Perugia

przez blackgrzywa

Tutaj zdecydowanie podczas spaceru nie będzie towarzyszył nam szum morza, czy widok porozrzucanych rybackich sieci. Środkowa część Włoch wypełniona gajami oliwnymi i średniowieczną zabudową jest jednak tak samo magiczna i piękna jak i te nadmorskie miejscowości.
Przyjedź do Perugii, gdzie oczaruje Cię zapach lawendy i smak prawdziwej włoskiej czekolady.

Perugia – jak dolecieć?

Jaką drogę wybrać, by do Perugii dostać się najszybciej? Zdecydowanie samolotem, ale ze względu na brak lotnisk w bliskiej odległości od miasta i taka opcja wiąże się z dłuższą i czasochłonną podróżą.

W Perugii znajduje się co prawda lotnisko, ale nie obsługuje lotów z Polski. Możemy za to dolecieć do:
Rzymu,
– Ankony,
– lub Florencji.
Z każdego z tych miejsc do Perugii dojedziemy pociągiem czy autokarem, ale podróż trwa około 2 – 3 godzin. Chyba najlepsze i wcale niedrogie połączenie znajdziemy do Perugii z Rzymu. Pociągiem dojedziemy tam bowiem w 2,5 godziny.
Z Florencji do Perugii jest 164 km, z Rzymu – 202km i z Ancony – 115 km.

Być może lepszym rozwiązaniem będzie wynajem samochodu? W Perugii jedynie starówka wyłączona jest z ruchu drogowego. W pozostałych dzielnicach możemy więc poruszać się samochodem. Jeśli dodatkowo chcemy zwiedzić również inne miejscowości Umbrii, to warto przeanalizować i taki wariant.

wakacje-samochodem-wlochy-perugia

Również do Perugii dojedziemy własnym samochodem. Opcja szybsza, ale droższa wiedzie przez płatne autostrady we Włoszech. Możemy jednak już w Wenecji zjechać na krajowe drogi, oszczędzając w ten sposób około 30 Euro w jedną stronę.

Jak zwiedzać Perugię?

To, z czego słynie Perugia, to zdecydowanie z czekolady i papieskie konklawe. Jednak do Perugii warto zawitać nie tylko po to, by posmakować prawdziwej włoskiej czekolady, czy odwiedzić groby spoczywających tam czterech papieży. To miejsce, które pokaże nam średniowieczny klimat dawnych włoskich miast i zaprosi do majestatycznych, dumnie górujących nad miastem świątyń.

Przyjeżdżając do miasta, warto udać się najpierw do informacji turystycznej, gdzie otrzymamy przydatne podczas zwiedzania mapy. Punkt turystyczny znajduje się na Piazza Matteoti 18.

Perugia podzielona jest na strefy:
– Rione Porta Sole (oznaczone kolorem białym),
– Rione Porte Susanna (oznaczone kolorem niebieskim),
– Rione Porte Eburnea (oznaczone kolorem zielonym),
– Rione Porta San Pietro (oznaczone kolorem żółtym),
– Rione Porta San’ Angelo (czerwonym).

Na chodnikach znajdują się strzałki w tych samych kolorach, dzięki czemu łatwiej zaplanować trasę zwiedzania.

Architektura Perugia Włochy Wakacje i wycieczki do Włoch

Kiedy warto wybrać się do Perugii?

Perugia jest uroczym zakątkiem i to o każdej porze roku. Wiosna zachwyci nas pięknymi barwami i zapachami, zwłaszcza rozmarynu, cytrusów i lawendy. Wiosenne miesiące są ciepłe i suche, dlatego to dobry czas na zwiedzanie miasta.

