowych i okraszonych sznurami z praniem uliczkach, a można wspiąć się na najwyższe punkty miasta i z lotu ptaka raczyć się niesamowitym widokiem.

Takich miejsc w Wenecji znajdziemy kilka:

Palazzo Contarini Del Bovolo

Ten pałac może nie jest jakoś imponująco wysoki – zaledwie bowiem 28 metrów, ale z jego okien można podziwiać piękną panoramę miasta wraz z placem św. Marka. Pałac z krętymi, w kształcie ślimaka schodami, po których można wejść na sam wierzch, mieści się w San Marco, niedaleko placu św. Marka i kanału Canal Grande. Wejście na samą górę kosztuje 7 Euro. Pałac z powodzeniem można odnaleźć w googlemaps. Adres: Corte Contarina, del Bovolo, Wenecja. Wieża ze schodami w kształcie ślimaka jest otwarta od 10 do 18 – tej, ale między 13:30 a 14:00 jest przerwa obiadowa.

Taras domu handlowego Fondaco dei Tedeschi

Z pałacu Del Bovolo niestety nie zobaczymy panoramy miasta wraz z otaczającymi go kanałami. To będzie jednak możliwe, jeśli wybierzemy się na dach domu handlowego Fondaco dei Tedeschi.

Wejście na taras możemy zarezerwować bezpłatnie na oficjalnej stronie domu handlowego. Na tarasie można przebywać tylko 15 minut. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego jednorazowo na tarasie może znajdować się maksymalnie 70 osób. Wejście można zgłosić również w galerii handlowej na III i IV piętrze, ale jeśli wszystkie wejścia są już zarezerwowane, to nie zostaniemy wpuszczeni. Dlatego lepiej jest dokonać rezerwacji drogą online.

Do skorzystania z takiej darmowej atrakcji dzieli nas jednak często długa kolejka, zwłaszcza w sezonie. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z Vip – Karty. Taką kartę otrzymamy, jeśli dokonamy zakupu w centrum handlowym, nawet jakiejś drobnostki. Przy zakupie w ciągu kilku minut pracownik wyrobi kartę członkowską, która uprawnia do wejścia na taras dla VIP – ów.

Jeśli jesteście głodni, to na parterze serwowane są bardzo dobre pasty w cenie 3,5 euro za 500 gram. Taki zakup wystarczy, by wejść na tarasy i podziwiać Wenecję z lotu ptaka.

Galeria znajduje się: Calle del Fontego dei Tedeschi.

Most Rialto, Wenecja

Dopłyniemy tam tramwajem wodnym (Vaporetto) wysiadając na przystanku Rialto. Galeria jest otwarta od 10:00 do 20:30. Wejście na dach otwierane jest trochę później i również wcześniej zamykane. W przypadku niekorzystnej pogody taras jest zamknięty.

Co zwiedzić w Wenecji?

Wybierając się na spacer po labiryncie weneckich uliczek, z pewnością sami natrafimy na wiele ciekawych miejsc i atrakcji Wenecji.

Podpowiadamy, które w szczególności warto na mapie odszukać:

Canale Grande w Wenecji

– największy kanał, dzielący Wenecję na dwie części, zdobiony wzniosłymi pałacami i zamkami. Wycieczka gondolą albo tramwajem wodnym powinna być tym kanałem wręcz obowiązkowa.

Most Rialto i Dell’Accademia w Wenecji

Wenecja słynie nie tylko z kanałów, ale również z mostów. Dwa koniecznie trzeba zobaczyć – Rialto – jeden z najstarszych mostów Wenecji, znajdujący się w samym centrum miasta i drugi, łączący ze sobą dwie dzielnice miasta San Marco i Dorsoduro – Dell’Accademia.

Jeśli kochacie piękne, chwytające za serce widoki, to koniecznie na most Rialto trzeba się wybrać o wschodzie słońca – mniej więcej o szóstej rano. Brak turystów i wznoszące się nad kanałem Grande słońce nada temu dniu całkiem innej oprawy.

