,

Wybory regionalne 2010: około 10 tysięcy osób w Mediolanie z Beppe Grillo

przez Magdalena Jurkowska

Na zakończenie kampanii wyborczej 24 marca Beppe Grillo na Placu Duomo w Mediolanie zaprezentował ruch Movimemnto VStelle. Uczestniczyło w tym wydarzeniu około 10 tysięcy osób. Nowy ruch wyróżnia się na tle innych włoskich partii politycznych z jego ideologią sieci obywatelskiej w miejsce partii politycznej.

Ostatnie spotkanie w Mediolanie ma promować ruch, który uczestniczy w wyborach regionalnych 2010 w dniach 28,29 marca. Ruch założony jest na fundamentach idei prezentowanych na blogu Beppe Grillo. Jest to jeden z najsławniejszych włoskich blogów. Jego założyciel to komik, aktor, aktywista polityczny i blogger.

MoviementoVStelle (Ruch V Gwiazd) narodził się 9 października 2009 roku. Jest obecny w pięciu włoskich regionach: Lombardia, Kampania, Emilia Romania, Piemont i Weneto.

24 marca przedstawiono uczestnikom spotkania wyborczego w Mediolanie po raz pierwszy wszystkich pięciu kandydatów Prezydentów Movimento i po raz kolejny „rzucono wyzwanie włoskiej partokracji”.

Według programu zamiarów aktywność polityczna ma być „usługą” nie „władzą” i opiera się na pięciu gwiazdach : woda publiczna, ochrona środowiska, zrównoważony rozwój,  zrównoważony transport, wolna i bezpłatna łączność. Kompleksowo mierzy sie jako cele polepszenie jakości życia i sprawiedliwość społeczną i aplikuje projekty takie jak: oszczędność energetyczna, eliminacja śmieci miejskich, zrównoważony transport, ochrona terytorium od „cementyfikacji”, telepraca i informatyzacja.

W Mediolanie Beppe Grillo ze sceny zaatakował polityków Formigoni, Albertini i Moratti i

powiedział:  „Jesteśmy wielkimi poprawiaczami politykujących byle jak. W Lombardii szacuje się, że życie skróciło się o 3 lata przez smog, a wy kontynuujecie cementować.”

 

W oparciu o:

http://www.beppegrillo.it/listeciviche/liste/lombardia/2010/03/beppe-grillo-in-piazza-del-duomo-per-il-comizio-del-movimento-5-stelle.html

Poprzedni

Nowa odsłona Wlochy.edu.pl!

Włoski rynek pracy w 2009 i na początku 2010. 380 tysięcy mniej zatrudnionych

Następny

Dodaj komentarz