,

Włoskie wakacje

przez bedy

Miłośników włoskiej kultury, historii i krajobrazów na przyjazd do Włoch rzecz jasna nie trzeba namawiać, bo włoskie miasta i miasteczka, od Dolomitów po górzystą Sycylię, są przez nich chętnie i często wybieranymi kierunkami urlopowymi

Biura podróży, świadome upodobań wielu polskich turystów, mają w ofercie liczne i bardzo zróżnicowane wycieczki do Włoch – w wakacyjnych katalogach królują oczywiście wycieczki objazdowe po Półwyspie Apenińskim i wycieczki o charakterze wczasowym – nad Morze Tyrreńskie, Morze Adriatyckie lub Morze Jońskie, ale coraz większe zainteresowanie zyskują też wśród fanów włoskiego „la dolce vita” wyjazdy łączące wypoczynek ze zwiedzaniem oraz wycieczki typu „fly & drive”.

Wycieczki objazdowe

Jak podają organizatorzy wyjazdów zagranicznych, wycieczki objazdowe po zabytkowych miastach i miasteczkach Włoch cieszą się wśród polskich turystów niesłabnącym zainteresowaniem. Większość respondentów, pytanych o faworyzowanie Włoch jako kierunku wypoczynkowego twierdzi, że są one prawdziwą skarbnicą zabytków i ojczyzną najwybitniejszych architektów i artystów, i że to właśnie ta niezwykła różnorodność krajobrazu historyczno – kulturowego działa na nich jak magnes i pcha ich tak często na Półwysep Apeniński. Świadome tej różnorodności agencje turystyczne, takie jak portal Fostertravel.pl, oferują turystom wycieczki objazdowe o bardzo zróżnicowanych programach zwiedzania, czyli programach, w których poza najsłynniejszymi miastami – (Rzymem, Florencją, Wenecją czy Mediolanem), turyści mają też okazję zobaczyć m.in.:

Asyż

– miasto, w którym przyszedł na świat św. Franciszek i którego wizytówką (wpisaną zresztą na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO) jest XIII – wieczna Bazylika św. Franciszka, ozdobiona freskami przez mistrzów różnych szkół artystycznych, w tym florenckiej (Giottta i Cimabue), sienejskiej, pizańskiej (Giunta Pisano) i rzymskiej.

Sienę

– miasto, które według legendy założyli synowie Remusa, a które słynie z organizowanych dwa razy w roku na Placu Il Campo wyścigów konnych Palio di Siena. W Sienie znajduje się też ponadto piękna, gotycka Katedra Matki Bożej Wniebowziętej.

Cinque Terre

– pięć, zawieszonych na skałach, rybackich wiosek (Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia i Manarola), położonych nad Morzem Liguryjskim, połączonych ze sobą spektakularnymi, pełnymi serpentyn drogami i otoczonych zewsząd winnicami.

Pompeje

– antyczne miasto, położone u podnóża Wezuwiusza, które w 79 r., po erupcji wulkanu, zostało spektakularnie zasypane i które tym samym zachowało do naszych czasów wiele ze swojego pierwotnego wyglądu.

Triest

– duże portowe miasto, w którym znajdują się zabytki z różnych epok historycznych, w tym m.in. amfiteatr z czasów panowania cesarza Trajana, Bazylika św. Sylwestra z XI w., majestatyczna Twierdza San Giusto z XV w. i Zamek Miramare wzniesiony w XIX w. przez Habsburgów.

Wczasy we Włoszech

Tym, co przesądza o wyjątkowości Włoch i o ich stałym miejscu w gronie najbardziej popularnych kierunków wypoczynkowych w Europie, są m.in. bajeczne plaże (jedne długie i szerokie, jak na przykład w Caorle na terenie Wenecji Euganejskiej, a inne kameralne i ukryte pośród skalnych urwisk, jak na przykład na zachodnim wybrzeżu Kalabrii), łagodny, śródziemnomorski klimat (z temperaturą powietrza oscylującą w sezonie w granicach 20 – 30 st. C, z temperaturą wody – w granicach 20 – 25 st. C i niemal nienotowanymi w tym okresie opadami) oraz liczne możliwości uprawiania sportów wodnych (na północy Włoch szczególnie popularne są przejażdżki na skuterach i na nartach wodnych, w okolicy Półwyspu Gargano – windsurfing i kitesurfing, a na Sycylii – nurkowanie). Atutem nie do przecenienia jest także włoska kuchnia, bo, jak twierdzą jej miłośnicy, w każdym regionie można dosłownie rozkoszować się jedzeniem – na północy na przykład klasycznym risotto alla milanese z szafranem i parmezanem, we Włoszech Środkowych – choćby pikantną zupą rybną cacciucco, a we Włoszech Południowych – przede wszystkim soczystą pizzą margherita.A które regiony są według ekspertów agencji turystycznej Fostertravel.pl najchętniej wybierane przez polskich turystów? Jest ich przynajmniej kilka, a mianowicie:

Sycylia

– największa wyspa na Morzu Śródziemnym, na której panują doskonałe warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej i rowerowej, a której kurorty wypoczynkowe, takie jak Taormina położona u podnóża Etny czy Cefalu na północnym wybrzeżu, dysponują znakomicie rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Niebagatelne znacznie dla miłośników włoskiej historii ma także fakt, że w obrębie Sycylii znajduje się park archeologiczny w Syrakuzach, z imponującym i wciąż czynnym, rzymskim amfiteatrem.