CA’ REZZONICO – Museo del Settecento Veneziano

Weneckie muzeum, w którym odkryjemy przepych Wenecji z XVII wieku. Na zwiedzanie muzeum warto zaplanować więcej czasu, ponieważ na trzech piętrach czekają na nas niesamowite wystawy, dzieła sztuki, eksponaty i pałacowe wnętrza. Muzeum jest czynne od 10:30 do 18:30 i do 16:30 w okresie zimowym (od 1.11 do 31 03). Wstęp kosztuje 10 Euro. Bilet zniżkowy 7,5. Dzieci do lat sześciu wstęp mają gratis. Na oficjalnej stronie muzeum można zarezerwować bilety klikając tutaj.

Plac św. Marka

Tu koniecznie trzeba zawędrować. Nie tylko dla imponującej Bazyliki św. Marka i Pałacu Dożów, ale również dla samego majestatu tego miejsca, czy zabytkowych kawiarni. Na plac św. Marka najlepiej wybrać się z samego rana, kiedy można uraczyć się, niezakłóconym jeszcze hordami turystów, widokiem. Wtedy plac spowity jest jeszcze mgłą, przez co zyskuje bardziej tajemniczy i niesamowity klimat. Plac św. Marka jest często podtopiony, zwłaszcza w czasie przypływów. Wtedy jednak tworzone są specjalne przejścia dla turystów.

Bazylika św. Marka

Warto zobaczyć z zewnątrz i wejść do środka, bo tego typu zdobienia są jedyne chyba na całym świecie. Bazylika ta jest symbolem trwałości państwa weneckiego. Oprócz tej bazyliki, innym kościołem wartym naszej uwagi jest kościół Santa Maria della Salute.

Lido di Venezia

W wakacyjnym czasie idealne miejsce na wypoczynek. Do plaży dojedziemy w 10 minut tramwajem wodnym. Warto wiedzieć, że na tej plaży co roku odbywa się najstarszy na całym świecie festiwal filmowy.

Wycieczka na Burano

To urocza, niezwykle kolorowa i mała wysepka, oddalona zaledwie 45 minut łodzią od Wenecji. Za 15 Euro dopłyniemy tam i z powrotem tramwajem wodnym. Jeśli wykupimy dzienny bilet to dopłyniemy na wysepkę jeszcze taniej. Kolorowe domy i swojski klimat z okolicznymi malarzami, malującymi swoje dzieła, to duża dawki dobrego nastroju i niezwykłej energii. Oprócz tego wyspę można zwiedzić w kilka godzin i napawać się jej specyficznym, bardzo pozytywnym klimatem.

Jedzenie kupuj na wynos!

Jeśli nie chcesz być niemiło zaskoczony na końcu przy płaceniu. Nawet bowiem, jeśli powiesz, że zamawiasz na wynos, a usiądziesz przy stoliku, by poczekać na posiłek, może być doliczona dodatkowa opłata. Jeśli zajmujesz stolik w jednej z restauracji nad kanałem Grande, to nie zdziw się, że kelner obowiązkowo przyniesie przystawki, doliczy wino i dwudaniowy obiad, nawet, jeśli nie jesteś zainteresowany takim zamówieniem. W Wenecji można znaleźć jednak wiele miejsc oferujących foodstreet. Zaopatrzeni w gorące zwinięte rolady, czy pizzę zjemy tanio i bez dodatkowego przepłacania za stolik. Są jednak miejsca, gdzie usiądziemy, a zapłacimy tylko za jedzenie. Dlatego warto dopytać na początku albo podpytać wychodzących turystów.

