Włosi w Polsce

przez redakcja

Mimo żel obywatele Włoch nadal są mniejszością w naszym kraju, w przeciwieństwie do Polaków w słonecznych Włoszech, to jednak coraz częściej to właśnie Włosi są bardziej rozpoznawalną mniejszością Europejczyków w Polsce, na co wskazuje chociażby popularność kilku Włochów w polskiej telewizji.

Dzięki prężnie rozwijającej się polskiej gospodarce, coraz częściej się zdarza, że mieszane małżeństwa polsko-włoskie bądź obywatele Włoch, z różnych pobudek decydują się na zamieszkanie na polskiej ziemi. I tak, jak w filmie Gabriele Iacovone „Non sono Io” w którym główny bohater filmu – młody Włoch, boryka się z naszą rzeczywistością, by odkryć piękno życia w nieco chłodniejszej Polsce, tak i obywatele Włoch, głównie skupiający się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto, świetnie się asymilują z polską społecznością.

Właśnie w Warszawie od niedawna istnieje związek Włochów w Polsce www.italianiinpolonia.org, którego celem jest między innymi propagowanie kultury włoskiej, organizowanie kursów języka włoskiego i jednoczenie Włochów w Polsce. Poza tym, istnieje kilka stron internetowych skierowanych do obywateli Włoch mieszkających w Polsce. Strony i fora radzą jak odnaleźć się w polskich realiach, udzielają porad, służą pomocą w nawiązywaniu nowych kontaktów między obywatelami Włoch, a także zachwalają uroki życia w Polsce. Na uwagę zasługują następujące z nich: www.unmondoditaliani.net; www.italiansonline.net; www.bellapolonia.com.

Należy wspomnieć również o takich organizacjach jak Centrum Kultury Włoskiej – www.centroitaliano.pl, mające swoją siedzibę w Warszawie i w Krakowie, a także Ambasada Włoch – www.ambvarsawia.esteri.it, mieszcząca się w Warszawie na Placu Dąbrowskiego 6 jak i Konsulat Włoski na ulicy Jasnej, 19 zajmujący się kwestią rozwiązywania problemów natury urzędowej, takich jak potwierdzanie ważności świadectw szkół i dyplomów uczelni wyższych. Konsulaty honorowe mieszczą się także w Gdyni i w Krakowie, a Korespondenci Konsularni służą pomocą w takich miastach jak: Katowice, Bielsko-Biała i Zielona Góra.

Materiał przygotowany przez:

Poprzedni

Włoscy Polacy

Włoski system szkolnictwa

Następny

Dodaj komentarz