Siena

przez redakcja

Jeśli szukasz drogi do najpiękniejszego miasta w Toskanii, to niech drogowskazem będzie wysoka wieża, która dumnie wznosi się do nieba i króluje nad resztą toskańskich budynków. Siena, to miasto, które otulona jest wręcz średniowiecznym klimatem. Charakterystyczna dla tamtych czasów architektura okala jeden z piękniejszych placów we Włoszech, a oliwne gaje i spływające kaskadami winogron winnice dodają temu miastu sielankowego i niezwykle ciepłego klimatu. Jeśli jesteś w Toskanii, zajrzyj do Sieny. Jeśli planujesz urlop w Sienie, poznaj uroczą Toskanię.

Jak dolecieć do Sieny

Toskania to piękny i niezwykle barwny region, znajdujący się w środkowej części Włoch. To oznacza, że do pokonania mamy sporo kilometrów.

Taką podróż możemy zaplanować samochodem, zwłaszcza jeśli oprócz Sienny chcielibyśmy odwiedzić także pobliskie miasteczka i większe miejscowości – jak np. Bolonię, Arezzo, czy Florencję. Trzeba jednak mieć również na uwadze dość czasochłonną i męczącą podroż, zwłaszcza z środkowej czy północnej Polski.

W Sienie znajduje się lotnisko, ale jedynie wojskowe, loty komercyjne nie są na nim obsługiwane. Jeśli jednak zaplanujemy lot do Pizy, Florencji, albo do Bolonii, to również w łatwy sposób dotrzemy do Sieny.

Opcjonalnie możemy dolecieć jeszcze do Rzymu.

Najlepszym rozwiązaniem jest lot do Pizzy.

Tutaj linią Ryanair dolecimy bezpośrednio z Warszawy, Krakowa albo Gdańska. Z Pizy natomiast do Sieny znajdziemy dobre połączenia pociągiem. Jeśli dolecimy do lotniska, to musimy najpierw skierować się na dworzec kolejowy (do Pisa Centrale dojedziemy autobusem nr S1), a stamtąd w 1,45 h dojedziemy bezpośrednio do Sieny.

Bezpośrednie połączenie pociągiem do Sieny znajdziemy również z Florencji – w cenie 9 Euro za bilet.

Poznaj Sienę!

Co idealnie wprowadzi w toskańską aurę, to podróż z lotniska do Sieny samochodem. Przejażdżka przez gaje oliwne, winnice czy małe wioski i miasteczka pokazują Toskanię w całej jej przecudnej okazałości. Wynajmując auto trzeba pamiętać, że historyczna część starówki wyłączona jest całkowicie z ruchu, a parkingi są wydzielone i najczęściej mocno oblegane, zwłaszcza w sezonie.

Sienę można jednak spokojnie zwiedzić na pieszo, zwłaszcza jeśli w tym mieście spędzisz kilka dni.

Siena opowie Ci historię o sobie w piękny i ciekawy sposób również podczas jednego dnia. Możemy więc wybrać się skoro świt na zgłębianie czaru tego miasta, by wieczorem przy zachodzącym słońcu podziwiać znów piękny wiejski klimat Toskanii w drodze powrotnej do Florencji, Bolonii czy pobliskiego Arezzo.

Siena z lotu ptaka

Spacerując po Sienie z pewnością trafimy na najsłynniejszy i znany na całym świecie z wyścigów konnych plac Piazza del Campo.

Piazza del Campo w Sienie

To urocze miejsce, gdzie usiądziemy w knajpce na typowe espresso, włoską pastę albo regionalną zupę fasolową (zuppa di fagioli).

Palazzo Pubblico i Torre del Mangia w Sienie

Trzeba jednak dotrzeć także do Palazzo Pubblico, do którego należy wysoka na 88 metrów wieża Torre del Mangia z rewelacyjnym punktem widokowym. By mieć Siennę u swoich stóp i zobaczyć jak majestatycznie prezentują się historyczne budynki zamykające w półkolu plac Piazza del Campo trzeba zapłacić 10 Euro i pokonać 400 schodów. Droga jest dość kręta i w półmroku. Dlatego niekoniecznie jest to atrakcja dla najmłodszych dzieci. Jednak dla każdego, kto ma siłę pokonać schody, warto. Widoki z wieży, obejmujące urokliwy rustykalny klimat Toskanii są absolutnie bezcenne i zapierające dech.

