Włochy jesienią

przez bedy

Jesień jest dobrą porą roku, aby odwiedzić południe Europy. Nie ma już upałów takich jak w lipcu i sierpniu, no i jest znacznie mniej turystów nie trzeba tak bardzo tłoczyć się w kolejkach do najciekawszych atrakcji. Co powiedzielibyście na jesienną wycieczkę do Włoch?

Najpiękniejsze małe miasta Italii

Nie będziemy tu reklamować Rzymu, Florencji czy Mediolanu. Każdy z Was może bowiem znaleźć informacje na te tematy w wielu innych miejscach. Pozwólcie, że przedstawimy Wam kilka miejsc nieco mniej oczywistych, a równie ciekawych i pięknych.

Cefalu w prowincji Palermo na Sycylii

Słynie z wielkiego klifu Rocca (po naszemu „twierdza”). Znajdziecie tam starożytne ruiny ze świątynią Diany na czele. Jest to też miejsce, z którego warto zrobić przepiękne zdjęcia. Jednym z piękniejszych zabytków miasta jest także średniowieczna katedra.

Alberobello w Apulii

Najbardziej charakterystycznym elementem tutejszej architektury są domy mieszkalne z kopułami (nazywane trulli). Są one wciąż zamieszkane, a ich wyjątkowość została dostrzeżona poprzez wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Asyż

Miasto świętego Franciszka i świętej Klary. Ważny ośrodek kultu religijnego. W tutejszej bazylice zwróćcie uwagę na słynne freski Giotta.

Oczywiście każdy z Was mógłby stworzyć własną listę najpiękniejszych włoskich miasteczek. Są one bardzo często pełne zabytków, prócz tego urokliwie położone na wzgórzach, na nadmorskich klifach, nad jeziorami. We wszystkich znajdziecie małe, przytulne kawiarnie, lodziarnie i pizzerie. 

Winnice, gaje oliwne i piękne krajobrazy

Śródziemnomorski klimat Włoch sprawia, że jest tu przepiękna zieleń. Wszystkich, którzy bardziej lubią wieś niż miasta warto zaprosić do podziwiania winnic i gajów oliwnych ciągnących się ogromnymi połaciami nieraz aż po horyzont. Do najbardziej znanych pod tym względem regionów należy Toskania. Koniecznie trzeba też wspomnieć Lombardię i Veneto czyli Wenecję Euganejską. Pięknie rosną tu także lawenda, zboża, drzewka owocowe. Regiony te oprócz możliwości degustowania wspaniałych win dają Wam cudne krajobrazy poprzetykane tu i ówdzie z zabytkami, wioskami, miastami i miasteczkami.

Na wyróżnienie zasługuje gościnność mieszkańców, którą poznacie w licznych małych i większych lokalach gastronomicznych, pensjonatach i hotelach.

Toskania

Toskania jest krainą w środkowych Włoszech. Leży w Apeninach nad dwoma morzami Liguryjskim i Tyrreńskim. Dzieli się na 10 prowincji, a miłośnicy win kojarzą Toskanię z nazwą Chianti. Gdyby ktoś chciał spróbować swoich sił w zdobywaniu szczytów górskich można spróbować wejść szlakiem na Monte Prado (2050m.n.p.m.). Góry stanowią aż 25 procent powierzchni regionu, 67 procent wyżyny, a tylko 6 procent ma charakter nizinny.

Lombardia

Lombardię szukamy na mapach w północnej części kraju. Graniczy między innymi ze Szwajcarią i opisaną niżej Wenecją Euganejską. To także są tereny górzyste z wyraźnym wpływem klimatu alpejskiego. Produkuje się tu popularne wina musujące, głównie białe i różowe. Oprócz tego zobaczycie w Lombardii uprawy kukurydzy, ryżu i drzew owocowych. Z racji dobrze rozwiniętego także w okolicy przemysłu jest to region najbogatszy i najlepiej rozwinięty we Włoszech. Dzieli się na 12 prowincji, a zamieszkuje go ponad 12 milionów ludzi. Zwiedzicie tu miedzy innymi Mediolan i Bergamo. Najwyższym górskim szczytem okolicy jest Bernina (4049 m.n.p.m.)

Veneto – Wenecja Euganejska

Wenecja Euganejska także znajduje się na północy, jednakże bliżej Austrii. W Wenecji Euganejskiej możecie zdobyć między innymi Marmoladę. Nie, nie do jedzenia. Marmolada jest to bowiem najwyższy tutejszy szczyt (3343 m.n.p.m). Nazwa regionu wskazuje, że jego stolicę znajdziecie w Wenecji – jednym z najsłynniejszych miast Italii. Na wspomnienie zasługują także Padwa i Werona. Okolica słynie z win czerwonych. Znawcom tutejszych win nieobca jest nazwa valpolicella. Zbocza gór porastają też gaje oliwne, warzywa, kukurydza i drzewa owocowe.

Samochodem czy rowerem?

Jeżeli jesteście miłośnikami dwóch kółek i lubicie ten ekologiczny sposób poruszania się możemy zaproponować Wam ciekawe trasy rowerowe we Włoszech.

Na przykład warta wspomnienia jest trasa w Dolomitach z Cortina d`Ampezzo do Urtijei. Liczy ona 66 kilometrów długości. Prowadzi serpentynami przez górskie przełęcze, a widoki zapierają dech w piersiach. Na południu kraju możecie wybrać się w 30 kilometrową drogę po Sycylii. Od Noto do Portopalo di Capo Passero. Albo wzdłuż wybrzeża z Otranto do Leuca (50 kilometrów). Morskie krajobrazy i zabytki na pewno Wam się spodobają.

Oczywiście wszystko co piszemy tutaj to są tylko propozycje. Subiektywnie wybrane spośród ogromnej liczby ciekawych włoskich miejsc. Jeżeli naprawdę zamierzacie tam pojechać zachęcamy, by zaopatrzyć się w dobrą mapę i przewodnik po okolicy, do której pojedziecie, żebyście niczego pięknego i ciekawego nie przegapili.

Poprzedni

Przeprowadzka do Włoch – wady i zalety

Sposób na swobodne żeglowanie i piękne nadmorskie wakacje

Następny

Dodaj komentarz