Choć nie oferuje atrakcyjnej wycieczki do Watykanu, nie posiada w panoramie Wezuwiusza, i nie odkryje świątyń ze średniowiecznych czasów, to Padwa jest zakątkiem wartym zwiedzenia. Kiedy bowiem staniemy na Prato della Valle bądź na Piazza delle Erbe, to oczarowani pięknem miasta, poczujemy jego wyjątkowy klimat. Jak dojechać do Padwy, co zwiedzić, gdzie się zatrzymać?
Choć śladów po rzymskim panowaniu nie zachowało się wiele, to trzeba zaznaczyć, że Padwa jest jednym z najstarszych miast włoskich, a jej historyczne centrum wiedzie przez długie Arkady, które zachwycają swoimi wnętrzami, a jednocześnie chronią od słońca, wiatru i deszczu.
Co wzmaga urok Padwy to jej romantyczne i atrakcyjne położenie. Niecodzienny klimat zapewnia rzeka Bacchiglione, która łączy się za pomocą kanału z rzeką Brenta. Warto wybrać się na wycieczkę łodzią, podczas której poznamy bliżej Padwę, a także piękne, zbudowane w weneckim stylu wille.
Jak dojechać do Padwy? Samolotem czy samochodem?
Tanią podróż do Padwy zafundujemy sobie, rezerwując bilet lotniczy do Wenecji bądź Bolonii. Bliżej Padwy położone jest lotnisko w Wenecji, niecałe 50 kilometrów. Stąd do Padwy dojedziemy bez problemu zarówno autobusem, jak i pociągiem. Na lotnisku organizowany jest też transfer.
Również z Bolonii łatwo dostaniemy się do Padwy. Z dworca w Bolonii kursują pociągi bezpośrednio do Padwy. Jeśli wybierzemy linię Frecciarossa to do Padwy dojedziemy w niecałą godzinę, ale w droższej cenie. Około 13 Euro kosztuje bilet, pod warunkiem, że zakupimy go wcześniej online. W kasie bilety są dużo droższe. Taniej, ponieważ za około 10 Euro (stała cena) zawiezie nas pociąg Regionale Veloce. Ta podróż wydłuży się do 1,5 godziny.
UWAGA! Z lotniska musimy dostać się jeszcze do dworca kolejowego w Bolonii. Możemy wybrać autobus kursujący bezpośrednio z lotniska. Aerobusy kursują co 15 minut, a bilet kosztuje 6 euro w jedną stronę. Drogo? To możemy skorzystać z innej opcji. Około 15 minut spacerkiem od lotniska znajduje się przystanek Birra, skąd do dworca kolejowego dojedziemy w cenie 1,3 – 1,5 Euro, zależy czy bilet kupimy w automacie czy u kierowcy) do dworca kolejowego w Bolonii autobusem nr 81 bądź 91.
Zwiedzanie Padwy – pieszo czy autobusem?
W Padwie bardzo dobrze działają autobusy i tramwaje. Jeden bilet uprawnia nas do jazdy przez 75 minut. Opcję komunikacji miejskiej warto rozważyć, zwłaszcza jeśli wybraliśmy na nocleg pensjonat gdzieś na obrzeżach miasta czy w okolicach dworca kolejowego. Jeśli do historycznego centrum na spacer będzie z tych miejsc dla nas zdecydowanie za daleko, to autobusy kursują tak często, że szybko i komfortowo dostaniemy się do wszystkich uroczych i ważnych miejsc Padwy.
Alternatywa to rowery. W Padwie znajdziemy wiele ścieżek rowerowych, a także wypożyczalni rowerowych. Turyści mogą skorzystać z dwóch wariantów, w których istnieje opcja darmowego użytkowania rowerów przez 4 i 8 godzin, w zależności od wykupionego pakietu.
Samo centrum bez problemu zwiedzimy natomiast pieszo. To nawet lepsza opcja, ponieważ odkryje przed nami niesamowity urok tego miasta, w którym pięknie komponują się renesansowe budowle, pozostałości po średniowiecznym splendorze i wypełnione młodymi ludźmi knajpki i restauracje. Trzeba bowiem pamiętać, że Padwa to miasto studenckie, pełne jest więc młodych ludzi z różnych stron świata.
Co zwiedzić w Padwie?
Właściwie to, co w Padwie najpiękniejsze i warte zobaczenia leży od siebie w bliskiej odległości. Samo centrum Padwy nie jest duże i skupia wokół siebie najważniejsze i jedne z piękniejszych placów w całych Włoszech.
