Mediolan

przez Patrycja Kaminska

W Mediolanie zdecydowanie czas płynie szybko. To miasto, gdzie wiecznie coś się dzieje, na każdym rogu czeka nas spotkanie z najnowszymi trendami mody i propozycjami włoskich projektantów, a do tego architektura miasta wciąga, by i tutaj zwiedzić piękne bazyliki, kościoły, czy pałace. Czas popłynie wolniej, jeśli zajrzymy do dzielnicy Navigli czy parku Sempione. Co czeka nas w Mediolanie?

Jak dojechać do Mediolanu?

Do europejskiej stolicy mody dojedziemy zarówno własnym samochodem, pociągiem, autobusem i samolotem. Jeśli planujmy krótszą wizytę, to z pewnością 15 godzin spędzonych w podróży, będzie mało atrakcyjną alternatywą. Również, jeśli niekoniecznie odpowiadają nam maniery włoskich kierowców, a także notoryczne szukanie parkingów, to lepszym rozwiązaniem jest samolot. Ceny lotów, nawet w przypadku tych tańszych linii mogą jednak sprawić, że odruchowo zerkniemy na oferty autokarów bądź pociągów. Najtaniej będzie autokarem Flixbus – z Warszawy za 60 Euro. Niestety czas dojazdu to…26 godzin.

Lotniska Mediolan

Linate

– jest najbliżej położonym lotniskiem, bo zaledwie 7 km od Mediolanu. Niestety tutaj nie są obsługiwane tańsze linie lotnicze. I choć z lotniska szybko i łatwo dotrzemy do centrum Mediolanu, to za bilet w jedną stronę i to poza sezonem zapłacimy nawet kilkaset złotych.

Malpensa

– lotnisko oddalone od Mediolanu około 50 km. Sporo, ale to właśnie tutaj najczęściej wylądujemy, lecąc z Warszawy, czy z Katowic, np. liniami LOT. Z Malpensy do Mediolanu dotrzemy natomiast pociągiem, jak i autobusem. Autobusy Terravision kursują od rana do północy, co 20 minut zarówno z centralnego dworca w Mediolanie, jak i z lotniska. Do pierwszego terminalu dojedziemy w 40 minut, do drugiego w 50 minut. Bilety kupimy zarówno online, jak i na pokładzie autobusu.

Orio al Serio

– trzecie lotnisko znajduje się w miejscowości Bergamo, oddalonej od Mediolanu również około 50 km. Tutaj lądują samoloty np. Wizzair. Jeśli więc szukamy tanich połączeń, to z pewnością wylądujemy właśnie w Bergamo. Z lotniska na dworzec kolejowy w Bergamo dojedziemy z lotniska w 10 minut autobusem linią ATB. Z Bergamo natomiast dotrzemy już bezpośrednio do Mediolanu. Warto też odwiedzić oficjalną stronę lotniska w Bergamo: orioaeroporto.it (strona dostępna, również w języku angielskim), gdzie sprawdzimy, jakim autobusem dojechać do poszczególnej części Mediolanu, jeśli niekoniecznie interesuje nas dworzec główny.

Noclegi w Mediolanie, sprawdź rekomendowane oferty!

Z lotniska do Mediolanu możemy też dojechać taksówką, choć z pewnością z Malpensy czy z Bergamo koszt przejazdu będzie bardzo wysoki. Jeśli interesuje nas wynajem samochodu, to na każdym lotnisku znajdziemy też wypożyczalnie samochodów.

Taniej w Mediolanie z MilanoCard

MilanoCard to karta uprawniająca do zniżek na zwiedzanie atrakcji, przejazdy komunikacją miejską czy nawet na zakupy. Właściwie dobrze jest zakupić taką kartę już w dniu przylotu, ponieważ karta zapewnia tańszy bilet na dojazd autobusem z lotniska.

Kartę można zakupić w trzech wariantach: na jeden dzień za 11 Euro, na dwa dni za 17 Euro, na trzy dni za 19 Euro.

