,

Zamknięte niebo w północnych Włoszech

przez Magdalena Jurkowska

Wskutek przesunięcia się chmury pyłu wulkanicznego znad islandzkiego wulkanu Eyjafjallajkull, także włoska Enac ( Ente nazionale dell’aviazione civile) ogłosiła wstrzymanie lotów do godziny 8 rano 19 kwietnia dla wszystkich portów lotniczych na północy kraju. Konsekwencją są tysiące zablokowanych podróżnych i tłok pasażerów na włoskiej kolei. Enac będzie informować o aktualizacjach sytuacji i możliwości przywrócenia lotów.

Po rozciągnięciu stopu dla lotów przez Enac (Organizacja narodowa lotnictwa cywilnego) na północy Włoch, Alitalia ogłosiła odwołanie lotów ( z wyjątkiem szczególnych) z i do: Milano Malpensa, Milano Linate, Turynu, Genui, Bergamo, Werony, Triestu, Wenecji, Bolonii, Ankony, Pisy i Florencji. Pozostało otwarte lotnisko w Rzymie (Fiumicino i Ciampino), ale i tu liczne opóźnienia  i odwołane loty. Setki anulowanych przylotów i odlotów. W Malpensa 455, 200 w Linate, 462 na Fiumicino i Ciampino. Tysiące pasażerów musiało spędzić noc na lotniskach, gdzie przygotowywano dla nich leżaki lub znaleźć rozwiązania alternatywne podróży.

Utrudnienia dla podróżujących samolotami, spowodowały prawdziwe oblężenie pociągów. Minister transportu Altero Matteoli informował, żeby pasażerowie udawali się w podróż, tylko na trasach krajowych. Na trasach zagranicznych wszystkie miejsca zostały zajęte, a koleje nie mają możliwości organizacji dodatkowych pociągów.  W  Mediolanie wyczerpane zostały rezerwacje na połączenia z północną Europą, szczególnie Moskwą, Sztokholmem i Berlinem.

Prawie cala Europa znalazła się w lotniczym black-out. Oprócz Włoch większość krajów europejskich zamknęło całościowo lub częściowo ich przestrzeń powietrzną. Według danych Eurocontrol tylko 17 kwietnia odwołano 17 tysięcy z 22 tysięcy lotów, które zwykle odbywają się w każdą sobotę. To prawdziwa sytuacja wyjątkowa w Europie. We Włoszech także. Po wybuchu Etny w 2002 i w 2006 roku chmury pyłu i popiołów rozeszły się nad Morzem Śródziemnym. Jak informują włoskie i międzynarodowe media pył z wulkanicznej chmury, którzy spowodował pierwsze na taką skalę zablokowanie transportu lotniczego, nie zagraża jednak w tej chwili w sposob szczegolny zdrowiu ludzi. Wybuchy wulkanu mogą trwać w ciągu następnych 4, 5 dni.

Poprzedni

Czternastolatki za kierownicą

Pożegnanie Raimondo Vianello

Następny

Dodaj komentarz