Wycieczkę warto więc skoncentrować wokół pięciu placów:
– Piazza die Signori – dawne centrum władzy,
– Piazza Duomo,
– Piazza delle Erbe – centrum handlowe,
– Piazza della Ragione i Piazza della Frutta.
Ponadto warte zobaczenia są jeszcze dwa place:
Piazza del Santo, ze słynną bazyliką Sant Antonio,
Prato della Valle – jeden z największych placów nie tylko Padwy, ale całych Włoszech. Na samym tylko placu jest aż 76 pomników, w tym Francesco Petrarca, czy Galileo Galilei.
Co warto również zaznaczyć na mapie, to małą kaplicę należącą do prywatnego majątku bogatej rodziny Scrovegni. Tam znajdziemy freski m.in. Giotto. Prace te, obrazujące sceny z Biblii, powstawały w przeciągu dwóch lat (1303 – 1305).
Co jeszcze powinniście zobaczyć w Padwie?
Die Capella degli Scrovegni
Budowla zwana też kaplicą Giotto. Ród Scrovegni była jednym z bogatszych, zamieszkujących Padwę. Oprócz kaplicy, w której powstawało mauzoleum rodziny, zaadoptowano rzymski amfiteatr na budowę pałacu. Kaplica została poświęcona Marii Vergine Annunziata. W kaplicy na ścianach w różnej perspektywie ukazane jest 38 obrazów, ukazujących biblijne historie, poczynając od rodziców Maryi, po zesłanie Ducha Świętego. Na największym obrazie znajduje się scena sądu ostatecznego z Bogiem, jako sędzią na tronie. Całości dopełnia niebieskie, pełne gwiazd niebo i fryz w dolnej części malowanego marmuru. Na ołtarzu kaplicy znajdują się trzy posągi rzeźbiarza z Pizy – Giovanni Pisano.
Historyczne centrum Padwy
Sercem historycznego centrum miasta jest Palazzo della Ragione, zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Od początku Pallazzo pełnił bardzo ważną rolę dla miasta. Dolna część budynku Sottosalone przeznaczona była na sklepy i zakłady rzemieślnicze, a górna część Salone na biura urzędników i sądy. W górnej części pałacu ściany ozdobiono pięknymi freskami, przedstawiającymi znaki zodiaku, miesiące czy planety.
W 1420 roku budynek rozbudowano. Po wielkim pożarze dachu zdecydowano się nie tylko na odrestaurowanie zniszczonej części, ale również dobudowanie wielkiej hali – obecnie największej hali średniowiecznej w całej Europie. W hali często odbywają się różnego typu wystawy. Do hali warto jednak się wybrać nawet kiedy nic tam się nie dzieje. W środku znajduje się bowiem wielka rzeźba konia oraz kamień wstydu. Był to kamień, na którym w czasach średniowiecznych trzykrotnie musieli usiąść dłużnicy, zanim zostali wygnani z miasta.
Do pałacu wejdziemy jednak jedynie odpłatnie, a bilety kosztują 6 Euro i ulgowe 4 Euro.
Jakie miejsca jeszcze warto odwiedzić?
– Koło Palazzo znajdują się dwa place: Piazza delle Erbe i Piazza die Frutti. To place słynące przede wszystkim z targu, gdzie kupimy świeże owoce, warzywa, mięso, czy nawet ryby.
Niedaleko Palazzo della Ragione na ulicy in Via VIII Febbraio
znajduje się historyczna kawiarnia Cafe Pedrocchi, która zyskała przydomek kawiarni bez drzwi. Kawiarnię otworzył w 1772 roku Francesco Pedrocchi z Bergamo. Miejsce od początku swojego istnienia przyciągało do siebie polityków, naukowców, studentów i śmietankę towarzyską miasta. Do dziś funkcjonuje tam mała kawiarenką której specjalnością jest Caffe Pedrocchi – Espresso z dodatkiem świeżej mięty i słodkiej śmietanki – do tego espresso nie dodaje się ani łyżki ani cukru, Smakuje wyśmienicie. W budynku na pierwszym piętrze znajduje się muzeum – Museo del Risorgimento.
Idąc spacerem dalej dojdziemy do kolejnego placu – Piazza die Signori z majestatyczną wieżą Torre Dell Orologio, z najstarszym, wciąż funkcjonującym zegarem astrologicznym. Do wieży można wejść bezpłatnie ale tylko po uprzedniej rezerwacji. Na wieżę zwiedzający wejdą w piątki i soboty od 9:30 do 11:45. W jedną niedzielę w miesiącu wieża jest dodatkowo otwarta. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu: 392 4764353.