Z tą kartą bezpłatnie zwiedzimy niektóre muzea czy inne atrakcje, ale również zapewnimy sobie rabat na zakupy w wybranych butikach, obiad w restauracji czy noclegi w hotelu. Oprócz tego karta uprawnia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, a jeśli okażemy ją np. w Cantina Urbana Milano, to otrzymamy darmowego drinka.

Atrakcje, które zobaczysz, nawet jeśli w Mediolanie zaplanujesz tylko jeden weekend

 

Mediolan kojarzy się z modą i butikami. I z pewnością każdy, kto odwiedza to miasto, obowiązkowo chce pobłądzić po galeriach handlowych i sklepach z modnymi trendami. Grzechem byłoby jednak poznać Mediolan tylko od tej strony. Miasto to kryje w sobie bowiem wiele pięknych innych miejsc. Jednak rzeczywiście akurat wcale jednak nie jest złym pomysłem rozpocząć zwiedzanie miasta właśnie od słynnej galerii handlowej Witkora Emanuealla II. Tam bowiem znajdziemy też mapę miasta z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami miasta. To dobra podpowiedź, nie tylko, co warto zobaczyć, ale również w jakiej kolejności.

Co zobaczyć w Mediolanie

Ostatnia Wieczerza – zamów wycieczkę

To jedna z większych i zarazem bardziej znanych atrakcji nie tylko w Mediolanie ale i w całych Włoszech. W klasztorze przy kościele Santa Maria delle Grazie znajduje się niesamowite arcydzieło ręki samego mistrza Leonardo Da Vinci. Dzieło znajduje się na północnej ścianie w jadalni klasztoru. Ostatnia Wieczerza powstała na przestrzeni pięciu lat (1494 – 1498). Co ciekawe południowa ściana w jadalni została całkowicie zniszczona przez wybuch bomby.

Bilet na zwiedzenie klasztoru warto zarezerwować online, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Bilety bowiem są również sprzedawane w kasie biletowej, może się jednak tak zdarzyć, że wszystkie terminy będą na ten dzień wyprzedane. Zwiedzający są wpuszczani co 15 minut w 30 osobowych grupach. Bilet kosztuje 8,5 Euro od osoby dorosłej (osoby poniżej 18 roku życia wstęp mają gratis). Z biletem zakupionym online trzeba się zjawić około 30 minut wcześniej.

Uwaga: fotografowanie jest surowo zabronione!

Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota – 7:00 – 12:00 i 15:00 – 19:15

Katedra Mediolańska

Dosłownie pół godziny spacerem od klasztoru Santa Maria delle Grazie znajduje się jedna z piękniejszych i zarazem największych katedr na całym świecie – Katedra Mediolańska. Katedra jest na 157 metrów długa, a w środku podziwiać można około 4000 rzeźb i posągów. Niestety nawet jeśli wcześniej zarezerwujemy bilet, to nie unikniemy długiej kolejki przed wejściem. Oprócz bowiem sprawdzania biletów, na zwiedzających czeka bardzo szczegółowa kontrola osobista.

Warto pamiętać, że do katedry obowiązuje kompletne ubranie – zakryte ramiona i nogi. Cena biletu uzależniona jest od zwiedzania. Najtańszy bilet kosztuje 3 Euro i uprawnia do wejścia do środka świątyni. Jeśli chcemy zwiedzić też tarasy, musimy dopłacić. Droższa opcja jest dla osób chcących wjechać windą, tańsza dla tych, co wchodzić będą schodami. W ofercie jest bilet kombinowany, zapewniający dostęp do wszystkich atrakcji i ważny przez 72 godziny.

W Mediolanie z pewnością nie zabraknie do zwiedzania kościołów, te szczególnie warte obejrzenia:

  • Kościół Santa Maria presso San Satiro,
  • Bazylika św. Ambrożego,
  • Kościół św. Maurycego.

Zwiedzanie tych kościołów jest całkowicie bezpłatne.

Dzielnica Brera i Pinakoteka

To miejsce również warto zaznaczyć na swojej mapie. Można rzec, że Brera jest sercem sztuki i kultury Mediolanu. Niegdyś miejsce spotkań artystów, rzeźbiarzy czy malarzy, dziś ośrodek galerii i wystaw prawdziwej sztuki.

