Genua

przez redakcja

Genua – w pięknej oprawie górskiej, z widokiem na morze i majestatyczny port, zdobiona architekturą barokowych i neogotyckich wznoszących się niemal do nieba budowli. Tak, Genuę zdecydowanie warto odwiedzić. Na dłużej, jeśli mamy w planach krótki rejs na Sardynię czy Sycylię, na krócej, jeśli zawitaliśmy do Mediolanu, albo jeśli właśnie odwiedziliśmy Ligurię, której Genua jest też stolicą. Co warto zobaczyć, jak dojechać, gdzie spać?

Jak dojechać do Genui?

Choć do lotniska w Genui nie ma bezpośredniego połączenia z polskich miast, to jednak warto poszukać dobrych połączeń przez Frankfurt czy Monachium w Niemczech albo przez Amsterdam w Holandii. Dlaczego? Ponieważ z lotniska do centrum miasta szybko dojedziemy autobusem, a ze względu na bliską odległość, nawet taksówką w dobrej cenie.

Z Mediolanu do Genui

Inną opcją jest lot do Bergamo, znajdującego się niedaleko Mediolanu. Tu jednak czeka nas mała przeprawa. Najpierw bowiem musimy dotrzeć na dworzec kolejowy w Mediolanie (najprościej autobusem linii Terravision), a dopiero stamtąd pociągiem do Genui. Bilet na pociąg można zarezerwować online i jeśli znamy datę przyjazdu, warto to zrobić relatywnie wcześniej, ponieważ można w ten sposób sporo zaoszczędzić.

Rekomendowane hotele w Genui, centrum!

Bilety w kasie mogą kosztować nawet około 30 Euro w jedną stronę, a jeśli wykupimy bilet z 2 – miesięcznym wyprzedzeniem, to cena może się obniżyć nawet do 10 Euro. Jeśli lubimy morskie przygody, to z Hamburga możemy wybrać się na rejs statkiem do Genui, zapewniając sobie dodatkowo wizytę np. w Barcelonie, Marsylii czy Rzymie.

Autem z Polski do Genui

Choć podróż autem oznacza długi czas spędzony za kółkiem (z Warszawy około 16 godzin), to dla pięknych widoków również z pewnością warto. Droga wiedzie uroczymi, choć nieco ciasnymi serpentynami, pośród pięknej panoramy górskiej. Niestety niezależnie czy wybierzemy trasę przez Czechy i Austrię, czy przez Niemcy i Szwajcarię, to nie unikniemy płatnych odcinków autostrad.

Do Genui zabierze nas też Sindbad. Podróż z Warszawy trwa około 24 godzin, ale za to jest to dużo tańsza opcja niż np. lot samolotem.

Jak zwiedzać Genuę?

Górski pejzaż tworzy nie tylko zewnętrzną otoczkę dla tego uroczego, portowego miasta, ale nadaje mu również specyficznego charakteru. Miasto bowiem od samego morza pnie się uroczymi kaskadami w górę. To jednak nie jest większą przeszkodą w zwiedzaniu, ponieważ do większości zabytków i historycznej części miasta można z powodzeniem dotrzeć pieszo, natomiast dalsze dzielnice dobrze są ze sobą skomunikowane. Pomiędzy nimi możemy poruszać się autobusami czy kolejką górską.

Inną opcją jest np. wynajem skutera. To ulubiony środek transportu mieszkańców, ale i turystów. Skuterem łatwiej jest się poruszać niż samochodem, szybciej można znaleźć parking i zapłacimy mniej niż za wynajem czterech kółek. W Genui znajdziemy wiele wypożyczalni skuterów.

Jeśli szukamy parkingu należy pamiętać, że:

  • parkingi oznaczone niebieskimi liniami są odpłatne,
  • parkingi oznaczone białymi liniami są bezpłatne,
  • na parkingach oznaczonych żółto – czarnymi liniami nie wolno parkować.

Komunikacja miejska w Genui

Jeśli podchodzenie pod wyższe partie miasta czy wchodzenie po schodach nie napawa nas zbyt dużym optymizmem, to możemy skorzystać z autobusów, metra, kolejek linowych czy wind. Bilet w cenie 1,5 Euro uprawnia nas do jazdy przez 100 minut. Kupując bilet u kierowcy zapłacimy 1 Euro drożej. Jeśli planujemy podróżować autobusami przez cały dzień, to lepszym rozwiązaniem jest 24 – godzinny bilet w cenie 4,5 Euro. Za jednorazowy wjazd windą zapłacimy 0,9 Euro.

