,

Wigilijna manifestacja związków zawodowych w Rzymie

przez Patrycja Kaminska

W Wigilię miała miejsce demonstracja związków zawodowych w centrum Rzymu. Przywódcy największych central związkowych zebrali się, aby protestować przeciwko pakietowi, który według nich ma przynieść korzyści bogatym, zaś biednych uderzy po kieszeniach.

Związki zawodowe sprzeciwiają się przede wszystkim nowemu postanowieniu rządu – pakietowi, który ma być oparty głównie na wzroście podatków. Dokładnie 60 procent z 30 miliardów, jakie ma przynieść inicjatywa, ma pochodzić z podatków.

 

Sprzeciw budzi także zmiana we włoskim systemie emerytalnym, która zakłada, że Włosi, zarówno mężczyźni jak i kobiety, będą pracować do 67 roku życia. Demonstranci zaniepokojeni są też reformą na rynku pracy, zapowiedzianą przez nowego premiera Mario Montiego. Związki zawodowe przestrzegają, że zmiana relacji pomiędzy rządem oraz pracownikami i pracodawcami może doprowadzić do zerwania dialogu.

 

Włoskie media, komentując wigilijną demonstrację, zwróciły uwagę na jej bezprecedensowy charakter i podkreśliły, że świadczy ona o powadze sytuacji.

Poprzedni

Kryzysowe Boże Narodzenie

„Bomba Mario Monti”

Następny

Dodaj komentarz