,

Za co Włosi cenią Kasię Smutniak?

przez bedy

Kasia Smutniak jest twarzą perfum Idole Armani, została wybrana na okładkę włoskiego słownika filmu Morandini 2010. Do kin wchodzi ostatni film z jej udziałem „From Paris with love”. Wraz z pojawieniem się produkcji na ekranach światowych kin, jej nazwisko nabiera rozgłosu na arenie międzynarodowej i wreszcie także w Polsce.

Podczas, gdy w kraju pojawiają się o niej tylko wzmianki, we Włoszech jest powszechnie znana. Dla Włochów jest adoptowana Włoszką. Piękna Polka oczarowała ich swoja urodą, osobowością i talentem. Odnosi sukcesy jako aktorka w serialach telewizyjnych i filmach. Włosi znają ja lepiej od nas, jej rodaków. Oto, jak widzą i piszą piękną Kasie. To kolejna okazja, żeby poznać lepiej polską gwiazdę, która robi światową karierę.

Supermodelka i aktorka

Zaczynała na wybiegu jako modelka. Po wygraniu konkursu piękności w Polsce, Kasia Smutniak została zauważona przez włoską agencje „Why Not” i trafiła do Włoch. Był 1998 rok i miała niespełna 20 lat, ale jej kariera szybko nabrała obrotów. Jako modelka współpracowała ze sławnymi stylistami w największych światowych stolicach mody : Mediolanie, Berlinie, Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Tokio. Wybrała Włochy i to w Rzymie jest teraz jej dom i rodzina: mąż Pietro Taricone (znany we Włoszech jako uczestnik jednej z edycji popularnego reality „Grande Fratello”) i czteroletnia córeczka Sophia.

Do Polski Kasia jeździ, przede wszystkim, żeby odwiedzić rodzinę. Brakuje jej smaków i zapachów rodzinnego kraju. Nie żywi jednak szczególnej tęsknoty za krajem, choć czuje się Polką. Dostosowała się z łatwością do życia za granicą, bo w dzieciństwie przyzwyczaiła się do cygańskiego życia w różnych miejscach. Poza tym aktorka mówi o sobie, że nigdy nigdzie nie zapuszcza na stale korzeni. Dlatego Włochy, choć teraz ma już mniej chęci na przemieszczanie się, być może nie są definitywna metą jej życia.

Kariera na wybiegu wydawała się Kasi ulotna, bycie modelką porównywalne z byciem manekinem. Dała jej wielkie możliwości, zwiedziła świat, nauczyła się języków angielskiego
i włoskiego ale to nie było to. Dlatego zdecydowała, że polem, na którym chce się realizować jest aktorstwo. Ten zawód, jak sama przyznaje był jej marzeniem od dzieciństwa, choć rodzina do dziś nie przestaje mówić, że chcieli żeby ich Kasia była stomatologiem.

W karierze aktorskiej pomógł Kasi Smutniak los, który sprawił, że otrzymała pierwszą propozycję roli filmowej. Zadebiutowała w „Al momento giusto” czyli w Odpowiednim momencie. Odkrył ją reżyser filmu Panariello i szybko zauważyli ją inni. Zagrała w polskim filmie „Haker” Janusza Zaorskiego, potem
w „Radio West”, na planie którego poznała swojego męża.

W pamięci Włochów wryła się przede wszystkim jako bohaterka telewizyjnych spotów reklamowych włoskiej telefonii komórkowej. Rola dziewczynyTim, dała jej sławę we Włoszech. Otrzymała propozycje udziału w kolejnych produkcjach telewizyjnych. Jednocześnie z wytrwałością uczestniczyła w kolejnych castingach o role na dużym ekranie.

Pierwszą ważną rola dramatyczna dostała w 2007 roku
w „Nelle tue mani”.

Impakt zasadniczy dla kariery aktorki mają wlasnie ostatnie trzy lata: 2007, 2008 i 2009. W roku 2007 za swoją „intensywność i talent” została doceniona nagroda „Globo d’oro” jako aktorka odkrycie roku. Potem jej kariera ruszyła lawinowo z jeszcze większym rozpędem.

