,

Włoski styl życia? Oto kilka zwyczajów, które warto przejąć

przez Monika Pietryga

Nikt nie czerpie więcej radości z życia niż Włosi. Począwszy od pysznej kawy, przez śródziemnomorską dietę, po zakupy na targu – oto kilka włoskich nawyków, które poprawiają Twoje samopoczucie bez względu na to, w jakiej szerokości geograficznej mieszkasz.

Chodź częściej na targ

Mieszkańcy małych włoskich miasteczek wybierają się na targ raz, dwa razy w tygodniu. Włosi zamieszkujący większe miasta robią zakupy na targu niemal codziennie. Weźmy z nich przykład! Na targu jest wszystko czego szukasz, a w świetle dziennym świat wygląda o wiele lepiej, niż w zimnym świetle jarzeniówki. I masz okazję się potargować!

 

Jedz więcej świeżych owoców i warzyw

Bogactwo smaków i kolorów – dojrzewające na słońcu pomidory i cytrusy są źródłem dobrego samopoczucia. Włosi wiedzą, że warto włączyć do swojej diety świeże warzywa i owoce.

 

Ucinaj sobie pogawędki z lokalnym sklepikarzem

We Włoszech to normalne, by podczas zakupów zaglądać do różnych sklepów i spędzić kilka chwil na rozmowie ze sprzedawcą. Włoskie zakupy stają się okazją do nawiązania kontaktów towarzyskich. Wiąże się to z licznymi korzyściami. Gdy zabraknie Ci pieniędzy, zawsze możesz zapłacić po południu. Na koniec dnia wszyscy są przecież przyjaciółmi.

 

Jedz w towarzystwie bliskich

Włosi zawsze jedzą razem. Nie potrzebujesz formalnego zaproszenia na obiad. Rozgość się!

 

Pij mniej alkoholu

Włosi piją w nadmiarze, lecz to, co oni uważają za nadmiar, w naszej kulturze to zaledwie rozgrzewka. Poza tym Włosi piją głównie do posiłków i w godzinach wieczornych. Ziołowe trunki na trawienie „digestivo” pomogą Ci dłużej cieszyć się kolacją.

 

Gestykuluj

Szacuje się, że istnieje około 250 gestów, które są powszechnie stosowane przez Włochów. Niektórzy socjologowie uważają, że mogły one służyć jako tajna forma komunikowania się, w czasach, gdy Włosi żyli pod obcą dominacją. Inni sugerują, że gestykulacja pojawiła się w drodze konkurowania o uwagę na zatłoczonych placach renesansowej Italii. Gestykulując najlepiej wyrazisz swoje emocje!

 

Pij kawę we włoskim stylu

Picie kawy we Włoszech jest jak szybki flirt. Espresso najczęściej pije się na stojąco przy barze. Kultura kawy na świecie to długie celebrowanie kawy przy stoliku z dolewkami. Co kraj, to obyczaj. Jedno jest pewne, nigdy nie pij cappuccino po obiedzie lub wieczornym posiłku. Nikt nie wie dlaczego, ale po prostu we Włoszech nie wypada.

Poprzedni

Anonimowy bohater ratuje kobietę przed samobójstwem

Lombardia: Hotele goszczące imigrantów ryzykują utratę licencji

Następny

Dodaj komentarz