PODZIEL SIĘ
Ocen ten tekst

Miłośników włoskiej kultury, historii i krajobrazów na przyjazd do Włoch rzecz jasna nie trzeba namawiać, bo włoskie miasta i miasteczka, od Dolomitów po górzystą Sycylię, są przez nich chętnie i często wybieranymi kierunkami urlopowymi

Biura podróży, świadome upodobań wielu polskich turystów, mają w ofercie liczne i bardzo zróżnicowane wycieczki do Włoch – w wakacyjnych katalogach królują oczywiście wycieczki objazdowe po Półwyspie Apenińskim i wycieczki o charakterze wczasowym – nad Morze Tyrreńskie, Morze Adriatyckie lub Morze Jońskie, ale coraz większe zainteresowanie zyskują też wśród fanów włoskiego „la dolce vita” wyjazdy łączące wypoczynek ze zwiedzaniem oraz wycieczki typu „fly & drive”.

Wycieczki objazdowe

Jak podają organizatorzy wyjazdów zagranicznych, wycieczki objazdowe po zabytkowych miastach i miasteczkach Włoch cieszą się wśród polskich turystów niesłabnącym zainteresowaniem. Większość respondentów, pytanych o faworyzowanie Włoch jako kierunku wypoczynkowego twierdzi, że są one prawdziwą skarbnicą zabytków i ojczyzną najwybitniejszych architektów i artystów, i że to właśnie ta niezwykła różnorodność krajobrazu historyczno – kulturowego działa na nich jak magnes i pcha ich tak często na Półwysep Apeniński. Świadome tej różnorodności agencje turystyczne, takie jak portal Fostertravel.pl, oferują turystom wycieczki objazdowe o bardzo zróżnicowanych programach zwiedzania, czyli programach, w których poza najsłynniejszymi miastami – (Rzymem, Florencją, Wenecją czy Mediolanem), turyści mają też okazję zobaczyć m.in.:

Asyż

– miasto, w którym przyszedł na świat św. Franciszek i którego wizytówką (wpisaną zresztą na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO) jest XIII – wieczna Bazylika św. Franciszka, ozdobiona freskami przez mistrzów różnych szkół artystycznych, w tym florenckiej (Giottta i Cimabue), sienejskiej, pizańskiej (Giunta Pisano) i rzymskiej.

Sienę

– miasto, które według legendy założyli synowie Remusa, a które słynie z organizowanych dwa razy w roku na Placu Il Campo wyścigów konnych Palio di Siena. W Sienie znajduje się też ponadto piękna, gotycka Katedra Matki Bożej Wniebowziętej.

Cinque Terre

– pięć, zawieszonych na skałach, rybackich wiosek (Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia i Manarola), położonych nad Morzem Liguryjskim, połączonych ze sobą spektakularnymi, pełnymi serpentyn drogami i otoczonych zewsząd winnicami.

Pompeje

– antyczne miasto, położone u podnóża Wezuwiusza, które w 79 r., po erupcji wulkanu, zostało spektakularnie zasypane i które tym samym zachowało do naszych czasów wiele ze swojego pierwotnego wyglądu.

Triest

– duże portowe miasto, w którym znajdują się zabytki z różnych epok historycznych, w tym m.in. amfiteatr z czasów panowania cesarza Trajana, Bazylika św. Sylwestra z XI w., majestatyczna Twierdza San Giusto z XV w. i Zamek Miramare wzniesiony w XIX w. przez Habsburgów.

Wczasy we Włoszech

Tym, co przesądza o wyjątkowości Włoch i o ich stałym miejscu w gronie najbardziej popularnych kierunków wypoczynkowych w Europie, są m.in. bajeczne plaże (jedne długie i szerokie, jak na przykład w Caorle na terenie Wenecji Euganejskiej, a inne kameralne i ukryte pośród skalnych urwisk, jak na przykład na zachodnim wybrzeżu Kalabrii), łagodny, śródziemnomorski klimat (z temperaturą powietrza oscylującą w sezonie w granicach 20 – 30 st. C, z temperaturą wody – w granicach 20 – 25 st. C i niemal nienotowanymi w tym okresie opadami) oraz liczne możliwości uprawiania sportów wodnych (na północy Włoch szczególnie popularne są przejażdżki na skuterach i na nartach wodnych, w okolicy Półwyspu Gargano – windsurfing i kitesurfing, a na Sycylii – nurkowanie). Atutem nie do przecenienia jest także włoska kuchnia, bo, jak twierdzą jej miłośnicy, w każdym regionie można dosłownie rozkoszować się jedzeniem – na północy na przykład klasycznym risotto alla milanese z szafranem i parmezanem, we Włoszech Środkowych – choćby pikantną zupą rybną cacciucco, a we Włoszech Południowych – przede wszystkim soczystą pizzą margherita.A które regiony są według ekspertów agencji turystycznej Fostertravel.pl najchętniej wybierane przez polskich turystów? Jest ich przynajmniej kilka, a mianowicie:

Sycylia

– największa wyspa na Morzu Śródziemnym, na której panują doskonałe warunki do uprawiania górskiej turystyki pieszej i rowerowej, a której kurorty wypoczynkowe, takie jak Taormina położona u podnóża Etny czy Cefalu na północnym wybrzeżu, dysponują znakomicie rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Niebagatelne znacznie dla miłośników włoskiej historii ma także fakt, że w obrębie Sycylii znajduje się park archeologiczny w Syrakuzach, z imponującym i wciąż czynnym, rzymskim amfiteatrem.

