,

Życie studenckie we Włoszech

przez bedy

Studenci we Włoszech to niesamowicie sympatyczni i weseli ludzie. Natomiast jak przedstawia się te życie studenckie – tak naprawdę uważane przecież za najbardziej atrakcyjne – we Włoszech o tym postaram się napisać w poniższym artykule.
Jak już wspominałem w poprzednich publikacjach system uniwersytecki we Włoszech jest bardzo elastyczny, nie trzeba chodzić na większość wykładów jak również termin zdawania egzaminów jest w naszej decyzji. Ten system sprawia zatem i daje dużo możliwości i wolnego czasu dla wszystkich studentów. Większość studentów bawi się najczęściej w dyskotekach. Gdy przychodzi jednak czas na sesję (od początku stycznia do końca marca odbywa się sesja zimowa, natomiast od czerwca do końca lipca odbywa się sesja letnia) wszyscy zasiadają w swych domach i przygotowują się do zaplanowanych do zdania przedmiotów.

We Włoszech egzaminy zdaje się najczęściej ustnie i jest to chyba najlepszy sposób na sprawdzenie wiedzy studenta. Choć często dochodzi do wystawiania niesłusznych ocen to w większości przypadków system ten jest popierany w środowisku akademickim i uniwersyteckim.
Na pewno jest to czasochłonna praca ze strony wykładowcy. Czas egzaminu jest uzależniony naturalnie od wykładowcy lecz najczęściej taka konwersacja trwa 10 – 25 minut.

Po zdanych egzaminach czas na odpoczynek ale nie ma tutaj wielkiego oblewania sesji czy też wspólnych imprez. Właściwie to we Włoszech studenci jeśli już się przyjaźnią to w małych grupkach a często zdarza się też tak że chodzi się z kimś do grupy kogo się w ogóle nie zna nawet z widzenia. Nie ma organizowanych manifestacji studentów jak chociażby coś na wzór Polskich Juwenaliów. Od czasu do czasu organizowane są koncerty na które chętnie uczestniczy włoska młodzież, ale tak naprawdę to każdy student samodzielnie organizuje sobie czas prywatny i najczęściej jest to czas spędzony ze znajomymi ze wcześniejszych lat nauki czy też ze znajomymi z „podwórka”.

Poprzedni

Szkoły wyższe we Włoszech

Włoskie Uniwersytety prywatne czy publiczne?

Następny

Dodaj komentarz