Trzeba też pamiętać, że historyczna część miasta jest kompletnie wyłączona z ruchu motoryzacyjnego.

Warto pamiętać, że z Genui możemy zorganizować sobie wiele wycieczek autokarowych również do innych europejskich miast.

Karta muzealna i punkt informacji turystycznej

Jak w innych miastach i w Genui mogą nas nieco zaskoczyć ceny za wejścia do muzeów czy pałaców. Dlatego lepszym rozwiązaniem może być wykupienie karty muzealnej – card musei. Możemy wykupić kartę na 24 albo 48 godzin z opcją bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską lub bez.

Karta na 24 godziny kosztuje 12 Euro, a z komunikacją 15 Euro.

Tutaj znajdziecie więcej informacji na temat karty.

Genua przyjazne miasto dla dzieci

Z czego słynie Genua, to z oceanarium  –  drugiego największego w całej Europie. Ceny mogą nas nieco zaskoczyć, ale zdecydowanie warto zajrzeć do środka, zwłaszcza jeśli dzieci lubią podziwiać różne okazy ryb, potworów morskich czy drapieżnych mieszkańców oceanów.

Oczywiście oceanarium nie jest jedyną atrakcją dla najmłodszych. Dzieci Genuę pokochają między innymi za iście włoski smak lodów i rewelacyjną pizzę, ale także za pełne atrakcji i przestrzeni place zabaw. Jeden z takich placów zabaw znajdziemy np. na Calata Mandraccio, 11, w porie. To bezpieczny plac zabaw, w strefie wyłączonej z ruchu motoryzacyjnego.

Spacerując po mieście takich miejsc odkryjemy zdecydowanie więcej. Gdzie jeszcze warto zajrzeć z dziećmi to na Piazza Caricamento 106, gdzie za statuą Rafaelle Rubattino znajduje się karuzela.

Oprócz tego, dużo przestrzeni do grania w piłkę, jeżdżenia na rowerze czy zabaw np. w chowanego znajdziemy w Park Villa Scassi.

UWAGA! Oceanarium – to miejsce, gdzie z pewnością trzeba zaplanować nawet cały dzień. Kupując bilet online sporo zaoszczędzimy. Warto wejść na stronę internetową: www.acquariodigenova.it (dostępna też wersja angielska i niemiecka), by sprawdzić, co możemy zwiedzić i zobaczyć.

Zwiedzanie Genui

Genua to miasto, które możemy zwiedzić w ciągu jednego dnia. Dlatego będąc np. w Mediolanie, możemy zaplanować również wizytę w Genui, ponieważ dojazd pociągiem w jedną stronę zajmie nam tylko półtorej godziny. Z pewnością więc i w kilka godzin uda nam się zobaczyć wiele atrakcji tego miasta. Zwiedzanie warto zacząć od Piazza de Ferrari – najważniejszego miejsca w mieście, łączącego ze sobą stare i nowe miasto.

Zaraz przy placu znajduje się:

Palazzo Ducale

– Pałac Dożów ze słynną kaplicą pałacową. W środku pałacu odbywają się różnego rodzaju wystawy i jeśli chcemy zwiedzić kaplicę pałacową, to musimy wykupić bilet na jedną z wystaw. Zaraz przy pałacu możemy również zwiedzić wieżę Torre Grimaldina, w której znajdowało się więzienie.

Chiesa del Gesù e dei Santi Ambrogio e Andrea

– kościół Jezuitów, gdzie znajdują się okazałe dzieła sztuki, między innymi prace Piotra Rubensa,

Cattedrale di San Lorenzo

największa katedra w całej Genui. Wejście zdobią dwa posągi wielkich lwów, w środku można wejść do skarbca a także zobaczyć powłokę bomby brytyjskiej z 1941 roku, która wpadła do katedry, ale nie eksploatowała. Wstęp do katedry jest wolny.

Planując zwiedzanie Genui, na pewno natrafimy na listę Rolli, na której wcześniej władze miejskie przechowywały listę pałaców, dostępnych dla urzędników z całego świata. Większość z tych pałaców znajduje się na liście UNESCO, a część z nich można zwiedzić, np.:

Palazzo Rosso, Palazzo Bianco, Palazzo Doria – Tursi

Dom Kolumba w Genui

– na Piazza Dante znajduje się replika domu słynnego podróżnika i żeglarza, który urodził się w Genui. Prawdziwy dom został zburzony podczas bombardowania. Obecnie znajduje się tam muzeum, które można zwiedzić z przewodnikiem, niestety wycieczki odbywają się w jedynie w języku włoskim.

