Włochy przygotowują się do fali upałów

Włosi przygotowują się do fali afrykańskich upałów. Ich nadejście zwiastuje rozciągający się od Sahary po Morze Śródziemne antycyklon. Został on nazwany imieniem słynnego rzymskiego wodza Publiusza Korneliusza Scypiona, który w 146 roku przed naszą erą zdobył i zburzył Kartaginę zdobywając przydomek „Afrykański”.

Ta pierwsza porcja letnich upałów, które nie opuszczą Włoch do 25 czerwca, przyniesie temperatury bliskie 40. stopniom Celsjusza. 32 stopnie na północy, 35 w centrum kraju i aż 38 na południu.

Ministerstwo zdrowia informuje, że to nie będzie wszystko, na co stać tegoroczne lato. To przecież dopiero czerwiec. Przypomina jednak o potrzebie picia większych ilości wody, a nie napojów słodzonych, a tym bardziej alkoholu. Zamiast gorących potraw należy jeść owoce i warzywa. Osobom w podeszłym wieku oraz dzieciom zaleca się, by nie wychodziły z domu pomiędzy jedenastą i osiemnastą. Wszyscy powinni ubierać się lekko, zasłaniać głowę i nosić okulary słoneczne.

Protest młodych Włochów na ulicach w Rzymie

Awans włoskiej reprezentacji