,

Wielki Tydzień we Włoszech

przez Patrycja Kaminska

Polaków z Włochami, przede wszystkim mieszkańcami południa, łączy religijność, manifestowana zwłaszcza podczas świąt kościelnych, a także zamiłowanie do suto zastawionego stołu, pełnego świątecznych specjałów.

Tradycyjnym włoskim przysmakiem wielkanocnym jest „colomba”, ciasto upieczone w kształcie gołębicy, którego historia sięga VI wieku. Średniowieczny rodowód ma również tort wielkanocny, który przypomina zapiekankę z namoczonego w mleku chleba, parmezanu, buraków, grzybów, jajek i cebuli. Oprócz tego, na wielkanocnym stole pojawia się jagnięca lub barania pieczeń.


Uwagę Włochów w tym szczególnym czasie skupia Droga Krzyżowa wokół rzymskiego Koloseum, której tradycyjnie przewodzi Ojciec Święty, niosący  drewniany krzyż. Stacje krzyżowe rozstawia się tam, gdzie według przekazów znajdowały się miejsca męczeńskiej śmierci pierwszych chrześcijan.

 

Włoska Wielkanoc obrosła także licznymi obrzędami regionalnymi, które współcześnie stanowią atrakcję turystyczną. Należy do nich między innymi Scoppio del Carro we Florencji, organizowane w świąteczną niedzielę na Piazza del Duomo przed katedrą Santa Maria del Fiore. Natomiast w miejscowości Prizzi na Sycylii w Niedzielę Palmową odbywa się uroczysty wjazd Jezusa na osiołku. Zaś w Niedzielę Wielkanocną na zakończenie wielkiego festynu ma miejsce taniec diabłów i śmierci.

Poprzedni

Mieszkańcy Palermo toną w śmieciach

Znany włoski milioner zapisuje cały majątek Kościołowi

Następny

Dodaj komentarz