,

Zmarł w Rzymie były prezydent Włoch Oscar Luigi Scalfaro

przez Patrycja Kaminska

Oscar Luigi Scalfaro pełnił urząd prezydenta w latach 1992 – 1999. Zmarł ostatniej nocy w Rzymie w czasie snu. Miał 93 lata.

Oscar Luigi Scalfaro urodził się 9 września 1918 roku w miejscowości Novara. Objął urząd prezydenta w 1992 roku i całkowicie poświęcił się polityce rezygnując z kariery sędziowskiej. Wcześniej, w 1946 roku wstąpił do Zgromadzenia Konstytucyjnego, w wyniku którego proklamowano ustanowienie republiki we Włoszech.

 

Od tamtego momentu nieprzerwanie działał na arenie politycznej, zasiadał w parlamencie oraz pełnił funkcję wiceministra i ministra w resorcie transportu, edukacji i sprawiedliwości.

 

Jego kandydatura przypadła na jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach Włoch. Scalfaro musiał zmierzyć się z wydarzeniami wielkiej wagi, takimi jak ujawnienie afery korupcyjnej na szczytach władzy, tzw. afery Tangentopoli. W konsekwencji upadły prawie wszystkie partie polityczne ówczesnych Włoch. Były prezydent odniósł także duże zasługi w walce z mafią.

 

Uroczystości pogrzebowe będą miały charakter prywatny i odbędą się w poniedziałek o godzinie 14 w kościele Świętej Marii w Trastevere w Rzymie. Natomiast hołd zmarłemu prezydentowi będzie można oddać w kościele Sant’ Egidio.

Poprzedni

Trzęsienie ziemi w okolicach Parmy

Meteorolodzy ostrzegają: atak zimy na północy Włoch

Następny

Dodaj komentarz