W 2009 roku Armani wybrał ja na twarz jego perfum, jako „prawdziwą kobietą, nowoczesną, o niepowtarzalnym stylu”. W międzyczasie na dużym ekranie we Włoszech pojawiły się kolejne liczne produkcje z udziałem Polki: Caos calmo (2008), Tutta colpa di Giuda, (2009), Barbarossa, (2009) i Scontro di civiltà per un ascensore a Piazza Vittorio, (2009). Kolejne role, każda inna, jak mówi sama Kasia Smutniak, w każdej z nich mogła „żyć swoje liczne życia jako aktorka”.

I wreszcie obecnie wchodzi do kin ostatni film z polską pieknością u boku Johna Travolty. Produkcja z udziałem amerykańskiego gwiazdora postawiła Kasię Smutniak w świetle reflektorów na arenie międzynarodowej. W Hollywood odbyła sie 28 stycznia 2010 roku premiera nowego amerykańskiego filmu akcji. Doświadczenie zawodowe w filmie Luca Bessona
i gra u boku Travolty by
ły dla aktorki wyzwaniem. Wybór do roli głównej był dla niej zaskoczeniem, bo na przesłuchanie do Paryza wybrała się bez szczegolnego przekonania. Dlatego udział w filmie był dla niej tym wiekszą satysfakcją.

Jaka jest naprawdę Kasia Smutniak?

Kasia Smutniak pragnęła zostać aktorka, ale nie miała nigdy wygórowanych ambicji i planów. Aktorstwo jest dla niej, jak stwierdziła w jednej ze swoich wypowiedzi, czymś instynktownym, rodzajem empatii. Nie musiała tracić energii na poszukiwanie kogoś, kto ją mógł wylansować. Wręcz przeciwnie stara się do dziś, jak mówi, unikać przyjęć w gronie vipów. Woli castingi od przyjęć. Jak widać wychodzi jej to tylko na dobre.

Polka należy jednak do włoskiego świata gossip.Jej zycie prywatne jest sledzone przez media. Włoskie gazety plotkarskie az huczały o okresie jej kryzysu malzenskiego,  o rozstaniu z Pietro Taricone, znajomosci z Razem Deganem i wreszcie o powrocie do męża.

Włosi widzą Kasię jako niezależną kobietę o silnym charakterze, która wie, czego chce i nie boi się wyzwań. Media często wracają do wątku, że jej ojciec był wojskowym lotnictwa i że aktorka posiada patent na prowadzenie awionetek. Ona sama mówi, że lubi wyzwania , że jest trochę „chłopczycą”
i prowadzi życie „dzikuski”, niespokojnego ducha. W ubiegłym roku po wypadku podczas skoku z samolotu, w czasie którego nie otwarł się jej spadochron, szybko oświadczyła, że jest już gotowa do następnego skoku.

Kasia fascynuje Włochów przede wszystkim ponieważ jest ucieleśnieniem kobiecości. Ta kobieta sukcesu o „rzadkiej urodzie i intensywnym spojrzeniu, słodka, wrażliwa
i inteligentna”, atrakcyjna i prowokująca” bawi się tym, co robi. W jednym z tekstów włoskich gazet mówi się o „tuttta colpa Kasi Smutniak”, o całej winie Kasi Smutniak, w tym właśnie sensie. Zachowując otoczkę „tajemniczej kobiety” ujmuje swą prostotą naturalnej urody „acqua e sapone”
i normalnym życiem, które nie koncentruje się dla niej tylko na planach filmowych, ale także w domu, z córka, w ogrodzie, z książką.

Z wypowiedzi Kasi Smutniak dla włoskich mediów, łatwo zauważyć, że jest zadowolona z siebie i pewna siebie. Ma też jednak jednocześnie dystans do samej siebie. Nauczyła się korzystać z życiowych okazji bez zbędnego projektowania. Przyszłość widzi jako zamgloną, ale ta zapowiada się być równie atrakcyjna, jak teraźniejszość i przeszłość. Dwadzieścia filmów w ciągu 8 lat to niezbity dowód na to, że na pewno nie brak jej chęci i energii do pracy.