Z dala od turystów – życie w dzielnicy Dorsoduro

Jeśli chcemy poznać zwykłe codzienne życie Wenecji, to koniecznie musimy się wybrać do dzielnicy Dorsoduro. Tutaj spacerując uliczkami zobaczymy, jak dzieci na ulicy grają w piłkę, poczujemy zapachy typowo włoskiej, domowej kuchni i poznamy bardziej lokalne zwyczaje. Jeśli będziemy chcieli się napić dobrego weneckiego Cappuccino, to z pewnością Café Dolce Vita będzie trafnym wyborem.

Tutaj na wygodnych poduszkach możemy usiąść i przez dużą szybę obserwować codzienne życie w Dorsoduro. Także w tej dzielnicy można odnaleźć dokującą przy brzegu kanału łódź z owocami i warzywami. Tutaj ceny z pewnością przypadną nam do gustu, a zapach świeżych owoców i warzyw zaprosi do przyjemnych zakupów. Jeśli chcemy posmakować owoców morza a także szukamy jedzenia na wynos, to idealnym miejscem będzie dzielnica San Polo i Mercato di Rialto – targ, na którym świeże ryby sprzedawane są już o siódmej rano. Tam też znajdziemy także sporo straganów z owocami, warzywami czy gorącym jedzeniem.

Wykonaj sam oryginalną wenecką maskę!

W Wenecji znajdziemy sporo ciekawych ofert z wycieczkami po mieście. Niektóre z nich oferują warsztaty, na których możemy wykonać prawdziwą wenecką maskę na karnawał. To jest idealna propozycja dla tych, którzy chcieliby z Wenecji przywieźć coś więcej niż garść wspomnień i zdjęć. Tu jest przykład takich warsztatów.

Noclegi w Wenecji, ceny, na co zwracać uwagę

Nie ma co liczyć, że po sezonie nocowanie w Wenecji będzie dużo tańsze. Wenecja o każdej porze roku jest bowiem bardzo droga i ewentualnie droga. Możemy szukać dobrych ofert na AirBnB albo na Booking. Jednakże tak czy tak, plus minus około 600 – 800 złotych kosztuje dwuosobowy pokój za jedną noc. Jeśli chcemy Wenecję odkrywać zarówno rano jak i wieczorem, to niestety trzeba czegoś poszukać w samym mieście.

Często opłaca się wziąć pokój ze śniadaniem. Bez wyżywienia pokoje są najczęściej tańsze tylko 50 – 60 złotych za noc. Dobre miejsce, blisko centrum ze śniadaniem w cenie i z pięknymi apartamentami znajdziemy np. w Ca’ Santo Spirito.

Coraz więcej ofert dotyczy noclegów na łodziach. Taniej – około 250 złotych za nocleg, ale buja i w razie mało przewidywalnej pogody może być również stresowo. Trzeba też pamiętać o tym, że najczęściej na łodzi jest wspólna łazienka. Za to bezcenne są chwile na rufie jachtu o wschodzie słońca z kubkiem gorącego espresso.

Wenecja też oferuje hostele ze wspólnymi pokojami. Tutaj dużo taniej – 200 – 300 złotych od osoby za nocleg. Jeśli podróżujemy w grupie, to wspólny pokój może być nawet bardzo dobrą ofertą. Jeśli wybieramy się w dwójkę, albo z małymi dziećmi, to spanie z nieznajomymi w jednym pokoju, warto gruntownie przemyśleć.

Ciekawą alternatywą są zabytkowe obiekty, w których co prawda w odpowiedniej cenie, ale również możemy zarezerwować pokój. Takim miejscem jest np. pięciogwiazdkowy Hotel The Westin Europa & Regina, gdzie pokój można zarezerwować z tarasem z pięknym widokiem na plac św. Marka (cena około 2000 złotych za noc).

Hotel znajduje się w XVII wiecznym pałacu i ten nastrój i splendor tamtych czasów z pewnością odczujemy na każdym kroku.

Poprzedni

Cilento

Ravello

Następny

Dodaj komentarz