,

Załoga statku Concordii otrzymała tytuł Marynarza Roku

przez Patrycja Kaminska

Załoga Concordii, który zatonął u wybrzeży toskańskiej wyspy Giglio, otrzymała nagrodę Marynarza Roku, przyznaną przez londyński dziennik „Lloyd’s List”. Jest to najbardziej prestiżowa nagrody na świecie w tej dziedzinie. Komicja podkreśliła heroizm i profesjonalizm załogi.

Najwięcej zarzutów prokuratura postawiła kapitanowi wycieczkowca Francesco Schettino, obarczając go odpowiedzialnością za wykonanie niebezpiecznego manewru podpłynięcia do wyspy i ucieczkę z pokładu w trakcie ewakuacji pasażerów.


W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu tytułu Marynarza Roku (Seafarer of the Year) 10 ekspertów żeglugi dalekomorskiej podkreśliło: „13 stycznia, kiedy statek Costa Concordia uderzył o podwodną skałę koło wyspy Giglio międzynarodowa uwaga skoncentrowała się, co było nieuniknione, na działaniach kapitana. W medialnej burzy, do której doszło, nie mówiło się o autentycznych przykładach odwagi i profesjonalizmu, okazanych przez członków załogi”.


„Podczas gdy tragiczna śmierć w wyniku tego godnego współczucia wypadku będzie nadal przedmiotem dochodzenia wymiaru sprawiedliwości, nie można zapominać, że bez wspaniałej postawy wielkiej części załogi, liczba ofiar mogłaby być znacznie większa” – oceniła komisja Lloyd’s List Global Awards 2012.

Poprzedni

Kryzys we Włoszech spowodował zacofanie kraju

Włosi coraz częściej wybierają rowery zamiast samochodów

Następny

Dodaj komentarz