,

Włochy zakazują transakcji gotówkowych powyżej 1000 euro

przez Patrycja Kaminska

We Włoszech nie można już płacić grubszą gotówką przy sumach większych niż 1000 euro. Włoskie Ministerstwo Finansów informuje też, że nowe prawo wprawdzie nie dotyczy cudzoziemców, ale muszą się oni liczyć z pewnymi utrudnieniami przy płatnościach gotówką w przypadku dużych sum.

Rozporządzenie włoskiego Ministerstwa Finansów weszło w życie już w grudniu 2011. Zakazuje się płatności gotówką przy większych sumach, a dokładnie przy kwotach powyżej 1000 euro. Ministerstwo ostrzega przy tym, że nowe prawo wprawdzie nie obowiązuje zagranicznych turystów, ale za to będą się oni musieli zmierzyć z szeregiem formalności przy płatnościach gotówką.

Ministerstwo Finansów zadecydowało o wprowadzeniu zakazu transakcji gotówkowych powyżej 1000 euro przede wszystkim po to, aby lepiej i efektywniej ściągać podatki. Chodzi też o kontrolowanie szarej strefy i walkę z praniem brudnych pieniędzy.

 

Turyści z zagranicy, ale tylko jako osoby prywatne, nie są zobowiązani do przestrzegania tych restrykcji, niemniej jednak z pewnymi ograniczeniami. Przykładowo, mogą płacić gotówką w sklepie detalicznym, ale w restauracji czy hotelu już nie.

 

Ponadto, cudzoziemcy spotkają się z licznymi formalnościami, jeśli będą chcieli dokonać transakcji w gotówce przy większej sumie. Obcokrajowiec musi się wylegitymować i udowodnić, że pochodzi z innego kraju, a jego dokumenty zostaną skserowane.

 

Właściciel sklepu ma też obowiązek wpłacić odebraną sumę na konto bankowe i zgłosić ją urzędowi skarbowemu. Pojawiły się komentarze, że może to ochłodzić zapał zarówno właścicieli sklepów, jak i turystów i zniechęci ich do zakupów we Włoszech, a w konsekwencji może to spowodować spadek obrotów luksusowych sklepów.

Poprzedni

Zmarł Lucio Dalla, słynny włoski artysta

Festiwal w San Remo – Adriano Celentano ostro skrytykował kościół

Następny

Dodaj komentarz