Brytania pod panowaniem Rzymian

Britannia, nazwa była stosowana przez Rzymian w odniesieniu do dwóch największych Wysp Brytyjskich. Dzisiejsza Wielka Brytania była określana jako Britannia Maior (Brytania Większa), natomiast dzisiejsza Irlandia była określana mianem Britannia Hibernia (Hibernia).Próbę podporządkowania sobie tej wyspy, podjął jeszcze Gajusz Juliusz Cezar, ale faktyczny podbój zapoczątkował … Zobacz więcej »

Antyhiszpańskie powstania w południowych Włoszech w XVII wieku

XXVII wiek zapisał się w historii Włoch jako czas hiszpańskiego zniewolenia, silnie ugruntowanego rozczłonkowania terytorialnego, klęsk głodu i strat wojennych poniesionych w „nie swojej sprawie” podczas Wojny Trzydziestoletniej (1618 – 1648). Porównując początek wieku XXVII z analogicznym okresem wieku późniejszego, otrzymamy obraz stagnacji demograficznej i … Zobacz więcej »

Spisek Katyliny

W latach 67 – 62 p.n.e., kiedy to Pompejusz zdobywał wielką sławę podbijając i grabiąc na Wschodzie, Marek Krassus wykorzystywał jego nieobecność w Rzymie manipulując klientelą i wykorzystując wszelkie środki do zdobycia prymatu w życiu politycznym.Myślał, że może osiągnąć swój cel podczas nieobecności rywala, przeciwnika, … Zobacz więcej »

Bitwa w Lesie Teutoburskim

Zwycięskie kampanie Druzusa Starszego oraz Tyberiusza w Germanii na przełomie er doprowadziły do tego, że między Renem a Łabą zaczęła się kształtować rzymska prowincja. Podczas jednej z późniejszych kampanii germańskich Rzymianie zapuścili się na odległe tereny zamieszkiwane przez liczne plemiona Cherusków i Tempterów. Legioniści brutalnie … Zobacz więcej »