,

Zagrożone jest życie byłego prezesa Banku Watykańskiego

przez Patrycja Kaminska

Ettore Gotti Tedeschi, były prezes Banku Watykańskiego IOR – Instytutu Dzieł Religijnych – boi się o swoje życie. Włoski ekonomista miał o tym powiedzieć śledczym podczas przesłuchania dotyczącego podejrzeń o korupcję w państwowym koncernie zbrojeniowym Finmeccanica.

Na wniosek prokuratora, dokonano rewizji w mieszkaniu byłego prezesa oraz w jego biurze w Mediolanie. Znaleziono tam, jak donosi prasa, także materiały związane z jego dotychczasowym zajęciem.

 

Gotti Tedeschi był prezesem Banku Watykańskiego od września 2009 do 24 maja bieżącego roku, kiedy otrzymał wotum nieufności od rady nadzorczej. Zarzucono mu, że nie dbał o interesy banku. Okazało się, ze jest on w posiadaniu szczegółowej dokumentacji na temat każdego ruchu, jaki zrobił na tym stanowisku, włącznie z nazwiskami tych, którzy – jak twierdzi – rzucali mu kłody pod nogi. Mają to być wysocy dostojnicy Stolicy Apostolskiej.

Włoski bankier miał wyjawić prowadzącym śledztwo, że boi się o swe życie. Nie wiadomo jednak, czy w związku ze sprawą Banku Watykańskiego, przez który, jak się podejrzewa, dokonywano niedozwolonych operacji finansowych, czy też w związku z aferą korupcyjną w koncernie zbrojeniowym. 

Poprzedni

Zatrzymany sprawca zamachu na szkołę w Brindisi

Naukowcy ostrzegają

Następny

Dodaj komentarz