,

Wypadek pociągu w Alto Adige

przez Magdalena Jurkowska

Konwój w Val Venosta, przewożący studentow i dojeżdżających mieszkańców okolicy, został przysypany wczoraj przez obsunięcie ziemi, która spadła na tory. Pociąg został zniszczony, zginęło dziewięć osób, dwadzieścia osiem osób zostało rannych, siedem ciężko.

Tragedia pociagu, który uległ wypadkowi w dniu 12 kwietnia, dotknęła okolicznych mieszkańców, młodzież i turystów z rowerami. Mały konwój, złożony z trzech wagonów wyruszył z Malles o 8:20 i miał dotrzeć do Merano o 9:43, ale około 9:43 wypadł z torów na odcinku między Laces i Castelbello.

Obrona cywilna zorganizowała szpital połowy w okolicy i na miejsce wypadku dotarli psychologowie mający pomagać rodzinom ofiar oraz władze prowincji i kraju:

prezydent Bolzano Luis Durnwalder oraz minister Infrastruktury i transportu Altero Matteoli.

Ratownicy znalezli wagon na czele pociągu, totalnie zniszczony. Jeden z wagonów pozostał w zawieszeniu na drzewach nad rzeka Adige. Część przednia spadła na dwa świerki i zabezpieczyli go strażacy. Odzyskano bardzo zniszczoną czarną skrzynkę, która jest analizowana przez karabinierów.

Do wypadku doszło w wyniku obsunięcia ziemi o wymiarach 400 metrów kwadratowych i szerokości 10-15 metrów, jak wyjaśniał geolog Prowincji Bolzano Ludwig Noessing. Według wstępnych ocen do wypadku doszło niespodziewanie. Powodem obsunięcia ziemi jest rura do nawadniania  pól na górskim masywie, która pękła kilka dni temu i zmoczyła teren, czyniąc go bardziej niestabilnym.

Linia Val Venosta, która łączy mieszkańców doliny z Merano, to jedna z najnowocześniejszych
w Alto Adige. Zainaugurowano ją w 2005 roku. Lączy Malles, na szczycie, w okolicach granicy Austrii i Szwajcarii z Merano u stop 3 tysiecznych gór. Rankiem serwis zostaje wzmocniony,
w weekendy konwój ciagną dwie lokomotywy.

 

Mieszkańcy mogli dzwonić pod numer bezpłatny 800751751 po informacje dotyczące osób, które ulegly wypadkowi. Sblokowano droge, zamkniętą poprzednio w celu ułatwienia dojazdu służbom ratowniczym.

Poprzedni

Boom odwiedzających „Goya e il mondo moderno” w Mediolanie

Czternastolatki za kierownicą

Następny

Dodaj komentarz