Oprócz tego to właśnie tam znajduje się wiele interesujących knajpek, butików z modą i restauracji, serwujących dobre włoskie jedzenie. Tutaj też odkryjemy wiele pałaców i muzeum sztuki – Pinakoteka.

Muzeum sztuki – Pinakoteka

W muzeum odbywają się różne przedstawienia, wystawy, ale i koncerty. W każdy trzeci czwartek miesiąca organizowany jest koncert muzyki klasycznej (wstęp 3 Euro), a w pierwszy czwartek miesiąca muzeum można zwiedzać nocą (wstęp 2 Euro). Tutaj także znajduje się piękny ogród botaniczny, założony jeszcze pod koniec XVIII wieku przez cesarzową Marię Teresę.

La Scala – do teatru w Mediolanie

Ten teatr, na którego deskach organizowane były przedstawienia, opery czy widowiska muzyczne już w XVIII wieku, znany jest na całym świecie. Jeśli wyjątkowo cenimy sztukę – operę, balet czy koncerty muzyki poważnej, to warto zerknąć wcześniej na stronę teatru i bilety zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem. Za 25 Euro możemy zwiedzić tylko teatr, zaglądając do jego pięknych i majestatycznych wnętrz, a za 9 Euro wejdziemy do muzeum. Z kartą MilanoCard wejście do muzeum będziemy mieć bezpłatnie.

Teatr mieści się na Piazza della Scala.

Navigli – mała Wenecja w środku Mediolanu

Dziś to w pełni nowoczesne, urocze i tętniące życiem, zwłaszcza nocą miejsce. Navigli – dzielnica, która swój urok zawdzięcza przede wszystkim pozostałości po antycznych czasach – kanałom: Naviglio Grande, Naviglio Pavese, Naviglio Martesana, Naviglio di Paderno i Naviglio di Bereguardo. Wokół tych kanałów, przy pięknej oprawie świetlnej rozciąga się mnóstwo barów i restauracji, zapewniając swoim klientom rozrywkę, klimat i niesamowite widoki, zwłaszcza o zachodzie słońca. To właśnie tutaj wieczorami najchętniej zbierają się nie tylko turyści, ale i mieszkańcy Mediolanu. Patrząc, jak pięknie te kanały przecinają się ze sobą, można przez chwilę poczuć się właśnie jak w Wenecji. Jeśli już tam jesteśmy obowiązkowo zaplanujmy wycieczkę łodzią po najstarszym kanale Naviglio Grande.

Uwaga: w sezonie wakacyjnym trudno dostać miejsce w ulokowanych po dwóch brzegach kanałów barach czy restauracjach. Jeśli chcemy się delektować pięknem zachodu słońca, koniecznie do Navigli musimy wybrać się wcześniej, by zając stolik.

Zamek Sforzów, Park Sempione i napoleoński Łuk Pokoju

To obronna forteca, wybudowana przez rodzinę Sforzów, z których wywodziła się również Królowa Bona. Sam zamek można obejrzeć bezpłatnie. Chcąc wejść do muzeum, musimy już zapłacić za bilet. Do muzeum warto jednak zajrzeć, choćby dla samych dzieł Leonardo da Vinci.

Zamek znajduje się na Piazza Castello. Zamek jak i muzeum można zwiedzać od wtorku do niedzieli od 7:00 do 19:30.

Po zwiedzaniu zamku warto zostać nawet dłuższą chwilę w parku Sempione, w którym znajduje się również zbudowany na początku XIX wieku przez samego Napoleona Łuk Pokoju. Do parku warto zabrać koc i książkę. To miejsce, gdzie większość Mediolańczyków planuje swoją sjestę. Tutaj więc odpoczniemy po wielogodzinnym łazikowaniu bądź nabierzemy sił na dalsze poznawanie miasta.