Sardynia

– druga największa wyspa na Morzu Śródziemnym, którą porastają lasy dębowe i gaje oliwne i po której porozrzucane są nuragi, czyli wieże wzniesione z ociosanych kamiennych bloków, stanowiące pozostałości prężnej i nieco tajemniczej cywilizacji nuorskiej. Do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów kurortów na Sardynii zaliczane są Porto Cervo i Baia Sardinia, a zatem miejscowości wypoczynkowe zlokalizowane na północy wyspy, na ekskluzywnym Szmaragdowym Wybrzeżu.

Kalabria

– najdalej wysunięty na południe region Włoch kontynentalnych, słynący z dzikich plaż, skalistego wybrzeża i zawieszonego na klifie, średniowiecznego miasteczka Tropea. W Kalabrii miejscowościami najchętniej wybieranymi przez Polaków na wypoczynek są Capo Vaticano na Wybrzeżu Tyrreńskim i Montepaone Lido na Wybrzeżu Jońskim.

Emilia Romania

– region rozpościerający się w północno – wschodnich Włoszech, który z uwagi na dużą liczbę kempingów i apartamentów specjalizuje się przede wszystkim w wakacjach budżetowych. Letnią stolicą Emilii Romanii jest Rimini – miasto dysponujące szeroką plażą o złocistym piasku, a także licznymi barami i klubami, w których w sezonie zabawa trwa do białego rana.

Wycieczki „fly&drive” i „wypoczynek + zwiedzanie”

Jak mówią specjaliści od wyjazdów zagranicznych, wycieczki typu „fly&drive” i „wypoczynek + zwiedzanie” zyskują wśród miłośników Włoch na popularności z tego względu, że proponują im one nowe formy podróżowania. W ramach wycieczek „fly&drive” turyści mają zarezerwowane i z góry opłacone noclegi, przeloty oraz samochód (bez limitu kilometrów), a także mają oni podany plan zwiedzania, którym jednak nie są oni skrępowani i dlatego mogą sobie tak naprawdę swobodnie obrać trasę podróży. Z kolei wycieczki typu „wypoczynek + zwiedzanie” proponują turystom intensywne zwiedzanie przez cały tydzień, a w drugim tygodniu niczym nieskrępowany relaks w dobrym hotelu, w jednym z popularnych kurortów wypoczynkowych.Jeśli chodzi o wyjazdy typu „fly&drive” we Włoszech, to koncentrują się one przede wszystkim na dwóch regionach, a mianowicie na Sycylii i na Sardynii. W sugerowanych przez biura podróży planach zwiedzania Sycylii znajdują się rzecz jasna takie miasta jak:

Palermo

– stolica Sycylii, pełna barokowych kamienic i obiektów sakralnych, która, ze swoją plątaniną uliczek, wiszącym wszędzie praniem i biegającymi wszędzie dziećmi, a także ze swoim gwarem i życiem tętniącym po zmroku, stanowi swoisty przystanek pomiędzy Europą i Afryką;

Cefalu

– miasteczko nazywane perłą Sycylii, wciśnięte pomiędzy wody Morza Tyrreńskiego i masywną skałę Rocca, które zachwyca średniowieczną starówką oraz przepiękną katedrą z XII w., będącą zlepkiem różnych stylów architektonicznych;

Agrigento

– miasteczko położone na południowo – zachodnim wybrzeżu Sycylii, które posiada antyczny rodowód i w którym do dziś zachowały się pozostałości wielu starożytnych budowli, w tym greckich świątyń Hery i Zgody.Z kolei wśród najbardziej znanych i przez to polecanych przez touroperatorów miejsc na Sardynii, są m.in.:

Su Nuraxi

– kompleks archeologiczny wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, którego centralnym punktem jest najlepiej zachowany na wyspie nurag (kamienna wieża z XI w. p.n.e., wzniesiona bez użycia zaprawy);

Alghero

– miasteczko o korzeniach katalońskich, którego wizytówką jest XVIII – wieczna katedra Santa Maria Immacolata di Alghero.Jeśli z kolei chodzi o organizowane przez biura podróży wyjazdy do Włoch typu „wypoczynek + zwiedzanie”, to też króluje tu Sycylia. W trakcie wycieczki objazdowej turyści mogą zobaczyć albo po prostu przypomnieć sobie najciekawsze miejsca na wyspie (a zatem Palermo, Monreale i Etnę), a podczas lub po intensywnym zwiedzaniu mogą oni też wypocząć na pięknych plażach Sycylii – na przykład w Taorminie.
Włochy mają niezwykłą siłę przyciągania, dlatego nie dziwi fakt, że większość ludzi ma potrzebę wracać do nich bez końca. Dzięki natomiast zróżnicowanej i rozbudowanej ofercie wycieczek przygotowanej przez biura podróży, Polacy zakochani we Włoszech mogą cieszyć się wypoczynkiem na Półwyspie Apenińskim na różne sposoby.

Poprzedni

Capri, co warto zobaczyć na Capri, rejsy Neapol – Capri

Italia zagrożona atakami terrorystycznymi

Następny

Dodaj komentarz