Latem Perugia przywita nas wręcz żarem włoskiego słońca, które zwłaszcza w lipcu i sierpniu rozlewa się na chodnikach od wczesnego ranka do późnego wieczora. Latem jednak wieczorem w Perugii odbywa się wiele koncertów i festiwali, najsłynniejszy to Umbria Jazz, gdzie przy odrobinie szczęścia możemy stać się posiadaczami autografu Lady Gagi czy Stinga. Co szczególnie może podobać się lubiącym taniec i muzykę, to wieczorny klimat o letniej porze tego miasta. Niemal na każdym rogu spotkamy muzyków, grających różne style muzyczne i tańczących obok nich ludzi. Taki klimat odnajdziemy tylko w Perugii i tylko latem.

Jesienią w Perugii również jest pięknie. Z czego jesienią słynie Perugia to trufle i dziczyzna, które co prawda są drogim przysmakiem, ale wartym swojej ceny.

Z dziećmi do Perugii warto się udać w zimę, kiedy trwa festiwal czekolady. To cudowne chwile, którym towarzyszyć będą różne smaki i bajeczne figury czekoladowe. Ponadto w tym czasie zwiedzić można fabrykę czekolady i degustować w niej wszystkich wyrobów. Zima w Perugii ma więc iście czekoladowy smak.

Co zwiedzić w Perugii?

Perugia śladami Etrusków

To co z pewnością przyciąga uwagę to możliwość poznania historii starożytnych Etrusków – założycieli miasta. Starożytne miasto Etrusków można sobie łatwo zobrazować, udając się do jednego z ważniejszych miejsc Perugii – Porta Marzia – bramy, którą od południowej strony można było wejść do miasta i od której droga prowadziła prosto do Rzymu. Idąc dalej ulicą via Baglioni można dotrzeć do podziemi, z zachowaną średniowieczną dzielnicą. Fragmenty odrestaurowanej bramy oddają jej majestat i bardzo pokojowy charakter. Tych bram w mieście można zobaczyć więcej, kolejnym ciekawym zabytkiem jest np.: Cassero di Porta Sant Angelo.

Warto zwrócić uwagę na same mury – jedne z IV i III wieku p.n.e (Arco Ertrusco) i drugie ze średniowiecza. Fortyfikacje ciągnące się na ponad sześć kilometrów, rewelacyjnie oddają dawny charakter miasta. Idąc wzdłuż muru można odnaleźć aż pięć bram wejściowych:

Porta Marzia,
Porta Trasimena (via dei Priori) – odnowiona w XIV wieku,
Porta Sole – najstarsza brama miasta i zlokalizowana w jego najwyższym punkcie – obecnie brama nosi nazwę Arco dei Gigli (via Bontempi),
Arco della Mandorla – zwana inaczej Porta Eburnea,
Arco della di Sant’Ercolano albo inaczej Porta Cornea.

Kościoły i bazyliki w Perugii

Bazylika San Domenico

To budowla  znajdująca się w Porta San Pietro. Obrazuje historię  trzech wieków – XIV, kiedy Dominikanie otrzymali na przedmieściach mały kościół, XV, kiedy został on rozbudowany do trzynawowej bazyliki i XVI, kiedy na skutek zawalenia się, kościół został odbudowany ale w nowszym stylu. Szczególnie cenne jest największe w historii sztuki gotyckie okno, znajdujące się w części chóru. Okno było wiele razy restaurowane, ale wciąż zachwyca swoim wyglądem i formą. Oprócz tego w kaplicy znajduje się grób Guglielmo Pontano z 1555 r. To piękne dzieło stworzone na styl etruskich sarkofagów. Jedna z kaplic jest poświęcona Tomaszowi z Akwinu, znajdują się tam oryginalne freski, ukazujące między innymi morderstwo męczennika św. Piotra i stygmatyzację św. Elżbiety.

Katedra św. Wawrzyńca

Tutaj odkryjemy styl i architekturę z XIV wieku. Do Katedry, znajdującej się przy ulicy Corso Vanucci, warto zajrzeć ze względu na ślubny pierścień Maryi, a także pomnik papieża Juliusza II, znajdujący się przed wejściem do katedry. Przed wejściem do Katedry znajduje się również słynna ambona, z której święty Bernard ze Sieny nawracał mieszkańców. Koniecznie trzeba też zejść do podziemi Katedry, gdzie znajdują się pozostałości świątyni z czasów ertruskich.

