Wielkie otwarcie Villa Pignatelli, ukończono remont zabytku z epoki Ottocento

Sześciomiesięczny remont, żeby przywrócić dawną świetność zabytku. Powrót oryginalnych draperii, dziewiętnastowiecznych mebli, odzyskanych z magazynów, a nawet żyrandoli. W muzeum Villa Pignatelli, czas zatrzymał się w miejscu. Neoklasyczny klejnot epoki Ottocento, został ponownie otwarty dziś o 11.00.

Niektóre z wnętrz budynku otwarto po ponad pięćdziesięciu latach. Tak, jak np. tzw. Gabinet Księżniczki, wraz z jej buduarem, prywatne pomieszczenie na pierwszym piętrze, gdzie Rosina Pignatelli, ostatnia właścicielka willi (którą pozostawiła w spadku Państwu w 1952r.) i dama pałacu królowej Margherity di Savoia, uwielbiała słuchać muzyki klasycznej (jej wielka pasja) wraz ze swymi nielicznymi przyjaciółmi. Dla zwiedzających została otwarta także Łażnia Księcia, z ogromną wanną z marmuru udekorowaną herbem rodowym.

Grupa ekspertów przewidziała podwójny remont koordynowany przez urzędników komisji Giosuè De Angelis (część architektoniczna) i komisja Antonio Tosini (część artystyczną). „Ta delikatniejsza część prac – tłumaczy Tosini – dotyczyła przede wszystkim niezwykłej wartości podłóg, cennego elementu parteru”. Ponadto, pojawiają się elementy ze złoconej skóry, które zdobią bibliotekę, w której mieści się zbiór dwóch tysięcy woluminów oraz czterech tysiący płyt winylowych z muzyką liryczną, rzeźb, a także bogate wyposażenie dekoracyjne, które składają się na stałą ekspozycję muzeum.
Spacer po muzeum pozwala odkryć osobowość i upodobania poprzednich właścicieli, począwszy od sir Ferdinanda Richarda Actona w 1826, przez ród Rothschildów, aż po rodzinę Pignatelli Cortes. „Ta willa – tłumaczy dyrektorka muzeum Denise Pagano – odpowiada stylowi epoki. Ale za czasów Rosiny stał się również miejscem spotkań europejskiej wyższej arystokracji.” Echo tych czasów wciąż rozbrzmiewa w tzw. eleganckim Błękitnym Salonie na parterze, gdzie księżniczka zwykłą była przyjmować swych gości.Jest też rodzaj altany, zwanej „Pompeiana”, gdzie podczas wieczornych zabaw i tańców, damy zwykłe byłe poprawiać swe fryzury. Odrestaurowane zostały także ogrody, ciągnące się przez 3000 metrów kwadratowych (a który zawiera także Muzeum Karoc), zainstalowano nowe oświetlenie i system irygacyjny,W uroczystym spotkaniu inauguracyjnym wezmą udział, oprócz Pagano, także Mariella Utili (dyrektorka Polo museale campano), Sebastiano Maffettone (doradca regionalny) i Patrizia Boldoni (prezydent Scabec). Z tej okazji odbędzie się także koncert specjalny zespołu dziecięcego „ScalzaBanda” z Montesanto.Prace, rozpoczęte na początku maja, zostały sfinansowane z zasobów regionalnych (ze środków europejskich na okres 2007 – 2013) i miały na celu odtworzyć w każdej sali atmosferę charakterystyczną dla epoki z którego pochodzi.muz

City break

Wesołych Świąt!