Włoskie seriale w polskiej TV

Popularne i ulubione seriale włoskie po wielkich sukcesach we Włoszech goszczą obecnie również na ekranach polskiej telewizji w weekendy
Wspominałam już wcześniej o tym, że można wiele dowiedzieć się o Włochach oglądając bezpośrednio ich telewizję, ale nie jest to jedyny sposób. Niezwykle rzadko, ale jednak trafiają do naszej polskiej TV seriale lub filmy produkcji włoskiej. Wśród zalewającej nas zewsząd masy seriali amerykańskich filmy europejskie to wielki rarytas, tym bardziej, że są ciekawsze i atrakcyjniejsze od amerykańskich. Wielka szkoda, że jest ich tak mało i że często są emitowane o takich porach nocnych, że trudno jest wytrwać nawet najbardziej zatwardziałym nocnym markom żeby je oglądnąć. W chwili obecnej na TVP1 są emitowane dwa bardzo dobre seriale, o tematyce obyczajowo-policyjnej, a są to „Rex” i „Don Matteo”.

„Rex” emitowany w soboty około 17-18 (pora jest zmienna bo skoki narciarskie, które są przed nim bywają rozgrywane o różnych godzinach, często też przedłuża się ich transmisja). Jest to już drugi sezon włoskiej wersji przygód Rex’a, poprzedni też był emitowany na TVP1 na początku 2009. Włoski „Rex” jest kontynuacją austriackiego serialu „Komisarz Rex”, jego głównym bohaterem jest pies policyjny, przywieziony z Wiednia do Rzymu przez komisarza Lorenzo Fabbri’ego i od tego czasu są partnerami w pracy i najlepszymi przyjaciółmi. W pracy towarzyszą mu także Morini oraz Katia. Początkowo Rex nie zyskał sobie aprobaty szefa wydziału, ale swoją odwagą i pomocą przekonał go jednak, że nadaje się do współpracy i stał się członkiem zespołu. W filmie oprócz spraw jakie mają do rozwiązania policjanci rzymskiej policji, można nacieszyć oczy pięknymi widokami Rzymu, poznać niektóre zwyczaje i zachowania typowe dla Włochów, w serialu jest też dużo śmiesznych sytuacji i autoironii – Włosi znają swoje słabości i dziwactwa. Każdy odcinek jest o innej sprawie jaką mają do rozwiązania Rex i jego koledzy, więc można je oglądać niezależnie, ale z odcinka na odcinek można przyglądać się relacjom między psem a jego przyjacielem i jego otoczeniu, szczególnie ważne są tutaj kobiety bliskie Lorenzowi, o które Rex jest niezwykle zazdrosny. Sezon drugi, który obecny jest w tej chwili w TVP1 liczy 12 odcinków. Główną rolę męską gra Kaspar Capparoni, znany z innych seriali, w tym emitowanego przed laty w Polsce „Eliza z Rivombrozy” oraz serialu „Capri”.

Serial „Don Matteo” emitowany jest także na TVP1 w soboty o godzinie około 2-3 w nocy, nadawane są od razu dwa odcinki. Jest to 5 sezon tego serialu wyprodukowanego podobnie jak „Rex” przez stację telewizyjną Rai1. Całkiem niedawno właśnie na Rai1 zakończyła się emisja 7 sezonu tego serialu. Ale to całkiem normalne dla polskiej TV, że u nas wszystko jest emitowane co najmniej z rocznym lub większym opóźnieniem, „Rex” jest pod tym względem lepszy bo ma opóźnienie tylko rok, „Don Matteo” 2 lata. Akcja serialu rozgrywa się w małym prowincjonalnym miasteczku w Umbrii. Jest tam oczywiście posterunek policji, w tym wypadku są to Carabinieri, jest też również i kościół, a w nim Don Matteo. Jak to w małej mieścinie wszyscy wszystkich znają, wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą, niemniej jednak dochodzi do pewnych zbrodni i konieczne jest znalezienie winnych. Z racji swoich obowiązków zajmują się tym Carabinieri, ale często swoje własne śledztwo prowadzi także ksiądz i prędzej czy później niezależnie od siebie, udaje im się trafić na trop i zidentyfikować sprawcę. Podobnie jak w przypadku „Rex’a” każdy odcinek opowiada inną niezależną historię, ale wątki stałych bohaterów są kontynuowane i rozwijają się czasami w zaskakujących kierunkach. Również w tym serialu można się przekonać jacy są Włosi, jak żyje się w małym miasteczku we Włoszech, jak dziwne i skomplikowane relacje międzyludzkie się zdarzają, jest tutaj także duża dawka humoru i autoironii. Tytułową postać gra Terence Hill znany z włoskich westernów, a oprócz niego również bardzo znany Nino Frassica. Jak widać serial ten zdobył uznanie i na jego podstawie telewizja polska nakręciła serial o podobnym tytule „Ojciec Mateusz”.
***6 sezon „Don Matteo” jest obecnie powtarzany na Rai1 w czwartki o 21.10.

Złoty medal dla Caroliny Kostner

Polski pirat drogowy w San Vito al Tagliamento