Spacer po Sienie, co zwiedzić

Starówka Sieny od 1995 roku wpisana jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Spacer po Sienie to jak podróż wehikułem czasu do bardzo odległych epok. Średniowieczna zabudowa, mury obronne i majestatyczne świątynie rozbudzają ciekawość i wciągają w kilkugodzinny pełen emocji i doznań spacer.

Swój spacer zacznij od :

Piazza del Campo

tu z pewnością usłyszymy wiele języków z całego świata. Plac ten jest bowiem nie tylko wizytówką miasta, ale ulubionym punktem spotkań zarówno mieszkańców, jak i turystów. Kształt placu wyznaczają piękne i dostojne gotyckie budowle na czele z Palazzo Publico.

W letnie miesiące młodzi ludzie, zwłaszcza przy fontannie Fonte Gaia siadają lub kładą się zwyczajnie na płytach placu, nie szukając żadnych ławek czy stolików w pobliskich restauracjach. To wszystko oddaje pierwotny charakter placu – w dawnych czasach plac był centrum życia miejskiego, co pozostało tradycją po czasy współczesne. Warto zapuścić się także w boczne uliczki placu, gdzie znajduje się np. Palazzo Piccolomini z XV wieku.

Kościół di Santa Maria Assunta

Centralne miejsce na placu zajmuje jeden z piękniejszych kościołów nie tylko w Sienie, ale i w całych Włoszech – di Santa Maria Assunta. Romańsko – gotycka budowla pochodzi właściwie z dwóch wieków. Część katedry – dolna część wraz z trzema portalami powstała w XII wieku. Sama górna część została natomiast dobudowana 100 lat później – w XIII wieku. W środku katedry znajduje się między innymi pomnik Jana Chrzciciela i rewelacyjne freski z XVI wieku.

Teatr Dei Rozzi

Jeśli dalej pójdziesz ulicą Via delle Terme, to oprócz sklepów z włoską modą, miniesz Teatro Dei Rozzi, który w 2017 roku obchodził 200 – lecie swojego istnienia. Teatr znajduje się na Piazza Indipendenza. Na tym samym placu znajduje się też drugi teatr, a także przystanek autobusowy.

Bazylika świętej Katarzyny (San Domenico)

Dalej możemy skierować się na Via della Sapienza, by dotrzeć do gotyckiego kościoła z XIII wieku – Bazyliki świętej Katarzyny (San Domenico). Kościół wręcz zachwyca swoimi surowymi kształtami. Ta surowość i w pewnym sensie minimalizm charakteryzuje też wnętrze. Przestrzeń kościoła nie jest bowiem zapełniona ani kolumnami ani filarami. Dzięki temu możemy skupić się na tym, co piękne – na freskach, ukazujących historię życia świętej Katarzyny, na jej relikwiach i przecudnych ołtarzach, które na tle tej pustej przestrzeni prezentują się jak piękne arcydzieło.

Idąc dalej spacerem, około 10 minut ulicą Viale die Mille dotrzemy do Fortezza Medicea – twierdzy z XVI wieku, której mury liczą aż 1500 metrów długości.

Muzeum wody Siena

Dotrzemy też do Museo dell’Acqua – muzeum wody, znajdujące się w budynku zbudowanym w XVIII i XIX wieku, ukazujący system nawadniania miasta z dawnych czasów (m.in. źródła, akwedukty). Dzięki multimedialnym prezentacjom i ukazaniu podziemnych akweduktów, łatwiej wyobrazić sobie, jak wcześniej miasto było zasilane w wodę.

Bottini Siena

Zwiedzić możemy również Bottini – 25 kilometrowy system tunelów, za pomocą których od XII wieku mieszkańcom Sieny dostarczono wodę. Część historycznych akweduktów wciąż wykorzystywana jest w Sienie. Muzeum można zwiedzić odpłatnie, ale wcześniej trzeba dokonać rezerwacji telefonicznie bądź mailowo: [email protected]

Muzea w Sienie, które warto odwiedzić?

W Sienie znajdziemy jeszcze inne muzea, między innymi:

Museo Civico

znajdujące się w Palazzo Publico – tam podziwiać możemy cenne freski między innymi La Maesta, Guidoriccio da Fogliano czy Simone Martini,

Museo di Storia Naturale dell’Accademia dei Fisiocritici

jedno z najważniejszych muzeów w Toskanii, posiada cenne znaleziska, jak np. 15 metrowy szkielet wieloryba. Muzeum ma też bardzo dużo atrakcji dla dzieci. Wystawione są tam przede wszystkim cenne okazy ze świata zwierząt i roślin. Ciekawa jest też sekcja analogiczna i geologiczna. Muzeum znajduje się na czterech kondygnacjach i warto zaplanować na jego zwiedzanie co najmniej kilka godzin.