 

„Pozdrowienia z Paryża”

Tytuł oryginalny: „From Paris with love”

Reżyseria: Pierre Morel,

Scenariusz: Luc Besson

Muzyka: David Buckley

Zdjęcia: Michel Abramowicz

Obsada: John Travolta (Agent Charlie Wax), Jonathan Rhys-Meyers (Richard Stevens), Kasia Smutniak(Caroline), Amber Rose Revah, Melissa Mars, Richard Durden, Farid Elouardi)

Gatunek: sensacyjny

Premiera: 5.02.2010

Premiera polska: 19.02.2010

Premiera włoska: 14.04.2010

Film opowiada historie Richarda Stevensa, młodego pracownika ambasady amerykańskiej
w Paryżu, który na swojej drodze spotyka Charciego Waxa, agenta FBI, z którym będzie się musiał zjednoczyć w usiłowaniach powstrzymania ataku terrorystycznego w Paryżu.

 

Kasia Smutniak o pracy na planie i o filmie

Nowa produkcja Bensona to dla Kasi ważny etap. Odnalazła się bardzo dobrze w interesującym gronie hollywoodzkich gwiazd, takich jak Travolta. Aktor okazał się bardzo zabawną, sympatyczną i otwartą osobą i dobrze się jej z nim współpracowało. Na początku było dla niej nowością, zobaczyć na planie filmowym krzesło z jej nazwiskiem, obok tego
z nazwiskiem Travolty,. Dzięki naturalności jej filmowego partnera udało jej się szybko zaadaptować na planie. Atmosfera ogólna przy kręceniu poszczególnych ujęć była według aktorki świetna i wszyscy byli dla niej bardzo wyrozumiali i pomocni.

Kasia Smutniak ceni film Bessona jako zabawny thriller, film
z kategorii tych, które we Włoszech robiło się w latach 70 -tych i których już niestety nie ma. Mówi, że lubi biegać
i skakać. Dlatego bardzo dobrze się bawiła przy pracy nad tym filmem. Głównie uczestnicząc bez kaskaderki
w takich scenach, jak pościg po dachach Paryża.

 

Filmografia Kasi Smutniak

Kino
Al momento giusto, rez. Giorgio Panariello e Gaia Gorrini (2000)
Haker, rez. Janusz Zaorski (2002)
Radio West, rez. Alessandro Valori (2003)
Ora e per sempre, rez. Vincenzo Verdecchi (2004)
13dici a tavola, rez. Enrico Oldoini (2004)
Nelle tue mani, rez. Peter Del Monte (2007)
Carnera: The Walking Mountain, rez. Renzo Martinelli (2008)
Caos calmo, rez. Antonio Luigi Grimaldi (2008)
Tutta colpa di Giuda, rez. Davide Ferrario (2009)
Barbarossa, rez. Renzo Martinelli (2009)
Scontro di civiltà per un ascensore a Piazza Vittorio, rez. Isotta Toso (2009)
From Paris with Love, rez. Pierre Morel (2009)

Telewizja

Ultimo – L’infiltrato, rez. Michele Soavi -(2004)
Questa è la mia terra, rez. Raffaele Mertes – (2006)
La moglie cinese, reaz. Antonio Luigi Grimaldi – (2006)
Giuseppe Moscati, rez. Giacomo Campiotti – (2007)
Rino Gaetano – Ma il cielo è sempre più blu, rez. Marco Turco – (2007)
Questa è la mia terra – Vent’anni dopo
, rez. Raffaele Mertes – (2008)
Il commissario De Luca, rez. Antonio Frazzi – (2008)
Carnera – The Walking Mountain, rez. Renzo Martinelli – (2008)
Il sorteggio, rez. Giacomo Campiotti – (2009)

 


Poprzedni

Włoskie powiedzonka

Karnawał ladyński od Canazei do Penii to czas balów maskowych

Następny

Dodaj komentarz