Z tyłu domu znajdują się ruiny średniowiecznego klasztoru św. Andrzeja, a w niedalekiej odległości Museo di Sant Agostino z największym zbiorem rzeźb w Genui i Porta Soprana – średniowieczna brama miejska, prowadząca do starego miasta. Jeśli planujemy zobaczyć wszystkie te atrakcje, to możemy zakupić kombinowany bilet (do muzeum wejdziemy bezpłatnie z card musei).

Lanterna

– latarnia morska – wznosząca się na wysokość 40 metrów z małym muzeum i punktem obserwacyjnym, do którego prowadzi 172 schodów. Do latarni wejść można jedynie w weekendy i w dni wolne od pracy. Latarnia jest przy ulicy Rampe della Lanterne, oddalona od centrum około 3 km, dlatego musimy zaplanować albo dłuższy spacer, albo dojechać tam autobusem.

Piazza della Vittoria

– plac, który znajdziemy po prawej stronie, spacerując ulicą Via XX Settembre. Plac łatwo rozpoznamy po imponującym łuku triumfalnym – pomnik poległych w I wojnie światowej żołnierzy.

Chiesa di Nostra Signora della Consolazione e San Vincenzo Martire

– kościół, do którego też trafimy spacerując jedną z głównych ulic Genui – XX Settembre. Z zewnątrz fasada prezentuje się dość prosto, ale w środku urzeknie nas przepych rzeźb, fresków i zdobień, wykonanych w złocie.

Wycieczka na jeden dzień – stare miasto w Genui

Jeśli do Genui zawitaliśmy na kilka godzin, to być może warto odwiedzić właśnie stare miasto, które jest swoistym labiryntem, pełnym krętych i wąskich uliczek, skrywających małe place, okazałe kościoły, a nawet pałace. Stare miasto wyłączone jest z ruchu motoryzacyjnego. W labiryncie uliczek można się jednak często pogubić, więc warto w punkcie turystycznym wyposażyć się w mapę miasta. Stare miasto warto zwiedzać w godzinach rannych albo południowych, ponieważ wieczorem nie wszystkie jego części są w pełni bezpieczne.

WAŻNE! Dwa punkty turystyczne znajdują się przy ulicy Via Garibaldi 12 i przy Starym Porcie przy Via al. Porto Antico 2

Co zwiedzić na starym mieście w Genui?

W starym mieście warto trafić na dwa place: Piazza San Matteo z pięknym kościołem w tle i Piazza Bianchi, blisko starego portu, na którym w ciągu dnia odbywa się przeważnie targ staroci.

Poza tym:

Muzeum Diecezjalne

znajdujące się przy Via Tommaso Reggio 20 (Museo Diocesano). W muzeum odnajdziemy znaleziska archeologiczne (w podziemiach), dzieła sztuki, między innymi freski, wyroby liturgiczne ze złota i srebra, wraz z największym skarbem Blu di Genova przedstawiające Pasje Chrystusa,

Kościół Marii Magdaleny z epoki baroku (Chiesa di Santa Maria Maddalena) przy Piazza della Maddalena 11,

Cukiernia Antica Confetteria Pietro Romanengo

przy placu Piaza di Soziglia 74. Do środka przyciągną nas nie tylko słodkie i pyszne wyroby, ale również oryginalna fasada, zabytkowe lampy czy oryginalnie zdobiony sufit, stanowiące imponującą ponad 200 – letnią tradycję cukierni.

Neogotyckie pałace w Genui

Oprócz historycznych miejsc i barokowych fasad pałaców czy kościołów, w Genui można podziwiać również piękno neogotyckich budynków. Te znajdują się w wyższych partiach miasta, ale jeśli spędzamy w Genui więcej czasu, to warto również i tam dotrzeć.

Te warte odwiedzenia to:

Castello D’Albertis z XVIII wieku, znajdującego się przy Corso Degali 18. Obecnie można tam podziwiać zbiory kapitana Enrico Alberto,
Castello Mackenzie

przy Mura di S. Bartolomeo 16. Zamek jest dostępny dla zwiedzających, ale tylko z przewodnikiem.

