Zagrożenia i niebezpieczeństwa w sieci

przez bedy

Coraz więcej osób zaczyna korzystać z Internetu, który jest źródłem informacji, spraw społecznych, rozwoju kultury. W wirtualnym świecie możemy znaleźć prawie wszystko, jak również natknąć się na – jak w prawdziwym życiu – przestępców i oszustów, którzy żerują na niedoświadczonych internautach.
Włoska policja pocztowa przestrzega przed kradzieżami tożsamości, oszustwami internetowymi, mającymi na celu zdobycie np. twoich haseł bankowych, czy poufnych kodów (phishing), internetową pornografią dziecięcą, dziwnymi ofertami podróży.
Przestępstwa te są trudne do wykrycia, ale każdego dnia pracuje nad ich ujawnieniem prawie dwa tysiące funkcjonariuszy policji pocztowej i do spraw komunikacji w całych Włoszech. Według statystyk policyjnych wynika, że 1 przestępstwo na 5 zostaje popełnionych w sieci.

Phishing
Aby nie zostać ofiarą zjawiska phishingu, który wykorzystuje luki w systemie, użytkownicy internetu powinni mieć zawsze zaktualizowany program antywirusowy i korzystać z bezpiecznego przeglądania Internetu. Co to znaczy? Oznacza to, że powinni wyłączyć, jeśli jest to możliwe, akcesoria do przeglądarki, takie jak skrypty Java, które często są wykorzystywane do kradzieży informacji. Kolejną ważną rzeczą jest nie otwieranie linków przychodzących drogą mailową z podejrzanych adresów, w których nieznany nadawca prosi o zmianę hasła, wpisanie numeru własnego rachunku bankowego lub pocztowego. Vice questore aggiunto, Stefano Zireddu przestrzega: „żaden bank lub poczta nie wysyła e-maili do weryfikacji danych lub komunikacji z klientami.”

Podróże, oferty pracy
Podczas wakacji letnich, zimowych lub z okazji świąt Bożego Narodzenia czy Nowego Roku, wielu internautów szuka różnego rodzaju ofert podróży. Coraz więcej użytkowników internetu puoszukuje w sieci również zatrudnienia, co może zakończyć się wielkim fiaskiem. Niestety, podobnie jak z ogłoszeniami zamieszczanymi w gazetach, również w internecie czekają na nas pułapki z tym związane. Stefano Zireddu radzi: „by nie stać się ofiarą tego rodzaju oszustwa ważne jest wcześniejsze podjęcie środków ostrożności. Należy sprawdzić, czy firma lub osoba prywatna w ogóle istnieje i czy dane o niej są wiarygodne.”
Pamiętajmy, że nie należy wysyłać wszystkich pieniędzy za wakacje od razu, tylko przesłać zaliczkę, a następnie zapłacić resztę po przyjeździe na miejsce. Jeżeli chodzi o oferty pracy, należy podkreślić, że agencje pracy nie mają prawa pobierać jakichkolwiek opłat od przyszłego pracownika. Więcej na:

 

www.naszswiat.net/wiadomosci/130-zagroenia-i-niebezpieczestwa-w-sieci.html

Poprzedni

„Maddalena” z muzyką Ennio Morricone

Kiedy Orkiestra wielkich serc we Włoszech?

Następny

Dodaj komentarz