Galeria Wiktora Emanuela II

To miejsce słynie z kilku rzeczy:

– posadzki z herbem Turynu, przedstawiającego byka. Według legendy trzeba obrócić się trzy razy w prawo, koniecznie na genitaliach byka, by mieć szczęście.

– z najdroższych marek odzieżowych świata, jak np. Prawda, czy Gucci,

– z restauracji z wykwintnym jedzeniem,

– z niesamowitej architektury zdobionej licznymi, przeszkleniami i freskami.

Tam więc również trzeba wejść, jeśli nie na zakupy, to chociaż by zobaczyć jedną z najstarszych i jednocześnie najpiękniejszych galerii na całym świecie.

Na co zwracać uwagę podczas zwiedzania Mediolanu?

Co może nas niemiło zaskoczyć to brak sklepów i marketów spożywczych, zwłaszcza w centrum miasta. Jeśli ktoś nie odnajdzie takich miejsc, jak np. market w pasażu pod dworcem, może się trochę nachodzić by kupić tylko wodę do picia. Warto więc to brać pod uwagę, planując np. całodniowe zwiedzanie. Podobnie, jak w innych włoskich miastach i w Mediolanie znajdziemy krany z pitną, darmową wodą.

Dodatkowo musimy zwracać uwagę na handlarzy i oszustów, którzy zaczepiają turystów pod zabytkami, dając „darmowe“ opaski, a potem krzyczą, że chcą 5 Euro. Najlepiej nic od nich nie brać i nie wchodzić z nimi w dialog.

Komunikacja miejska w Mediolanie

Właściwie warto przeanalizować, czy samochód w Mediolanie jest nam rzeczywiście niezbędny. Komunikacja miejska jest dobrze rozbudowana, a z kartą MilanoCard wszędzie dojedziemy za darmo. Jeśli uznamy, że karta nie jest nam potrzebna, to bilety zakupimy w cenie:

– 1,5 Euro – jednorazowy bilet uprawniający do 90 minutowego przejazdu metrem, autobusami, tramwajami, czy pociągami ale na lokalnych odcinkach (FS, FN),

– 4,5 Euro – całodzienny bilet (bilet uprawnia do przejazdu przez 24 h od pierwszego skasowania),

– 8,25 – dwudniowy bilet (ważny 48 h od momentu skasowania),

– 13 ,8 – karnet na 10 przejazdów.

Mapa Metra w Mediolanie

Gdzie spać w Mediolanie?

Hotele i pensjonaty w centrum Mediolanu zdecydowanie są drogie. Na obrzeżach jest taniej, można też szybciej znaleźć market spożywczy, by zorganizować prowiant dla siebie zarówno na kolację czy śniadanie, jak i na drogę. Wato jednak przeanalizować spanie poza Mediolanem. Np. w Bergamo ceny noclegów będą dużo tańsze, a do Mediolanu dojedziemy pociągiem w 45 minut.

W centrum Mediolanu znajdziemy dobre oferty, jak np. Grand Hotel Duomo na Via San Raffaele 1. Cena za noclegi w przypadku dwuosobowego pokoju rozpoczyna się od 167 Euro.  Z kolei na Via Manin 7 jest mniejszy i tańszy hotelik, który szczególnie chwalony jest przez turystów.

Około 100 Euro za pokój zapłacimy w hotelu Agape przy ulicy Via Flumendosa 35. To bardziej obrzeże, ale dobrze skomunikowane z centrum miasta. W cenie jednak mamy zapewnione już też śniadanie.

Jeśli chcemy znaleźć nocleg gdzieś niedaleko centrum w dobrej cenie i z HP w ramach ceny, to warto zerknąć na ofertę Mio Hostel.

Znajdziemy też oferty noclegów poniżej 50 Euro za nocleg, trzeba jednak uważać, ponieważ najczęściej jest to jedynie łóżko we np. 6 – osobowym wspólnym pokoju.

 

Poprzedni

Projektanci Dolce i Gabbana skazani na prawie dwa lata więzienia

W Wenecji otwarto Palazzo Papadapoli – najbardziej luksusowy hotel świata

Następny

Dodaj komentarz