,

Włochy

przez bedy

Włochy to piękny kraj – Wenecja, Rzym, Neapol, Mediolan czy Florencja są każdego roku celem wycieczek milionów turystów. Jednak we Włoszech można również spotkać unikalne perełki: miasteczka mniej popularne, ale czarujące i magiczne. Poznaj 5 miejscowości, które warto odwiedzić!

Kolorowe Castelsardo

Położone na północy Sardynii Castelsardo to piękne 5-ciotysięczne miasteczko malowniczo rozrzucone nad samym brzegiem Morza Śródziemnego. Charakterystyczną cechą tego miasteczka są kolorowe fasady budynków sprawiające, że (zwłaszcza od strony morza) Castelsardo wygląda jak zbudowane z klocków. Warto jednak pamiętać, że to miejscowość o długiej historii, sięgającej czasów megalitycznych. Warto tu zobaczyć również wybudowany około 1100 roku pałac rodziny Doria, serce miasta.

 

Magiczne Alberobello

 

Architektura trulli to ikona Alberobello. Białe okrągłe domki ze stożkowymi kamiennymi dachami to widok, który ciężko zapomnieć. Położone na południu Włoch (region Apulia) Alberobello przyciąga dzięki nietypowym domkom turystów z całego świata. Dość wspomnieć, że domy trulli zostały wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO – można więc założyć, że to prawdziwe unikaty! Uroku miasteczku dodaje fakt, że część mieszkańców dodatkowo dekoruje kamienne dachy białymi symbolami, nadając krajobrazowi mistycznego charakteru…

 

Kamienne Colletta di Castelbianco

 

Wybudowane w XIII wieku Colletta di Castelbianco, malowniczo ulokowane w dolinie na terenie Alp Nadmorskich (zachodni kraniec Włoch) było pierwotnie elementem obrony przed atakami Saracenów.

Colletta di Castelbianco wybudowane zostało w całości z kamienia. Kamienne mury, płoty, schody, chodniki… Dziś porośnięte bluszczem, z urokliwymi kolorowymi drzwiami mieszkań sprawiają wrażenie przytulności i magicznej lekkości. Przeprowadzona po 1950 roku renowacja opuszczonego miasteczka zachowała unikalny klimat miejscowości, nie unikając przy tym nowoczesnych wygód – jeśli więc wybierzesz się do Colletta di Castelbianco nie musisz się obawiać izolacji od świata.

 

Artystyczna Dozza

 

Bolońska Dozza to największe płótno w całych Włoszech. Praktycznie na każdym murze artyści z całego świata wymalowali wielobarwne murale. Warto mieć na uwadze, że nie jest to jednorazowa akcja – kolejna odsłona biennale już we wrześniu 2015 roku – jeśli więc chcesz na żywo zobaczyć powstawanie kolejnych dzieł na murach Dozza, już dziś zarezerwuj bilet i hotel.

Inną ciekawą atrakcją jest muzeum wina, w którym możesz zdegustować (i kupić) jedno z setek lokalnych win. A jeśli umówisz się wcześniej, możesz liczyć na prelekcję na temat lokalnego winiarstwa!

 

Antyczne Corinaldo

 

XIV-wieczne mury Corinaldo nadają miastu pięknego, średniowiecznego posmaku. Położone w regionie Marche miasto jest rodzinną miejscowością świętej Marii Goretti, jednej z najmłodszych świętych! Corinaldo to również organizator hucznych zabaw Halloweenowych – polecamy!

Opracowanie tekstu: redakcja www.kobietawielepiej.pl

Poprzedni

Ponad 300 nowych miejsc pracy w Alitalii

Największe tiramis

Następny

Dodaj komentarz