,

Włoskie święta literatury

przez bedy

Włosi przygotowują w Rzymie, na drugą połowę marca, nowe wydarzenie kulturalne dla miłośników książki „ Libri come”. Ma ono aspiracje stać się jednym z trzech najważniejszych corocznych inicjatyw literackich we Włoszech, obok Salonu Międzynarodowego Książki w Turynie i Festivalletteratura w Mantui.
Książki „od kuchni” w Rzymie
Rzymskie święto książki zostało zaplanowane na 25-28 marca i według planów ma odbywać się co roku wiosną. Włoska stolica aspiruje do tego, aby posiadać wydarzenie poświęcone literaturze w nowym aspekcie. Pomysłodawcą jest Marino Sinibaldi, krytyk literacki i dyrektor Radio 3, który chce aby wydarzenie nie tyle koncentrowało się nad „co”, ale nad „jak”, to znaczy, „jak się pisze, jak się wydaje, jak się sprzedaje i jak się czyta ksiazki”.

Tradycyjnym elementem tego typu wydarzeń są spotkania z pisarzami i rzymskie święto daje uczestnikom możliwość kontaktu z wielkimi autorami, jak Abraham Yehoshua, Irvine Welsh, Cathleen Schine, Muriel Barbery, Cees Nooteboom, Dario Fo, Slavoj Žižek, Camilleri e Carofiglio, Boris Pahor, z fenomenami paraliterackimi jak Fabio Volo, czy artystami, którzy powiązani są z wieloma dyscyplinami jak Chico Buarque e Margaret Mazzantini. Nowością jest natomiast, że podczas tych spotkań nie będzie sie rozmawiać tylko o powieściach i ich autorach. Będą one przede wszystkim okazją do poruszenia „kwestii specjalistycznych”. Przy okrągłych stolach podejmowane będą takie tematy, jak „Jak się pisze poezje?”, „Jak się pisze książkę na zamówienie?”, „Jak tłumaczyć książki?”, „Jak się pisze książkę kucharska?”, “Jak się pisze katechizm?”. Ponadto są przewidziane także tematy dotyczące kina i pisania scenariuszy z reżyserem Stephen Frears oraz spotkania i dyskusje dotyczące pisania i redagowania blogów. Wszystkie spotkania skoncentrowane są wokół słowa „jak”.

Rzymskie spotkania otwiera debata poświecona pisarzowi Alberto Maravia, jako bodziec do tego, aby stałym elementem spotkań stały się odniesienia do autorów rzymskich lub związanych z miastem. W programie pierwszej edycji “Libri come” zostało zamieszczonych 140 wydarzeń z 350 autorami i 60 wydawnictwami.


Ogromna księgarnia w Turynie

Salon Międzynarodowy Książki w Turynie (Il Salone Internazionale del Libro di Torino) to cykliczne wydarzenie z ugruntowaną pozycją, które odbywa się wiosna. Tegoroczna edycja przewidziana jest na 13- 17 maja. Salon został pomyślany jako okazja do spotkań społeczności włoskiej i z rejonu kulturowego Morza Śródziemnego, w którym uczestniczą jednak przedstawiciele różnych krajów, spośród których corocznie jeden kraj z jego stoiskami jest Gościem specjalnym. W tym roku będą to Indie.

Salon jest nie tylko targami książki, ale żywym festiwalem międzynarodowym kultury z programem ponad 1000 prezentacji wydawniczych, obrad, spotkań, debat, przedstawień i ponad 2000 relacjonujących i gości w ciągu pięciu dni. Ideą targów są spotkania z noblistami, pisarzami, naukowcami, historykami, dziennikarzami i artystami oraz sławnymi współczesnego świata w kontekście pytań, które mogą pomóc w zrozumieniu wyzwań współczesnego społeczeństwa i w duchu dialogu między kulturami i z ideami innych.


Salon jest promowany przez Fundacje Książki, Muzyki i Kultury, instytucję założoną przez Region Piemonte, Prowincje Turyn i Miasto Turyn, oraz dzięki wsparciu partnerów i sponsorów prywatnych.

