,

Włoskie skarby z listy UNESCO

przez bedy

Dla wielu turystów Włochy to modne kurorty i piękne plaże. Są jednak i tacy, dla których kraj ten jest unikalną skarbnicą obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Które z nich cieszą się największym powodzeniem?

1. Wenecja

To wyjątkowe miasto, tak chętnie promowane przez R.pl, nie bez powodu znalazło się na liście UNESCO. Poprzecinana kanałami Wenecja to wspaniałe mosty, tradycyjne gondole i liczne zabytki architektury. Bazylika św. Marka, pałac Dożów oraz Wieża Zegarowa – oto symbole Wenecji. Turyści chętnie odwiedzają też tereny getta, w którym podziwiają m.in. wspaniałą Synagogą Hiszpańską.

 

2. Circus Maximus

Circus Maximus to jedna z najważniejszych atrakcji Rzymu oraz zabytek, którego podziwianie dostarcza niezapomnianych wrażeń nie tylko miłośnikom historii. Pozostałości po miejscu, w którym przed wiekami urządzano wyścigi rydwanów, mają wyjątkową moc przyciągania.

 

3. Ogród Boboli

Kto chce odkryć piękno włoskich parków, ten powinien odwiedzić Ogród Boboli, w którym na pewno poczuje się doskonale. Został założony w połowie XVI wieku i jest największym parkiem Florencji. Na powierzchni niemal 11 hektarów na turystów czekają liczne alejki, rzeźby ogrodowe oraz rzadkie odmiany roślin.

 

4. Bazylika św. Witalisa

Dla miłośników zabytków sztuki sakralnej ważnym celem wypraw będzie Rawenna. Tutejsza bazylika św. Witalisa to cenna pamiątka z VI wieku o wspaniałym wnętrzu. Unikalne freski ze scenami ze Starego Testamentu, piękne mozaiki – oto dzieła sztuki, dzięki którym świątynia znalazła się na liście UNESCO.

 

5. Herkulanum

To starożytne miasto zniszczone w 79 roku przez wybuch Wezuwiusza, które po wiekach zdradziło nam swe tajemnice. Dziś jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie, a jego dumą są pozostałości term i teatru. Najważniejszym znaleziskiem jest tu jednak Willa Papirusów, w której odkryte zostały cenne zwoje.

 

6. Genua

To największy port morski we Włoszech i miejsce związane z najważniejszymi wyprawami w dziejach świata. Dzięki cennym zabytkom wpisaną na listę UNESCO Genuę chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Czekają tu na nich ciekawa latarnia morska, gotycki ratusz oraz Stary Port znany m.in. z galonu Neptun. Dumą miasta jest też Dom Krzysztofa Kolumba, w którego murach mieści się obecnie placówka muzealna.

 

7. Dolomity

Na liście UNESCO znalazło się też miejsce dla cudów natury. Dolomity, ze względu na swe przyrodnicze i krajobrazowe bogactwo, z pewnością na takie wyróżnienie sobie zasłużyły. Ta część Alp to jednocześnie bardzo ważny pod względem turystycznym region, który może się pochwalić idealnymi warunkami narciarskimi. Szlaki piesze i rowerowe, tereny sprzyjające wspinaczce – wszystkie te czynniki sprawiają, że potężne góry są od wielu lat popularnym celem wypraw.

 

8. Etna

To najbardziej wybuchowa atrakcja na włoskiej liście UNESCO. Etna, najpotężniejszy wulkan w Europie, wciąż zachwyca i przeraża jednocześnie. Spacer po terenie Parku Regionalnego Etna to moc niezapomnianych wrażeń, dzięki którym wizyta w tym miejscu na długo pozostaje w pamięci turystów.

 

Włochy mogą pochwalić się wieloma cennymi zabytkami i perełkami przyrodniczymi, a lista obiektów wpisanych na listę UNESCO wciąż się wydłuża. To najlepszy dowód na to, Włochy są krajem wyjątkowym i niezwykle atrakcyjnym dla turystów.


Poprzedni

Znasz-li ten kraj?

Planując wyprawę do Włoch pomyśl o taniej walucie

Następny

Dodaj komentarz