Prato della Valle
To jeden z większych placów w całych Włoszech i zarazem najpiękniejszych. Plac rozciąga się na prawie 9000 metrów kwadratowych – wypełniony wieloma statuami i z osadzoną w centralnym miejscu placu zieloną wyspą (Isola Memmia) otoczony kanałem wodnym tworzy naprawdę wyjątkową atmosferę i niezwykły romantyczny klimat. Już w czasach średniowiecza odbywały się tam wyścigi konne i funkcjonował targ.
Wyspę zdobi piękna fontanna a wzdłuż kanału znajdują się posągi świętych i ważnych osobistości.
Do Prato della Valle dojdziemy deptakiem: Via Roma i Via Umberto. Na placu znajduje się jeszcze Bazylika Santa Giustina, słynna z tego, że na całym świecie nie znajdziecie większego kościoła. Do środka warto wejść, by zobaczyć między innymi pozostałość kaplicy z V wieku i grób pierwszego biskupa Padwy Prosdocimusa.
Piazza del Duomo
Plac Katedralny, jak już sama nazwa podpowiada słynie z Katedry, która pod względem rozmiarów czy wnętrz nie jest aż tak imponująca, jak w innych włoskich miastach, ale warto tam dotrzeć, choćby po to, by zobaczyć Prezbiterium w wykonaniu samego Michała Anioła czy baptysterium, gdzie znajdują się freski z drugiej połowy XIV wieku autorstwa samego Giusto de Menabuoi’ego. Nie tylko jednak freski zwracają uwagę. Również sufit wypełniony jest malowidłami, przedstawiającymi obraz Jezusa, otoczonego świętymi postaciami.
Wejść do katedry można bezpłatnie, ale zwiedzający wpuszczani są w grupach, w co 30 minutowych odstępach.
Na placu znajduje się jeszcze Pałac Biskupa (Palazzo Vescovile) z Muzeum Diecezjalnym. Do środka warto wejść i zobaczyć Salę Biskupią i kaplicę Santa Maria degli Angeli. Jak będziemy mieć szczęście, to trafimy na czas wystawy, regularnie organizowanych w podziemiach pałacu.
Najpiękniejsze kościoły w Padwie
Bazylika św. Antoniego
Tutaj co roku przyjeżdżają miliony pielgrzymów. Bazylika słynie z relikwii świętego Antoniego, ale w kościele znajdziemy o wiele więcej skarbów i arcydzieł znanych rzeźbiarzy, jak np. Donatello. Tylko ołtarz główny zdobi 30 rzeźb postaci świętych. W bocznych kaplicach znajdują się piękne freski, a za ołtarzem mieści się kaplica świętego Antoniego. Według legendy podczas otwarcia grobu w 1263 roku język świętego Antoniego wciąż był w nienaruszonym stanie. Pierwszy kościół w stylu romańsko – gotyckim zbudowany w latach 1232 – 1310, został poświęcony Antoniemu, który zmarł w 1231 roku w Arcelli – w dzisiejszej dzielnicy Padwy. Przez lata kościół został rozbudowany, między innymi dopiero na przełomie XVII i XVIII stworzono kaplicę skarbów.
Warto dodać, że w kościele odnajdziemy również relikwiarze świętej Faustyny i św. Jana Pawła II. Koniecznie trzeba też odnaleźć kaplicę znajdującą się po lewej stronie od strony wejścia do Kaplicy Relikwii, gdzie znajdują się m.in groby polskich arystokratów. Ciekawe jest też Oratorium San Giorgio z lat 1377 – 1384, stanowiące kaplicę grobową Lupi di Sorgana i krużganek Bazyliki Sant’Antonio z Magnolią.
Natomiast przed bazyliką znajduje się konny posąg weneckiego generała Erasmo da Narni, autorstwa samego Donatello.
Chiesa degli Eremitani
To kościół z XIII wieku, w którym szczególnie warte obejrzenia są freski Andrei Mantegna. Te freski w dużej części zniszczono w trakcie ataku bombowego w 1944 roku. Później zostały częściowo zrekonstruowane.
Na placu Piazza Petrarca przy kościele Karmelitów (Basilica del Carmine) znajduje się Scolleta – miejsce z wieloma cennymi freskami, które zobaczymy całkowicie bezpłatnie.
