,

Zmarł słynny włoski scenarzysta Tonino Guerra

przez Patrycja Kaminska

Tonino Guerra zmarł wieku 92 lat w środę w swojej rodzinnej miejscowości na północy Włoch. Współpracował z wielkimi włoskimi reżyserami, między innymi z Federico Fellinim i Michelangelo Antonionim.

Tonino Guerra urodził się 16 marca 1920 roku w miejscowości Santarcangelo di Romagna. Zmarł w środę 21 marca. Jakiś czas temu, przeczuwając nadciągający koniec, artysta postanowił przenieść się do rodzinnego miasta. Na początku dochodził do siebie w szpitalu w Rimini, gdzie trafił po nagłym pogorszeniu jego stanu, jednak lekarze zadecydowali o zwolnieniu go do domu.

 

Tonino Guerra znany był nie tylko wybitnym scenarzystą filmowym i współpracownikiem słynnych włoskich reżyserów – Federica Felliniego, Michelangelo Antonioniego czy Vittorio de Sica. Wsławił się również jako poeta, pisarz i artysta plastyk.

 

Karierę jako scenarzysta filmowy Guerra rozpoczął w 1953 roku w Rzymie, wcześniej zaś poświęcał się pisaniu poezji. Pierwszym ważnym momentem w jego karierze było otrzymanie nominacji do Oskara za scenariusz do filmu „Powiększenie” Antonioniego. Współpracował także z Fellinim przy takich filmach jak „Amarcord”, „A statek płynie”, „Ginger i Fred”, a także z Vittorio de Sica przy filmie „Małżeństwo po włosku”.

 

Słynny scenarzysta zostanie pochowany w sobotę około 10 rano na placu Ganganelli w rodzinnym mieście Santarcangelo di Romagna.

Poprzedni

Kapitan Concordii napisze książkę

„Boska Komedia” Dantego rasistowska i islamofobiczna?

Następny

Dodaj komentarz