W Sienie też nie brakuje placów i miejsc, gdzie możemy odpocząć albo zastanowić się nad dalszym spacerem. Szczególnie warte odwiedzenia są miejsca z fontannami:

Fonte Gaia (Piazza del Campo),Fonte d’Ovile, Fonte del Casato, znajdująca się niedaleko Chiesa San Giovanni Battista.

Wydarzenia i rozrywka w Sienie

Wyścigi konne w Sienie

Planując odwiedzenie Sieny w letnie miesiące, musimy pamiętać, że w tym czasie miasto może być oblegane przez tysiące turystów. 2 lipca i 15 sierpnia na Piazza del Campio odbywają się znane na całym świecie wyścigi konne, w których biorą udział różne dzielnice Sieny.

Settimana Musicale Senese

Oprócz tego Siena znana jest jeszcze z festiwalu Settimana Musicale Senese, podczas którego Siena zamienia się w jedna wielką salę koncertową i Siena Jazz – na który zjeżdżają się przedstawiciele świata jazzu z całego świata.

W Sienie również masz szansę zrobić wielkie zakupy. Na ulicach: Via Banchi di Sopra, Via Banchi di Sotto czy Via di Citta znajdziesz wiele sklepów i butików. Natomiast na Piazza del Mercato odbywa się raz w tygodniu targ.

Co sprawi, że pobyt w Sienie będzie wyjątkowo udany?

Wykorzystaj to, co zapewni Ci sama Toskania i tradycje miasta Sieny. Może więc przejażdżka konna z przewodnikiem po zielonej idylli? Koniecznie odwiedź jedną z winnic, a jeśli masz czas to kilka. Degustacja win, odpoczynek pośród winnej latorośli, a nawet podpatrzenie produkcji lokalnych delikatesów pozwoli spojrzeć Ci na Sienę i Toskanię z innej, bardziej sielskiej perspektywy.

Do tego rozejrzyj się dobrze, ponieważ wiele agroturystyk i pensjonatów oferuje wellness i spa. To może być niezapomniana przygoda z kąpielami błotnymi, glinkami czy masażem, który pozwoli Ci się wyjątkowo dobrze zrelaksować, a przecież między innymi właśnie po to wybierasz się na urlop.

Gdzie nocować w Sienie?

W porównaniu z innymi miastami Włoszech, Siena oferuje bardzo atrakcyjne ceny noclegów. W samym centrum miasta np. w czterogwiazdkowym hotelu możemy znaleźć pokój już za około 900 złotych na trzy noce za dwuosobowy pokój.

Noclegi w Sienie, sprawdź rekomendowane oferty!

W niższym standardzie, za to ze śniadaniem, zaledwie 150 metrów od centrum – za 650 złotych (trzy noce). W wakacje i wiosną jest oczywiście drożej. Ceny wzrastają do około 1100 złotych za dwuosobowy pokój za trzy noce. Jest więc znośnie i wcale nie musimy szukać noclegów na obrzeżach miasta. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w sezonie wakacyjnym Siena jest również obleganym miastem. Atrakcyjniejsze obiekty są wiec z dużym wyprzedzeniem rezerwowane.

Warto rozważyć nocleg w błogiej atmosferze, pośród gajów oliwnych i zielono – żółtych pagórków. Jeśli poszukasz noclegów, w:

to do Sieny dojedziesz w ciągu 1 – 1,5 godziny, a zamiast wielkomiejskiego zgiełku wieczorem i rano zapewnisz sobie przyjemny spokój i odpoczynek wśród pięknej, toskańskiej przyrody. Warto, bo np. w Buonconvento w obiekcie Agriturismo Pieve a Salti nie tylko zaskoczy nas w języku polskim, bardzo miła obsługa, ale również smaczne jedzenie i mnóstwo atrakcji.

Poprzedni

Okolice Bari, Ostuni, Matera, Alberobello – te miejsca musisz zobaczyć!

10 najpiękniejszych włoskich wysp – zobacz!

Następny

Dodaj komentarz