Jak Polacy i inni Europejczycy postrzegają Włochów? Jakie są najpopularniejsze stereotypy dotyczące tej nacji i czy rzeczywiście są odzwierciedleniem charakteru narodowego Włochów?
Niewątpliwie każdy z nas mógłby bez zastanowienia wymienić kilka cech Włochów, które uważa za typowe dla tej narodowości. Jest jednak niemożliwe osądzić czy są to rzeczywiście cechy wszystkich Włochów, czy tylko stereotypy, czyli funkcjonujące w naszej świadomości uproszczone obrazy rzeczywistości, nacechowane pozytywnie bądź negatywnie.
Przyjrzyjmy się zatem dokładniej temu, co Europejczycy myślą o Włochach. Pierwsza cecha charakterystyczna, która nasuwa się na myśl, to umiłowanie pizzy i pasty, oraz dobrego wina i kawy. Co więcej, Włosi do tego stopnia kochają włoską kuchnię, że nawet będąc na wycieczce w obcym kraju najchętniej wybierają włoskie restauracje.
Ponadto, obecny jest w naszej świadomości stereotyp Włocha romantyka oraz mistrza komplementów. Prawdziwy Włoch, gdy chce uwieść kobietę, nigdy nie zapomni o romantycznych słowach i nastroju, ale istnieje też druga strona medalu – stereotyp Włocha kobieciarza. Sądzi się też, że Włochy są jednym z najbardziej romantycznych krajów świata. Na tę sławę szczególnie zapracowały sobie miasta takie jak Wenecja, Werona czy Rzym.
Na koniec, warto wspomnieć też o stereotypie włoskiego maminsynka, co jest spowodowane tym, że Włosi dosyć późno decydują się na ślub i późno opuszczają dom rodziców. Średnia wieku wychodzenia za mąż to ok. 27-30. Jednakże współcześnie należy wziąć też pod uwagę jeszcze inny czynnik, który zmusza młodych Włochów do pozostania w rodzinnych domach, a mianowicie panujący w kraju kryzys i bezrobocie.