Włoscy Polacy

przez redakcja

Ostatnimi czasy podejmuje się często temat nowej polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich, a mało kto wie, że właśnie we Włoszech po słynnej fali emigrantów z pod Monte Cassino, są już nowi następcy – młodzi Włoscy Polacy.

Grupa ludzi, która przybyła do Włoch wraz z rodzicami na początku lat 80-ych, bądz urodziła się już bezpośrednio we Włoszech.

To właśnie młodzi włoscy Polacy, są licznymi uczniami polskiej szkoły Herlinga – Grudzińskiego w Rzymie, gdzie zgłębiają tajniki polskiej historii i literatury. Młodzi Polacy świetnie zasymilowani z włoską kulturą i mentalnością, poszukują polskich korzeni, odwiedzając wystawy polskich artystów, wieczory poezji polskich autorów, odwiedzając bibliotekę przy Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie, bądz po prostu szukając bliskiego kontaktu z językiem polskim, wybierając studia slawistyczne i filologię polską. To właśnie dla Włoskich Polaków otwiera się filie polskich uniwersytetów we Włoszech, by nasi obywatele mieli możliwość studiować w języku ojczystym i podwyższać swoje kwalifikacje.

Nowe pokolenie polskiej emigracji we Włoszech nie ma również problemów z dostępem do polskiej literatury, która znajduje się w miejskich włoskich bibliotekach, czy do polskiego jedzenia sprzedawanego w polskich sklepach spożywczych, cenionych również i przez Włochów.

Młodzi włoscy Polacy, to ludzie poszukujący kontaktu z tym co polskie, świadomi swoich korzeni i swojego pochodzenia.

Jednak czy integracja europejska pozwoli zachować świadomość i tożsamość młodego Polaka w Europie?

Materiał przygotowany przez:

Poprzedni

Jak założyć konto bankowe we Włoszech

Włosi w Polsce

Następny

Dodaj komentarz