,

Włoska TV

przez bedy

Jeżeli jesteście zainteresowaniu oglądaniem największych gwiazd sceny muzycznej oraz kina występujących na żywo to program „I raccomandati” jest najlepszą ku temu okazją, ponieważ można zobaczyć i posłuchać najbardziej znanych pięknych włoskich przebojów.
8 stycznia rozpoczęła się kolejna edycja programu „I raccomandati”. Jest to program na Rai1 w piątkowy wieczór (po godz. 21). Jako jeden z nielicznych zmieniał on swojego prowadzącego i towarzyszące mu asystentki, dawniej prowadził go Carlo Conti, obecnie Pupo a towarzyszą mu w tym książę Emanuele Filiberto di Savoia i Valeria Marini (znana współprezenterka innych programów) oraz Giorgia Luzi (nowa twarz Rai1). W tej edycji programu przewidzianych jest 6 odcinków. Program odbywa się na żywo z Teatru delle Vittorie.

Jest to program typu konkurs o charakterze rozrywkowym. Polega on na tym, że wybrane z castingów utalentowane osoby przedstawiają swoje możliwości wokalne, taneczne lub krasomówcze. Ważnym elementem formuły tego programu jest to, że uczestnicy ci znaleźli się tutaj z czyjegoś polecenia, osobami polecającymi są gwiazdy np. aktorzy, piosenkarze, prezenterzy telewizyjni. Ci polecający nie tylko polecają te osoby, ale również pomagają im na scenie, np. śpiewając lub tańcząc razem z nimi itp. w zależności od tego co dany uczestnik prezentuje.

Zasada jest taka, że wybierani są losowo dwaj uczestnicy, którzy stają do pojedynku przeciwko sobie, występują raz a potem publiczność głosuje telefonicznie lub za pomocą smsów, kto się bardziej podobał. Takich par jest 4, czyli z początkowych 8 uczestników zostaje 4 do półfinału. Tym razem każdy z nich prezentuje się sam już bez pomocy polecającego i znów jest głosowanie, po którym pozostaje 2 uczestników, którzy mierzą się ze sobą w finale. W finale znów polecający może wspierać swojego podopiecznego. Jeszcze jedno głosowanie i wszytko jest jasne kto wygrywa. W każdym odcinku wygrywa jedna osoba, a po wszystkich odcinkach tego sezonu zostanie rozegrany jeszcze superfinał, czyli zwycięzcy każdego z odcinków zmierzą się ze sobą i zostanie wyłoniony mistrz mistrzów.

Program ten nie wymaga zbyt dużej znajomości języka, jeżeli ktoś lubi muzykę i taniec może nacieszyć oko i ucho nie przejmując się wcale formułą programu. A jak ktoś lubi pooglądać sobie gwiazdy włoskiej sceny i kina to ma tutaj wielką okazję. W pierwszym odcinku wystąpili między innymi:
– piosenkarze: Massimo Ranieri, Don Backy, Mietta
– aktorzy: Luca Ward, Nancy Brilli,
– była Miss Italia: Pamela Camassa.

W tym programie nie ma jury oceniającego występy uczestników, o wszystkim decyduje publiczność. Co jeszcze wyróżnia ten program wśród innych? To, że można się nie tylko przekonać jak bardzo utalentowany muzycznie jest naród włoski, ale także usłyszeć na żywo oryginalne wykonania znanych przebojów. W pozostałych talent show’ach muzycznych uczestnicy śpiewają piosenki znanych włoskich piosenkarzy lub zespołów jednak być może nie każdą piosenkę znamy i trudno nam Polakom ocenić jak bardzo zbliżona jest to wersja do oryginalnej. A właśnie w programie „I raccomandati”  uczestnik śpiewa piosenkę w duecie razem z jej wykonawcą. Rozpiętość repertuarowa jest bardzo szeroka i zróżnicowana, bo śpiewane są zarówno włoskie piosenki współczesne z list przebojów, ale także uwielbiane „neapolitanki”, no i nie brakuje także arii operowych.

Ci ludzie którzy uczestniczą w programie są naprawdę bardzo utalentowani skoro tak pięknie śpiewają, nie mając żadnego wykształcenia muzycznego, a w życiu na co dzień najczęściej zajmuję się zupełnie innymi zawodami – są to tak zwane samorodne talenty, które właśnie potrzebują takiej możliwości pokazania się większej publiczności i bycia docenionymi.

Wspomniałam już także, że w programie pelecającymi są nie tylko piosenkarze, ale aktorzy, mamy dzięki temu również okazję przekonać się jak radzą sobie ze śpiewaniem lub tańcem, czasami bywa się bardzo zaskoczonym jak świetnie sobie z tym radzą.

Poprzedni

Box Filmowy Antonioniego

„Maddalena” z muzyką Ennio Morricone

Następny

Dodaj komentarz