Inne ciekawe miejsca w Padwie
Muzeum Eremitani (Musei Civici Eremitani)
Muzeum, znajdujące się w historycznym klasztorze, gdzie wystawione są m.in. mumie, znaleziska archeologiczne, czy freski ścienne. Do ciekawszych zbiorów należą również obrazy religijne czy prace Tintoretto bądź Tycjana.
Muzeum w Pałacu Zuckermann
Również mieści się na Placu Eremitani. W pomieszczeniach muzeum ciekawie ukazana jest historia miasta na przestrzeni różnych wieków.
Arena Romana di Padova
Właściwie jedna z niewielu pozostałości po okresie rzymskiego panowania w Padwie. Ruiny rzymskiego amfiteatru z I wieku naszej ery.
Loggia e Odeo Cornaro
Renesansowy kompleks pałacowy, znajdujący się niedaleko Bazyliki św. Antoniego. Budowle można zwiedzić zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz. Dla odwiedzających udostępnione są dwa budynki w cenie około 3 Euro za wstęp.
Jednym z ciekawszych miejsc, które do gustu przypadnie z pewnością i młodszym uczestnikom wyprawy jest Muzeum La Specola na Vicolo dell’Osservatorio, 5 – muzeum znajduje się w budynku historycznego obserwatorium astronomicznego i rewelacyjnie przedstawia, jak dawniej obserwowano ciała niebieskie. Muzeum znajduje się w średniowiecznej wieży, warto wejść na jej sam szczyt, skąd rozpościera się niezwykły widok na miasto.
Warto zobaczyć także Ogród różany Santa Giustina – miejsce relaksu i wytchnienia
Noclegi w Padwie
W Padwie noclegi znajdziemy zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach. Wszystko zależy oczywiście od naszego budżetu i oczekiwań.
Blisko historycznego centrum znajdziemy kilka dobrych miejscówek. Dużo osób szuka noclegów w okolicach Pałacu Ragione (Palazzo della Ragione) oraz Placu Signori (Piazza dei Signori), które uznawane za ścisłe centrum historyczne Padwy. Trzeba jednak pamiętać, że tutaj nie tylko nie znajdziemy noclegów poniżej 300 złotych, ale wieczorem, a także w nocy raczej nie wypoczniemy w błogiej ciszy. Wiele knajpek i lokali znajdujących się w pobliżu tętni życiem i muzyką i to do późnych godzin nocnych. Jeśli jednak hałas nam nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie chcemy również poznać i te nocne atrakcje miasta, to tani nocleg znajdziemy np. w Hotel Casa del Pellegrino albo Erïk Langer Pedrocchi Suites.
Być może lepszym miejscem będą pensjonaty i hotele w pobliżu placu Prato della Valle? Będzie tam nieco spokojniej, również taniej, a do historycznego centrum spacer zajmie nam jedyne 20 minut. I co ważne również bliżej będzie do innych zakątków miasta, nieco bardziej oddalonych od historycznego centrum.
Osoby, które zamierzają dużo podróżować koleją miejską mogą być zainteresowane noclegiem w okolicach dworca kolejowego. Również tam znajdziemy wiele dobrych miejsc i wcale niedrogich miejsc. Blisko dworca znajduje się np. Hotel Al Cason, gdzie za nocleg ze śniadaniem zapłacimy 319 złotych (poza sezonem, pokój dwuosobowy). Warto zerknąć na ofertę B&B Gioia. Ceny niskie, śniadanie w cenie, a do dworca jedynie 500 metrów spacerem.
Na co zwrócić uwagę planując urlop w Padwie?
Planując wakacyjny wyjazd w okolice Padwy, sprawdź na ile kalkuluje Ci się zakup karty PadovaCard. Tradycyjnie ta karta zapewni Ci darmowe wejścia do wybranych atrakcji i zniżki również na komunikację miejską.
Przygodę z Padwą warto zacząć od odwiedzenia punktu turystycznego, znajdującego się na:
– dworcu głównym,
– przy ulicy Vicolo Pedrocchi.
W większości miejsc porozumiemy się tylko w języku włoskim, choć młodsi mieszkańcy komunikują się już także w języku angielskim. Planując zwiedzanie, warto sprawdzać godziny otwarcia, np. kościołów, które w ciągu dnia są zamykane nawet na cztery godziny.
W Padwie znajdziemy miejsca z darmową wodą pitną, jak i miejsca, gdzie skorzystamy z darmowego internetu.