,

Zmarł Bruno De Filippi autor

przez bedy

Wielki gitarzysa i muzyk jazzowy zmarł w stolicy Lombardi w wieku 80 lat. Przez lata pracował z elitą muzyków włoskich i zagranicznych, skomponował wiele hitów muzycznych i załynął wśród pierwszych rock’n rollowców we Włoszech.

Wielki muzyk jazzowy zmarł w 16 stycznia w Mediolanie, ale wiadomośc ta została ogłoszona dopiero po 3 dniach. Bruno De Filippi, gitarzysta i kompozytor, grający także na harmonijce ustnej, razem z Franco Migliacci skomponował muzykę do «Tintarella di luna», jednej z najbardziej znanych piosenek włoskich wszech czasów, która przyniosła wielki sukces Minie (właść. Mina Anna Mazzini). Miał 80 lat. Pogrzeb odbył się w kosciele San Vincenzo de Paoli w Mediolanie.

Bruno De Filippi był jednym z najbardziej sznowanych gitarzystów jazzowych, ale także muzyki pop. Pracował z całą plejadą najzanakomitszych gwiazd włoskiej estrady, pisał i grał m.in. dla Domenico Modugno, Mina, Gino Paoli, Pino Daniele, Enzo Jannacci, Angelo Branduardi, Articolo 31 i Fiorelli Mannoia.

Jako twórca jazzowy początkowo grał solo a od 1951 w grupie muzyki nowoczesnej Campioni, której liderem był Tony Dallara i która szybko stała się jednym z pierwszych zespołów rock’n’rollowych we Włoszech. W 1958 De Filippi został gitarzystą Sestetto Azzurro, z którymi nagrał «Nel blu dipinto di blu» towarzysząc Domenico Modugno podczas wystawy na festiwalu w Sanremo w 1958r.

W długiej i prestiżowej karierze Bruno de Filippi współpracował z wieloma światowej sławy artystami jazzu jak: Louis Armstrong, Gerry Mulligan, Astor Piazzolla, Lee Konitz, Barney Kessel, Lionel Hampton e Bud Shank, a także z najbardziej cenionymi jazzowcami włoskimi, wśród których można wymienić m.in. Franco Cerri, Enrico Intra, Renato Sellani e Tullio De Piscopo. W latach 60 i 70tych Bruno De Filippi uczestniczył w licznych nagraniach muzyki rozrywkowej współpracując z piosenkarzami wagi takiej jak Mina, Caterina Valente, Johnny Dorelli, Pino Daniele e Ornella Vanoni. W latach 70tych De Filippi zintensyfikował swoją aktywność twórczą na harmonijce ustnej, wystepując z Mina, Pino Daniele, Toquinho, Rossana Casale, Caterina Valente, Gino Paoli i wieloma innymi wielkimi gwiadami areny muzycznej. Był aktywny twórczo praktycznie do końca swojego życia.


Źródła:

www.corriere.it

it.wikipedia.org

Poprzedni

Doszukiwanie się chorób w oczach Giocondy

Mozzarellowy skandal

Następny

Dodaj komentarz