,

Włoskie inspiracje Lecha Majewskiego

przez Patrycja Kaminska

„Boska komedia” Dantego stanie się nową inspiracją Lecha Majewskiego, który przygotowuje kolejną produkcję, o której wspomniał podczas pokazu dla prasy filmu „Młyn i krzyż”.

Film „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego przestawiono w Rzymie na pokazie dla prasy. Włochy są 55 krajem, który wykupił tę produkcję. Wejdzie ona do włoskich kin 30 marca tego roku. Film Majewskiego „Młyn i krzyż”, którego światowa prapremiera odbyła się w końcu stycznia 2011 na Festiwalu Filmowym Sundance w USA, jest próbą autorskiego odczytania słynnego dzieła Pietera Bruegla pokazującego w niezwykły sposób mękę Chrystusa. Reżyser malarstwem Bruegla zafascynowany jest od najmłodszych lat.

 

Podczas konferencji reżyser opowiadał o swoich inspiracjach Włochami i związkach z tym krajem. Jako młody chłopiec często odwiedzał swojego wujka w Wenecji, co było jego pierwszym zetknięciem z Włochami. Majewski wspomniał też o swoim spotkaniu z Michelangelo Antonionim, wybitnym włoskim reżyserem, w łódzkiej szkole filmowej w 1976 roku.

 

Lech Majewski określił Włochy jako trudny kraj, jeśli chodzi o dystrybucję filmów zza granicy, innych niż anglojęzyczne. Reżyser wspomniał też swojej najnowszej produkcji, która została zainspirowana „Boską komedią” Dantego: „To współczesny film rozgrywający się w Polsce, ale z wątkiem zaczerpniętym z tego arcydzieła literatury włoskiej”.

Poprzedni

Nowa reforma rynku pracy we Włoszech

Zmarł wybitny włoski pisarz Antonio Tabucchi

Następny

Dodaj komentarz