Wycieczka do Boccadasse

Boccadasse to dawny port rybacki, starszy od samej Genui, będący dziś jej dzielnicą, jednym z resztą z piękniejszych miejsc tego miasta. Boccadasse nawet w deszczowy dzień prezentuje się niezwykle malowniczo, a jeśli dotrzemy na jeden z punktów widokowych, to kolorowe domki, zawieszone jakby na skarpie nad samym morzem, na którym leniwie bujają się łodzie rybackie, z pewnością urzekną nas i oczarują.

Do Boccadasse dojedziemy (zaraz spod domu Krzysztofa Kolumba) autobusem nr 42 (należy wysiąść na przystanku: Cavallotti 1/DE Gaspari) albo dojdziemy promenadą Corso Italia. Spacer jest dość długi, ale przy dobrej pogodzie, z pewnością również bardzo emocjonujący. Po drodze znajdziemy też kilka knajpek, gdzie posilimy się bądź ugasimy pragnienie.

Wizyta na orientalnym targu Mercato Orientale Genova

To miejsce, gdzie koniecznie trzeba zajrzeć. Z pewnością nasze zmysły nie pozostaną obojętne na paletę barw i różnorodnych zapachów. To miejsce, gdzie wśród kwiatów, roślin, przypraw, ale także owoców morza odnajdziemy prawdziwe pesto czy ręcznie wyrabiany makaron.

Genua słynie przecież z pesto, które reklamował sam Frank Sinatra. Targ znajduje się od 1899 roku na bulwarze ulicy Via Settembre. Czego warto koniecznie spróbować, to właśnie ręcznie robionego, świeżego makaronu.

Genua z lotu ptaka

Jeśli chcemy mieć Genuę w całej okazałości u podnóża swoich stóp, to warto wybrać się do Righi.

Panorama z tego miejsca, zwłaszcza przy sprzyjającej pogodzie, jest fascynująca. W Largo della Zecca, znajdującego się na wysokości 300 m rozciąga się wspaniały widok. Dostaniemy się tam z jedną z trzech kolejek linowych albo z10 wind.

Kolejka działa co 15 minut (wieczorem rzadziej co 30 minut). Bilety dostępne są w automacie. Część podróży wiedzie tunelem, na piątym przystanku należy wysiąść.

Stąd podziwiać będziesz Genuę wraz ze starym portem, oceanarium, statkami dopływającymi do portu i pałacami, które okazale górują nad resztą budynków.

Bigo, Genua

Drugim miejscem jest Bigo – winda widokowa, wznosząca się na 40 metrów w górę, znajdująca się przy porcie w Genui – Ascensore PanoramicoCalata Cattaneo – Area Porto Antico. Wjazd na górę kosztuje 4 Euro dla dorosłych i 3 Euro dla dzieci.

Przeszklona winda wznosi się nad Genuą, zapewniając piękne widoki i niesamowite wrażenia. Winda kursuje codziennie, w miesiące wakacyjne nawet do 22 – ej. Zdecydowanie warto wznieść się bliżej nieba i podziwiać Genuę z lotu ptaka.

Noclegi w Genui

Jeśli lubimy dłużej pospać, a chcemy mieć wszystko na wyciągnięcie ręki, to z pewnością noclegu musimy poszukać w samej Genui. Tu jednak ceny mogą być różne, ale zdecydowanie musimy liczyć minimum około 300 złotych za pokój dwuosobowy i to poza sezonem. Tu trzeba pamiętać, że dużo hotelików i mieszkań do wynajęcia  znajduje się w okolicach dworców. Te jednak niekoniecznie są bezpieczne, zwłaszcza po zmroku.

Rekomendowane hotele w Genui, centrum!

Jednym z lepiej ocenianych miejsc przez turystów jest Genova Brignole do Ponte Monumentale. Szukając noclegu warto orientować się na Piazza Colombo, które do późnych godzin nocnych tętni życiem i zaprosi nas do wielu miłych knajpek i restauracji.

Zdecydowanie warto dwa razy rozważyć niskie ceny noclegów przy Genova Piazza Proncipe – okolice dworca kolejowego i w okolicy starego portu. To miejsca, gdzie wieczorami może być naprawdę niebezpiecznie i nawet stresująco.

Poprzedni

TOP 13 miejsc które koniecznie musisz zobaczyć w Rzymie!

TOP 13 miejsc które musisz zobaczyć w Genui

Następny

Dodaj komentarz