Wydarzenie narodziło się w 1988 roku z pomysłu dwóch Turyńczyków: księgarza Angelo Pezzana i przedsiębiorcy Guido Accornero. Z 100 000 odwiedzających i 553 wystawiających w 1988 Salon rozrósł sie do ponad 300.000 publiczności i 1400 aktualnych wystawców. W 2009 odwiedzających było 307.650, miało miejsce 1.050 debat, uczestniczyło w targach 2.100 relacjonujących, 2.837 dziennikarzy, fotografów i kamerzystów, i powstało ponad 3.000 artykułów i serwisów dziennikarskich. Siła Salonu jest skonstruowana dzięki równowadze różnych składników. Jest on punktem odniesienia dla operatorów zawodowych z sektora książki i żywiołową przestrzenią poświęconą młodym czytelnikom.

Spektakl o książkach w Mantui

Festiwal w Mantui dzięki swej oryginalnej formule spotkań literackich na ulicach i placach miasta cieszy się popularnością od czasu, kiedy się narodził, czyli od 1996 roku. 14-sta edycja odbywać się będzie jesienią, od 8-12 września 2010roku. Niezwykła formuła festiwalu jest wzorowana na jednym z wydarzeń z krajów anglosaskich: Hay-on-Wye w Galles. Mantua jest fascynującym miejscem, gdzie udało się zaadaptować podobna idee, organizując przedstawienie na żywo w ramach miasta sztuki, które łatwo przebyć pieszo i bardzo gościnnie zamienia się w cytadele Festiwalu, w której autorom i publiczności udaje się do siebie zbliżyć w sposób bezpośredni i wolny. Oferta jest bardzo wysokiej jakości i bardzo różnorodną. Spotkania z publicznością i autorami, autorskie odczyty oraz przedstawienia teatralne i muzyczne odbywają się w niezwykłych miejscach o silnej wymowie historyczno- artystycznej. Festiwal dostarcza rozrywki i jest stałym punktem spotkań nie tylko dla miłośników literatury, ale i dla ciekawskich. Atmosferę święta kreują uczestnicy i ponad 300 wolontariuszy w„niebieskich koszulkach”.
W spotkaniach literackich- sercu festiwalu- uczestniczą pisarze i poeci włoscy, pisarze o sławie międzynarodowej i nowych generacji. Wszystkie wydarzenia maja oddać hołd różnym tradycjom literackim. Odrębną częścią sa spotkania, laboratoria i animacje dla dzieci.

Festivalletteratura proponuje poza tym ścieżki w odniesieniu do dziedzictwa kulturalnego miasta z tematami dotyczącymi książek, architektury, design i ilustracji książki, poruszanymi w różnych obiektach zabytkowych miasta, ogrodach prywatnych, kafejkach, sklepach, restauracjach, w czasie śniadań z autorami. Co roku festiwal stara się poszerzyć swoja przestrzeń odkrywając miejsca mało znane turystycznie. Od pierwszej edycji Festiwalletteratura zaproponował prawie 1000 wydarzeń w około 100 różnych miejscach w mieście.

Festiwal ma także własne stowarzyszenie: Stowarzyszenia Filofestival, stworzone przez grupę obywateli Mantui. Istnieje możliwość zostania jego członkiem W ten sposób można wspierać i propagować festiwal, otrzymywać wiadomości o festiwalowych wydarzeniach oraz zniżkach na festiwalowe spotkania i inne manifestacje kulturalne, dzięki konwencjom, które ma stowarzyszenie z licznymi muzeami i fundacjami miasta.

Tekst na podstawie poniżej podanych stron. Po więcej informacji warto kliknąć na linki :

http://www.ilmessaggero.it/articolo.php?id=92725&sez=HOME_SPETTACOLO

http://www.salonelibro.it/

http://www.festivaletteratura.it/links.htm

Poprzedni

Neapol, aresztowano członka camorry. Przed schwytaniem ucieka boss klanu Scissionisti.

Walka z przemytnikami

Następny

Dodaj komentarz