Sardynia

– druga największa wyspa na Morzu Śródziemnym, którą porastają lasy dębowe i gaje oliwne i po której porozrzucane są nuragi, czyli wieże wzniesione z ociosanych kamiennych bloków, stanowiące pozostałości prężnej i nieco tajemniczej cywilizacji nuorskiej. Do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów kurortów na Sardynii zaliczane są Porto Cervo i Baia Sardinia, a zatem miejscowości wypoczynkowe zlokalizowane na północy wyspy, na ekskluzywnym Szmaragdowym Wybrzeżu.

Kalabria

– najdalej wysunięty na południe region Włoch kontynentalnych, słynący z dzikich plaż, skalistego wybrzeża i zawieszonego na klifie, średniowiecznego miasteczka Tropea. W Kalabrii miejscowościami najchętniej wybieranymi przez Polaków na wypoczynek są Capo Vaticano na Wybrzeżu Tyrreńskim i Montepaone Lido na Wybrzeżu Jońskim.

Emilia Romania

– region rozpościerający się w północno – wschodnich Włoszech, który z uwagi na dużą liczbę kempingów i apartamentów specjalizuje się przede wszystkim w wakacjach budżetowych. Letnią stolicą Emilii Romanii jest Rimini – miasto dysponujące szeroką plażą o złocistym piasku, a także licznymi barami i klubami, w których w sezonie zabawa trwa do białego rana.

Wycieczki „fly&drive” i „wypoczynek + zwiedzanie”

Jak mówią specjaliści od wyjazdów zagranicznych, wycieczki typu „fly&drive” i „wypoczynek + zwiedzanie” zyskują wśród miłośników Włoch na popularności z tego względu, że proponują im one nowe formy podróżowania. W ramach wycieczek „fly&drive” turyści mają zarezerwowane i z góry opłacone noclegi, przeloty oraz samochód (bez limitu kilometrów), a także mają oni podany plan zwiedzania, którym jednak nie są oni skrępowani i dlatego mogą sobie tak naprawdę swobodnie obrać trasę podróży. Z kolei wycieczki typu „wypoczynek + zwiedzanie” proponują turystom intensywne zwiedzanie przez cały tydzień, a w drugim tygodniu niczym nieskrępowany relaks w dobrym hotelu, w jednym z popularnych kurortów wypoczynkowych.Jeśli chodzi o wyjazdy typu „fly&drive” we Włoszech, to koncentrują się one przede wszystkim na dwóch regionach, a mianowicie na Sycylii i na Sardynii. W sugerowanych przez biura podróży planach zwiedzania Sycylii znajdują się rzecz jasna takie miasta jak:

Palermo

– stolica Sycylii, pełna barokowych kamienic i obiektów sakralnych, która, ze swoją plątaniną uliczek, wiszącym wszędzie praniem i biegającymi wszędzie dziećmi, a także ze swoim gwarem i życiem tętniącym po zmroku, stanowi swoisty przystanek pomiędzy Europą i Afryką;

Cefalu

– miasteczko nazywane perłą Sycylii, wciśnięte pomiędzy wody Morza Tyrreńskiego i masywną skałę Rocca, które zachwyca średniowieczną starówką oraz przepiękną katedrą z XII w., będącą zlepkiem różnych stylów architektonicznych;

Agrigento

– miasteczko położone na południowo – zachodnim wybrzeżu Sycylii, które posiada antyczny rodowód i w którym do dziś zachowały się pozostałości wielu starożytnych budowli, w tym greckich świątyń Hery i Zgody.Z kolei wśród najbardziej znanych i przez to polecanych przez touroperatorów miejsc na Sardynii, są m.in.:

Su Nuraxi

– kompleks archeologiczny wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, którego centralnym punktem jest najlepiej zachowany na wyspie nurag (kamienna wieża z XI w. p.n.e., wzniesiona bez użycia zaprawy);

Alghero

– miasteczko o korzeniach katalońskich, którego wizytówką jest XVIII – wieczna katedra Santa Maria Immacolata di Alghero.Jeśli z kolei chodzi o organizowane przez biura podróży wyjazdy do Włoch typu „wypoczynek + zwiedzanie”, to też króluje tu Sycylia. W trakcie wycieczki objazdowej turyści mogą zobaczyć albo po prostu przypomnieć sobie najciekawsze miejsca na wyspie (a zatem Palermo, Monreale i Etnę), a podczas lub po intensywnym zwiedzaniu mogą oni też wypocząć na pięknych plażach Sycylii – na przykład w Taorminie.
Włochy mają niezwykłą siłę przyciągania, dlatego nie dziwi fakt, że większość ludzi ma potrzebę wracać do nich bez końca. Dzięki natomiast zróżnicowanej i rozbudowanej ofercie wycieczek przygotowanej przez biura podróży, Polacy zakochani we Włoszech mogą cieszyć się wypoczynkiem na Półwyspie Apenińskim na różne sposoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here