Kościół San Bevignate

Niezwykle cenny kawałek historii, z którą związana jest Perugia. Kościół San Bevignate wybudowany został jeszcze w XIII wieku przez Templariuszy, a sam Bevignate uznawany był za świętego i sprawcę wielu cudów. W kościele znajduje się wiele ciekawych malowideł ściennych, ukazujących walki i codzienne życie zakonników. Wraz z kościołem zwiedzić można relikty domu rzymskiego, znalezionego pod posadzką kościoła. Kościół jest czynny tylko w soboty i w niedzielę, a wstęp jest płatny – 5 Euro.

Zabytkowy kosciol Perugia Włochy

Tempio (kościół Michała Archanioła)

Świątynia datowana na V wiek, z 12 kolumnami, symbolizującymi 12 apostołów. To jeden z najstarszych kościołów w mieście, znajdujący się na ulicy Corso Garibaldi. Dziś niewiele jednak pozostało z pierwotnej świątyni. W 900 roku została ona bowiem przebudowana, a w 1487roku kompletnie zniszczona. Warto jednak zajrzeć do najstarszej kaplicy Krucyfiksu, gdzie znajduje się m.in. obraz świętej Madonny z XVI wieku.

Urocze place Perugii

Spacerując po Perugii koniecznie trzeba znaleźć drogę do placu Piazza Matteoti.  Tutaj znajduje się najstarszy uniwersytet w Perugii, pierwszy wolny uniwersytet we Włoszech i Palazzo of the Capitano del Popolo, w którym dziś znajduje się sąd apelacyjny i siedziba prokuratury generalnej w Perugii.

Planując mały spacer można dotrzeć też do innych placów Perugii. Wędrówkę można zacząć na Rocca Paolina, gdzie znajduje się kolejny z uroczych placów Perugii – Piazza Italia z zabytkową zabudową z XIX wieku. Następnie skierujmy się do Borgo XX Giugno, a następnie z Porto San Costanzo, przez Via Roma do kolejnego placu Piazza Garibaldi. Do kolejnego placu Piazza della Republica prowadzą ulice Viale Indipendenza, Via Caporali i Via Bonazzi. Stąd dojdziemy do Piazza IV Novembre i Katedry von San Lorenzo.

Perugia, Włochy na wakacje albo city break

Na Piazza IV Novembre warto zatrzymać się na dłuższą chwilę. To ważne miejsce dla mieszkańców Perugii ze słynną średniowieczną fontanną z XIII wieku. Fontannę Maggiore zaprojektowali  Giovanni i Nicola Pisano. Na placu znajduje się również Palazzo dei Priori z przełomu XIII i XIV wieku. W samym pałacu między innymi mieście się natomiast Galeria Umbrii, gdzie zebrane są największe zbiory malarskie z całego regionu, również lokalnych malarzy z Perugii.

parugia-włochy-zwiedzanie

Gdzie zjeść w Perugii?

W Perugii zdecydowanie królują trufle i dziczyzna. Znajdziemy też jednak włoską pizzę, choć tutaj nieco inną niż typową Margharitę, a mianowicie: Pizza di Pasqua – solone ciasto drożdżowe z serem.

Do jednych z lepszych pizzerii w Perugii zalicza się:

– Pizzeria La Romantica w Borgo Bello przy ulicy Corso Cavour,
– Al. Mangiar Bene przy ulicy Via della Luna,
– II Caldaro w Locazione Antognolla – do tej pizzerii trzeba jednak kawałek dojechać, znajduje się ona bowiem nieco poza miastem.

pizza-wakacje-Wlochy

Czego koniecznie trzeba spróbować będąc w Perugii to Strangozzi – długiego makaronu wyrabianego z wody i mąki, podawanego najczęściej z mięsnym sosem.

