,

Włoska policja odkryła ponad milion „domów widmo”

przez Patrycja Kaminska

Włoski urząd zajmujący się pobieraniem podatku katastralnego natrafił na ponad milion nielegalnie powstałych domów. Oszacowano, że łącznie nieruchomości te warte są pół miliona euro – tyle pieniędzy ich właściciele winni są skarbowi państwa.

„Domy widmo” – tak włoskie media określają nieruchomości, które powstały nielegalnie i nigdy nie zostały zarejestrowane. Tym samym, właściciele tych posiadłości nigdy nie zapłacili nawet euro podatku. Rząd Mario Montiego postanowił rozprawić się z nielegalnym budownictwem i ściągnąć zaległe podatki.

 

Zgodnie z obowiązującym prawem właściciele nieruchomości będą musieli je uregulować za cały czas, jaki minął od zakończenia budowy. Po odkryciu włoskiej policji do budżetu państwa wpłyną 472 miliony euro z zaległych podatków.

 

Prawda wyszła na jaw między innymi dzięki zdjęciom z samolotu, które następnie porównano z mapami. Okazało się, że na mapach nie ma ponad miliona nieruchomości, z czego jedna trzecia to domy mieszkalne, około 30 procent to magazyny, a reszta to garaże i warsztaty.

 

Najwięcej takich nielegalnych posiadłości znajduje się na południu Włoch, głównie na Sycylii (150 tysięcy) i w Kampanii (129 tysięcy).

Poprzedni

W Krakowie trwa przegląd filmów Michelangelo Antonioniego

Festa della Donna

Następny

Dodaj komentarz