,

Włoskie seriale w polskiej TV, część 2

przez bedy

Polska telewizja publiczna bardzo stara się o swoich widzów, od stycznia emitowane są jak się okazuje aż 3 włoskie seriale, co bardzo nas cieszy i jesteśmy bardzo wdzięczni. Oprócz przygód „Rex’a” i „Don Matteo” możemy także śledzić losy Giovanny i Marca w filmie „Czarna strzała”. Jest to serial przygodowo-kostiumowy z czasów średniowiecza.
Akcja filmu rozgrywa się w średniowieczu, a dokładnie w roku 1450. Opowiada o tym jak ważna w tych czasach była władza, panowanie, tytuły szlacheckie, pieniądze oraz jak daleko niestety można się posunąć żeby to wszystko zdobyć będąc chciwym i niepohamowanym. W północnej części Włoch sąsiadują ze sobą tereny tak zwanego Imperium oraz Papato. Chciwy Raniero di Rottemburg podstępnie zabił swojego przyjaciela po to, żeby przejąć jego majątek, ale to mu nie wystarcza, chce teraz zawładnąć terenami Papato, które należą do Biskupa Cusano oraz rodziny Bentivoglio, która wiele lat temu została wymordowana. Raniero dowiaduje się jednak, że ich córka, która przeżyła masakrę jest ukrywana w klasztorze Torrealta, postanawia zatem ożenić swojego pasierba Marca de Monforte z nią w celu zagarnięcia majątku Fanes i zdobycia tytułu hrabiego. Jednak na przeszkodzie stanie mu nie tylko wojsko biskupa, ale także drużyna leśnych wojowników i łuczników zwana „Czarną strzałą”. Jak wspomniałem wcześniej jest to serial przygodowy, więc czeka nas wiele niespodziewanych zwrotów akcji oraz motyw główny rozwiązanie zagadki okoliczności śmierci ojca Marca oraz rodziców Giovanny. Polecam szczególnie tym, którzy lubią filmy z czasów średniowiecza oraz fanom serialu Robin Hood, bo jest utrzymany w podobnym klimacie.

W filmie główne role grają Marina Stella, Riccardo Scamarcio oraz Enno Fantastichini i Jane Alexander. Muzykę skomponował Stefano Caprioli, reżyser Fabrizo Costa, producent Angelo Rizzoli.

Serial ten podobnie jak dwa pozostałe jest u nas emitowany z opóźnieniem i w tym wypadku jest to kilkuletnie opóźnienie, ponieważ zdążył on być już powtarzany we Włoszech, ale niezależnie od tego jest on wart tego by go oglądać. Jest to dobra propozycja dla tych, którzy lubią seriale włoskiej produkcji, ale nie znają języka włoskiego jak również dla tych, którzy może znają język, ale nie oglądali serialu w oryginale bo o nim nie wiedzieli. Bardzo dziękujemy telewizji publicznej za te rarytasy.

Serial emitowany jest na TVP2 w soboty o godzinie 9:30, liczy 12 odcinków.

Serial ten podobnie jak „Rex” czy „Don Mateo” we Włoszech były emitowane wieczorem między 21 a 23, to jest pora największej oglądalności. U nas jednak godziny są bardzo dziwne, np. 2:50 w nocy czy 9:30 rano, jedynie „Rex” jest o przyzwoitej porze około 18. Ja rozumiem, że Polska to nie Włochy i polskie seriale mają pierwszeństwo, ale skoro już zakupuje się jakieś naprawdę wartościowe seriale to dobrze by było dostosować pory ich emisji tak, żeby jednak można było je oglądnąć.

Kanał Rai1 telewizji publicznej i Canale 5 telewizji prywatnej to dwa najważniejsze kanały włoskie, bardzo mocno rywalizujące ze sobą o wpływy i o oglądalność telewidzów. W porze największej oglądalności na tych kanałach można oglądać tylko i wyłącznie rodzime (włoskie) produkcje – seriale, filmy oraz programy rozrywkowe, na tych kanałach o tej porze nie ma filmów zagranicznych (są za to na Italia 1 czy Retequatro lub Rai2).

„Czarna strzała” jest jednym z wielu seriali kostiumowych wyprodukowanych przez włoską telewizję, które odnoszą wielkie sukcesy i cieszą się wielką popularnością widzów. Tego typu seriale kręci raczej prywatna Mediaset, ale Rai stara się jej dotrzymywać kroku. Oto przykłady niektórych seriali lub mini serii wyprodukowanych w ostatnich latach:
– Elisa z Rivombrozy (emitowany także w Polsce, nawet dwukrotnie)
– Elisa z Rivombrozy – część druga
– La figlia di Elisa, ritorno a Rivombrosa
– Il sangue e la rosa (Krew i róża)
– La freccia nera (Czarna strzała)
– Il falco e la colomba (Sokół i gołębica)
– Artemisia Sanchez
– I vecere (Vice królowie)
– La signora delle camelie (Dama Kameliowa)
– Caravaggio

Włosi chętnie kręcą filmy kostiumowe, szczególnie takie z wieków XVI-XIX, mają ku temu powody, bo wiele się działo w ich historii w owym czasie, mają także dogodne warunki. Wszystko kręcone jest w oryginalnej scenerii, mają piękne i zadbane zamki, pałace, kościoły, ogrody. Wnętrza są pięknie i bogato wyposażone, poczynając od mebli, poprzez tapety, zasłony czy dywany a na naczyniach czy ozdobach i bibelotach kończąc. Wszystko jest idealnie dopasowane do epoki jakiej dotyczą wydarzenia w filmie. Poza plenerami, wnętrzami i dekoracjami przygotowywane jest mnóstwo strojów z epoki, wspaniałych i olśniewających. Jak również środki transportu: powozy, karety. W owych czasach jeździło się konno jest zatem dużo takich scen w plenerach.  Poza walorami wizualnymi, którymi widz ma nacieszyć oko, do seriali komponowana jest specjalna muzyka, w tym świetnie rozpoznawalna i łatwa do zanucenia czołówka, jak również melodie obecne w charakterystycznych scenach mające budować napięcie lub wprawiać w stan błogości. Za każdym razem muzyka związana jest zarówno z epoką jak i z miejscem, w którym dzieje się akcja serialu lub danej sceny.

Poprzedni

Od „Boskiej Komedii” do wideogry

30 punktów żeby mieć prawo do legalnego pobytu

Następny

Dodaj komentarz