,

Zmarł wybitny włoski pisarz Antonio Tabucchi

przez Patrycja Kaminska

Antonio Tabucchi zmarł dzisiejszego ranka w swoim domu Lizbonie. Był wybitnym pisarzem, historykiem literatury portugalskiej oraz tłumaczem. Urodził się w Pizie w 1943, był poważnie chory od dłuższego czasu.

Antonio Tabucchi był jednym z największych znawców twórczości Fernando Passoi – najwybitniejszego portugalskiego pisarza XX wieku. Był także popularyzatorem i tłumaczem jego utworów na włoski. Za największy sukces pisarski Tabucchiego uznaje się powieść „Sostiene Pereira”.

 

Tabucchi uważany jest za jednego z największych włoskich pisarzy współczesnych. Był głęboko związany z Portugalią i pisał zarówno po włosku jak i po portugalsku. Jego powieści zostały przetłumaczone na ponad 40 języków.

 

Antonio Tabucchi zaczął swoją karierę pisarską w 1975 roku dziełem „Piazza d’Italia”, a następnie wydał kilka opowiadań, jednak pierwsze ważne dzieło pisarza to powieść „Requiem”, która ukazała się w 1992 roku. Jego kolejny sukces wydawniczy to utwór „Sostiene Pereira” z 1996 roku, który zdobył nagrodę Campiello.

 

Jednak do spopularyzowania twórczości Tabucchiego przyczyniło się głównie kino. Wiele jego książek zostało zekranizowanych, między innymi „Sostiene Pereira” („…twierdzi Pereira”), w którym zagrał Marcello Mastroianni.

Poprzedni

Włoskie inspiracje Lecha Majewskiego

Pocztówki z wrakiem Concordii za 50 centów na wyspie Giglio

Następny

Dodaj komentarz