Ze słodkich przysmaków warto sięgnąć po Pinoccate – słodkości przyrządzone z orzechów, rodzynek i suszonych fig albo Torcoli – ciastek z rodzynkami i kandyzowanymi owocami.

Koniecznie trzeba też spróbować Baci Perugina – czekoladowych pralinek z orzechami.

Jeśli chcemy zasmakować w regionalnych smakołykach nie tylko Umbrii, ale również Toskanii to warto odwiedzić właśnie Al Mangiar Bene, znajdujące się przy Corso Vannucci. To niedroga restauracja, oferująca oprócz pizzy dość rozmaite menu. Znajdziesz tam zarówno soczyste steki, wegetariańskie tarty, jak i np. makaron serwowany z truflami.

Innym ciekawym miejscem, gdzie nie tylko dobrze zjemy, ale również lepiej się poczujemy, to La Locanda del Cardinale (Assisi), urocza restauracja, zachowana w rustykalnym stylu, z przeszkloną podłogą, ukazującą stare domostwa rzymskie. Restauracja znajduje się na Piazza del Vescovado 8, i można w niej zjeść zarówno bardziej wykwintne, jak i proste czy tradycyjne dania włoskie.

Alcatraz – to restauracja, która niekoniecznie swoim sielskim, nieco artystycznym i trochę ekstrawaganckim wyglądem zdradza, co nas rzeczywiście czeka w środku. Zdecydowanie warto tam jednak zajrzeć, ponieważ tutaj mamy okazję zasmakować w typowo tradycyjnej kuchni Perugii. Dobre miejsce, by poznać smaki lokalnej kuchni. Restauracja znajduje się w Gubbio.

Noclegi w Perugii

Perugia to kolejne z tych włoskich miast, gdzie zdecydowanie nawet bardziej luksusowe wakacje można zaplanować w niższym budżecie. Wybierając np. pensjonaty i hotele bliżej centrum miasta, można znaleźć nocleg już od 250 złotych za jedną noc i to ze śniadaniem w sezonie letnim. Takim uroczym miejscem jest np. Sangalo Pallace – czterogwiazdkowy hotel przy Via Massi. Blisko historycznego centrum, w spokojnej okolicy z wieloma atrakcjami. Turyści bardzo sobie chwalą ten obiekt również ze względu na czystość, obsługę i obfite śniadania.

Taniej noclegi oferuje także dwugwiazdkowy Hotel Umbria – 140 złotych za noc już ze śniadaniem. Hotel jest zaledwie 200 metrów od centrum i choć wyposażenie pokoi nie jest może na luksusowym poziomie, to hotel jest bardzo czysty, a obsługa bardzo przyjazna, dlatego wielu turystów również właśnie tutaj rezerwuje nieco ciasne, ale przytulne pokoje.

Nieco dalej od centrum znajduje się Ilgo Hotel. Tam za noc zapłacimy około 200 złotych w sezonie. Tu jednak za śniadanie trzeba dopłacić – 7 Euro od osoby. Hotel znajduje się jakieś 1,3 km od centrum. Co jednak ciekawe zarówno na lotnisko, jak i do centrum Perugii, hotel zapewnia transport.

Niedaleko Perugii znajduje się Jezioro Trazymeńskie. Jeśli do Perugii zawitaliśmy więc latem, warto przemyśleć, czy właśnie nie tam poszukać noclegu? Wokół jeziora znajduje się wiele uroczych małych miasteczek, gdzie znajdziemy zarówno pensjonaty, ośrodki agroturystyczne, jak i mieszkania czy pokoje do wynajęcia. Natomiast do Perugii stamtąd dojedziemy autobusem albo pociągiem

Poprzedni

Sycylia czy Sardynia – na której z tych wysp spędzić wakacje?

Padwa

Następny

1 komentarz do wpisu “Perugia”

Dodaj komentarz